Main Content

Tréner USA Kerr: Triumfovať na olympiáde či majstrovstvách sveta už nie je jednoduché

sobota, 9. september 2023 11:07 | Autor: TASR

Steve Kerr
Steve Kerr | zdroj: TASR

Basketbalisti USA sa zmierujú s faktom, že zisk zlata na vrcholnom podujatí pre nich už nie je samozrejmosťou. Na svetovom šampionáte nepostúpili druhýkrát za sebou do finále, keď v piatok podľahli v semifinále v Manile Nemcom 111:113.

Američania neprišli na turnaj v najsilnejšom zložení. Ich káder však tvorilo 12 hráčov, ktorí patria v tímoch NBA medzi opory a na papieri sa tak javili ako hlavní kandidáti na zlato. Lenže už v nadstavbovej skupine podľahli Litve a do štvrťfinále išli až z 2. miesta. V boji o finále potom ťahali za kratší koniec aj v súboji proti zohratému mužstvu Nemecka, ktoré má vo svojom strede viacerých hráčov so skúsenosťami z NBA ako Dennis Schröder, Franz Wagner či Daniel Theis.

Pred štyrmi rokmi v Číne skončili Američania až na 7. mieste, čo sa hodnotilo ako hanba. Po nepostupe do finále na Filipínach však tréner Steve Kerr svoje mužstvo skôr bránil a pripomenul, že súčasná americká reprezentácia nie je Dream Team. "Toto nie je rok 1992. Hra sa za uplynulých 30 rokov stala globálnou. Hráči z celého sveta sú lepší. Triumfovať na olympiáde či majstrovstvách sveta už nie je jednoduché," prízvukoval kouč, ktorý na klubovej úrovni vedie Golden State Warriors a získal s tímom štyri tituly v NBA.

Američania po hegemónii v 90. rokoch už zažili obdobie, keď aj s hráčmi z NBA nedokázali na vrcholných podujatiach dominovať. Na olympiáde v Aténach 2004 skončili na bronzovej priečke, rovnako tak aj o dva roky neskôr na MS v Japonsku. Následne však od Pekingu 2008 až po Rio de Janeiro 2016 získali na OH i MS vždy zlato. Na slabšie obdobie si pamätá aj Carmelo Anthony, ktorý má okrem troch zlatých medailí v zbierke aj oba spomenuté bronzy. Druhý najlepší strelec histórie americkej reprezentácie tento rok ukončil kariéru a na šampionáte prijal úlohu ambasádora. "Máme v tíme zlatý štandard, takže čokoľvek iné ako triumf je sklamanie. Treba však vzdať poklonu aj Nemecku a Srbsku. Popularita hry celosvetovo vzrástla. Každý má šancu sem prísť a získať zlato. Pre basketbal je to dobré. Nemci nás dokázali zdolať svojou hrou. Tím USA musí pre budúcnosť nájsť spôsob, ako prísť na takýto turnaj lepšie zohratý," konštatoval Anthony podľa eurohoops.net.

O rok budú Američania v Paríži obhajovať titul pod piatimi kruhmi. Očakáva sa, že na turnaj nastúpia v silnejšom zložení, no v Tokiu mužstvo okolo hviezdneho Kevina Duranta tiež nezískalo zlato suverénnym spôsobom, keď v úvodnom zápase turnaja podľahlo Francúzom.