Main Content

Patrioti vstúpili do pohárovej Európy: Levice si poradili s rumunským protivníkom

štvrtok, 19. október 2023 08:56 | Autor: TASR

Patrioti Levice
Patrioti Levice | zdroj: TASR

Basketbalisti Patrioti Levice úspešne vstúpili do účinkovania v Európskom pohári FIBA. Z palubovky rumunského tímu CSM CSU Oradea si odniesli víťazstvo 93:91 a prvé dva body do tabuľky J-skupiny.

V stredu 25. októbra sa predstavia pred domácim publikom, o 19.00 h nastúpia proti poľskej Legii Varšava. Otvárací duel v J-skupine sa začal z oboch strán ofenzívne, takže pre diváka išlo o atraktívny basketbal. Najväčšou zbraňou Oradei bola od začiatku streľba za tri body, vysoká úspešnosť ju držala vo vedení. Levice prečkali úvodný nápor, aj za pomoci Kaukiainena hrali s rumunským tímom vyrovnanú partiu a nedovolili mu výraznejšie odskočiť.

Ani aktívny Kneževič ale nezabránil nepriaznivému stavu po úvodnej 10-minútovke – 25:28. Druhá štvrtina bola v znamení bodových šnúr, najskôr Oradea odskočila troma trojkami v rade, ale hneď na to Kauikainen s Kneževičom odpovedali takmer rovnakou mincou. Patrioti sa držali stále v tesnom závese, vždy im ale v prvom polčase chýbalo niečo na to, aby duel otočili na svoju stranu.

Domáci basketbalisti pokračovali v trojkovej kanonáde, slovenský majster však prehrával po prvom polčase len tesne – 46:51. Do druhého polčasu prišiel levický tím ako vymenený, zrazu on bol ten, kto hrozil z trojkovej vzdialenosti. Dvojica Kneževič a Kauikainen pokračovala v sebavedomom hernom prejave a vďaka úseku 14:3 sa Patriotom po dlhom čase podarilo vyhrávať v zápase.

Momentum sa zrazu presunulo na stranu zverencov trénera Michala Madzina a Oradea nedokázala adekvátne reagovať. Levičania pokračovali v sebavedomom výkone a razom oni udávali dianie na palubovke. Pred poslednou štvrtinou to vyzeralo nádejne, keď viedli 79:70. Kauikainen pokračoval aj naďalej v úspešnom streleckom večeri, Patriotov dokonca dostal do dvojciferného vedenia. Oradea v koncovke zariskovala a zdramatizovala súboj o prvé víťazstvo v J-skupine, ale Levice ho už z rúk nepustili.

Hlasy po zápase (zdroj: patriotilevice.sk):

Michal Madzin, tréner Levíc: „Dobrý vstup do zápasu nám dal vieru, že môžeme hrať proti domácim vyrovnanú partiu. Oradea mala v prvom polčase neskutočnú úspešnosť streľby a aj napriek tomu sme sa držali na dostrel. Po prestávke im išla úspešnosť dole, ukázali sme tam veľkú energiu a chcenie zabojovať o víťazstvo. Kontrolovali sme si obranný doskok a v závere aj napriek enormnej snahe domáceho tímu, sme si víťazstvo postrážili.“

Ben Kováč, hráč Levíc: „Vynikajúci zápas z našej strany. Dali sme do toho všetku energiu, išli sme na 110 percent. Domáci Neal nám robil veľké problémy, my sme ale dali niekoľko ľahkých košov a cítili sme, že s nimi môžeme hrať. Kneževič a Kaukiainen nám dali veľké strely, dodali nám sebavedomie. Som veľmi šťastný, je to veľké víťazstvo pre náš tím.“