Main Content

Očakávané sa stalo skutočnosťou: Barcelonský supertalent má novú zmluvu

pondelok, 2. október 2023 20:11 | Autor: TASR

Lamine Yamal
Lamine Yamal | zdroj: TASR

Španielsky futbalový supertalent Lamine Yamal predĺžil zmluvu s FC Barcelona do roku 2026. Nový kontrakt šestnásťročného krídelníka obsahuje prestupovú klauzulu vo výške jednej miliardy eur, rovnakú sumu vložili "blaugranas" aj do zmlúv stredopoliarov Gaviho a Pedriho.

Yamal je produktom slávnej katalánskej akadémie La Masia a v minulom ročníku La Ligy sa stal najmladším debutantom klubu vo veku 15 rokov a 290 dní. V tejto sezóne si okrem stabilného miesta v zostave Xaviho Hernandeza vyslúžil aj pozvánku do A-tímu španielskej reprezentácie.

Pri svojom debute proti Gruzínsku (7:1) sa stal najmladším hráčom i strelcom v histórii "La Furia Roja". Vo veku 16 rokov a 57 dní prekonal dovtedajší rekord klubového spoluhráča Gaviho o rok a päť dní. Zároveň ho zosadil aj z postu najmladšieho strelca.

Gavi dal svoj prvý gól v júni 2022 proti Česku vo veku 17 rokov a 304 dní. "Prežívam neopísateľné chvíle šťastia. Je to niečo úžasné, že sa mi v prvom zápase za národný tím podarilo streliť gól. Zdá sa mi, že snívam. V prvom rade ďakujem spoluhráčom a trénerom, ktorí mi dali dôveru," povedal španielsky mladík s marockými koreňmi na začiatku septembra po premiérovom stretnutí v kvalifikácii ME 2024.

V tomto ročníku nastúpil zatiaľ na 8 ligových duelov a absolvoval aj debut v Lige majstrov. Ak sa mu v tejto sezóne podarí streliť gól, prekoná klubový rekord Ansu Fatiho. Môže prekonať aj celkový rekord najmladšieho strelca La Ligy, ktorý drží od sezóny 2012/13 Kamerunčan Fabrice Olinga (16 rokov a 98 dní).