Dominika Cibulková viedla nad Azarenkovou, koniec pokazila
Slovenská tenistka Dominika Cibulková viedla v stretnutí osemfinálového 4. kola dvojhry na turnaji WTA Sony Ericsson Open v Miami na Floride (Premier Mandatory, dotácia 4 828 050 USD, tvrdý povrch Laykold vonku) nad bieloruskou rovesníčkou Viktoriou Azarenkovou 6:1, 4:0 a neskôr aj 6:1, 5:2 s dvojitým brejkom, napokon však podľahla favorizovanej líderke svetového rebríčka a obhajkyni trofeje za 167 minút 6:1, 6:7 (7), 5:7.
Dvadsaťdvaročná Bratislavčanka nazbierala o 10 loptičiek viac (110:100), na víťazné údery vynikla 46:15 (nevynútené chyby 53:38) a nielen v prvej hodine tohto mimoriadne kvalitného i dramatického súboja predviedla skvelý výkon. Doplatila však na značnú stratu guráže v koncovke druhého setu. V tajbrejku vyrovnala z 3:6, ale nedostala sa k mečbalu, nemala ho ani predtým. V treťom dejstve Cibulková trikrát vymazala manko brejku a viedla 5:4 na príjme, odvtedy však nezískala ani gem. V dvanástej hre nepremenila brejkbal.
Šampiónka z januárových melbournských grandslamových Australian Open Azarenková zostáva v sezóne 2012 stále bez premožiteľky, na štvrťfinále proti Francúzke Marion Bartoliovej nastúpi s tohtoročnou bilanciou 26:0. Cibulková vlani na tomto podujatí prehrala s Azarenkovou v 3. kole z náskoku 6:3, 3:1, história sa opakovala ešte vypuklejším spôsobom.
Azarenková upravila v bilancii zo vzájomných seniorských duelov s Cibulkovou na 7:1. Navyše, v juniorskom veku oboch vo štvrťfinále Wimbledonu 2005 zvíťazila 4:6, 1:6.
V tejto sezóne má Cibulková v trojsetových zápasoch bilanciu 1:6. V Sydney podľahla Dánke Caroline Wozniackej z náskoku 4:0 v rozhodujúcom dejstve. Na Australian Open v Melbourne jej proti Maďarke Gréte Arnovej nestačilo 30:0 pri vlastnom podaní za stavu 7:6 v treťom. V Dauhe prehrala s Flaviou Pennettovou z 3:2 s brejkom v rozhodujúcom sete. Nad ďalšou Taliankou Robertou Vinciovou viedla - napokon nezužitkovane - v tretej časti v Indian Wells 4:2 aj 4:3 a 40:15 pri vlastnom servise. Tón akoby nastolilo už Brisbane, kde v novoročnom derby proti Daniele Hantuchovej vstúpila do tretieho setu brejkom, ale neprofitovala z toho. V "maratóne" si v tomto období poradila len s Číňankou Šuaj Pcheng v Sydney.
Zverenkyňa Željka Krajana Cibulková mala v pondelok veľmi blízko k tomu, aby tretí raz zdolala úradujúcu jednotku hodnotenia. Dovedna päťkrát bola dve loptičky od postupu. Vlani v dueloch tohto typu dvakrát prekonala Dánku Caroline Wozniacku. Odnáša si 140 bodov do počítačového poradia, v ktorom figuruje na 18. pozícii, a šek na 39 000 USD. Len slabou útechou pre semifinalistku parížskeho Roland Garros 2009 môže byť fakt, že odrazila útok Hantuchovej na interný prvý post. Najbližšie by mala hrať od 9. apríla na antuke v Barcelone.
Niekdajšia dvanástka počítačového poradia Cibulková v minulosti štartovala v hlavnej singlovej súťaži v Miami päťkrát. Na ostatných štyroch ročníkoch skončila v 3. kole, takže teraz si o jeden úspech posunula svoj osobný rekord v Crandon Park Tennis Center v Key Biscayne.
Samuelom Sumykom trénersky vedená Azarenková pricestovala na východné pobrežie USA ako čerstvá víťazka porovnateľne prestížneho podujatia v kalifornskom Indian Wells (4. tohtoročný titul), v Miami okrem ostatnej edície triumfovala aj v sezóne 2009. Azarenková predvádza najlepší vstup od roku 1997, keď sa Švajčiarka Martina Hingisová dostala na 37:0. Rekord otvorenej éry je 45 triumfov Nemky Steffi Grafovej bez jediného nezdaru na začiatku sezóny 1987. Energická Bieloruska sa prebojovala do finále na svojich ostatných šiestich turnajoch, neuspela pritom iba na "výberovom" šampionáte 2011 v tureckom Istanbule proti Češke Petre Kvitovej.
Cibulková stratila jediný gem v úvodnom dejstve až za stavu 5:0 (stále platí, že Azarenková naposledy dostala "kanára" v 3. kole Wimbledonu 2010 od Češky Petry Kvitovej). Predvádzala nebojácny a neochvejne agresívny výkon. Skvelým spôsobom si nastavila mieru rizika, takže nerobila prehnane veľa nevynútených chýb. Aj prostredníctvom kontrolovaného nátlaku dostávala rivalku do defenzívy a presvedčivo zakončovala, pričom v neutrálnejších výmenách naplno pripomínala svoju bežeckú aj úderovú odolnosť. Čoraz citeľnejšie sa viezla na vlne eufórie, stúpalo jej sebavedomie a úmerne narastala frustrácia bezradne vyznievajúcej Azarenkovej, ktorá si neodpustila ani šmarenie rakety.
V druhej časti Slovenka unikla na 4:0. Favoritka značne pohrozila znížením na 2:4, ale potom si znova neudržala servis - 2:5. Cibulková však následne zostala pri prvom podávaní na postup bez jediného fiftínu - 3:5. Na príjme v deviatej hre Slovenka dvakrát bola dva fiftíny od postupu. Azarenková po dvojchybe nahnevane odpálila loptičku a takmer ňou trafila čiarového rozhodcu na opačnej strane. V desiatom geme - po konzultácii s koučom - mala Cibulková manko 0:15 i 15:30. Po bekhendovom krížnom returne Bielorusky presne na čiaru dokonca 15:40. Vtedy Slovenka poslala bekhendový kraťas do štvorhrového poľa, zjavne strácala rozlet aj kontrolu - 5:5. Na príjme v jedenástej hre dosiahla Cibulková obrat z 0:30 na 40:30, ale pri brejkbalovej možnosti inkasovala krásny bekhend popri čiare a napokon prvý raz v tomto stretnutí prehrávala. Vynútila si aspoň tajbrejk.
V "lotérii" sa Slovenka pokúšala o zbytočne prísny forhend popri čiare, čo znamenalo Azarenkovej minibrejk na 2:1. Cibulková sa z 1:3 dostala na 3:3, ale vtedy po razantnom podaní nestihla zareagovať na ešte kvalitnejší return - 3:4. Bieloruska potom našla základnú čiaru a pomohol jej súperkin bekhendový return za, viedla 6:3. Slovenka však odvrátila všetky tri setbaly: najprv bodom priamo z podania, potom forhendovou ofenzívou a napokon forhendovým winnerom inside-in, pri ktorom preukázala obrovskú odvahu ísť si pre bod. V nasledujúcej výmene Cibulková dosť zbytočne prepálila bekhend - 6:7. Pri štvrtom setbale Azarenkovej sa jej znova vyplatil smelý prejav, dohnala Bielorusku k forhendovému omylu. Len o centimetre vedľa však vzápätí dopadlo jej forhendové krížne obhodenie a s piatym setbalom si už neporadila, na bekhendový krížny úder nemala dosť pokoja.
Keď Azarenková ťažila z logickej psychickej výhody v tejto fáze a zvládla brejk na 1:0, zdalo sa, že vývoj sa preklopí nadobro na jej stranu. Cibulková však ani náhodou nekapitulovala a hladko dala na 1:1 aj 2:1. V piatej hre spáchala dvojchybu (v tomto zápase ich urobila spolu 10) na 15:40 a potom nezvládla forhend v pohybe - 2:3. Na returne v šiestom geme bola Slovenka dolu 0:30, fantastickým forhendom vyrovnala na 30:30 a nemenej špičkovým bekhendom popri čiare si utvorila brejkbal. K ešte jednému sa prepracovala forhendovým tlakom a vytiahla nádherný bekhendový kros - 3:3. Cibulková znova naplno predvádzala svoju hru. V tzv. Tildenovom siedmom geme mala náskok 30:0 a dvojchyba sa javila len ako priebežná komplikácia, lenže Azarenková predviedla z forhendového krídla sporadický winner, Cibulková za stavu 30:30 vložila priveľa sily do forhendu a galibu zavŕšila dvojchybou - 3:4. Ani v tomto prípade sa nenechala odradiť: na returne unikla na 30:0, a hoci Azarenková neskôr viedla 40:30, vo veľmi intenzívnom geme sa predsa nevyhla strate podania. Dvojchybou ponúkla Slovenke tretí brejkbal a v tiesni pokazila forhend - 4:4.
Cibulková bez komplikácií upravila na 5:4 a po forhende ako z dela bola pri skóre 30:30 piaty raz v tomto zápase dve loptičky od radosti. Azarenková si však poradila a potom v jedenástej hre pohrozila stavom 30:0 v jej prospech na príjme. Cibulková vytiahla ďalšie dve forhendové rany, Azarenková si však forhendom popri čiare pripravila pozíciu na zakončenie zo vzduchu a následne dostala darček v podobe dvojchyby. Viedla 6:5 a podávala. Po Cibulkovej šikovnom lobe mala manko 0:15, išla na 30:15. Slovenka dvoma bekhendovými sklepnutiami vyriešila zložitú situáciu pri sieti a po Azarenkovej bekhendovom zlyhaní mala brejkbal. Inkasovala bod z podania a vzápätí ešte jeden. Pod ťarchou mečbalu siahla ku skráteniu, ktoré jej príliš nevyšlo. Páska stlmila Azarenkovej odpoveď, ale Cibulková akoby sa zľakla tejto šance a poslala hrateľný forhend výrazne za základnú čiaru.
Osemfinálový výsledok:
Viktoria Azarenková (Biel.-1) - Dominika Cibulková (SR-16) 1:6, 7:6 (7), 7:5
* 167 minút (35, 66, 66)