Main Content

Slovensko má kvalitu: 4 zmeny v nominácii SR pred Nemeckým pohárom

utorok, 7. november 2023 07:00 | Autor: TASR

Peter Čerešňák
Peter Čerešňák | zdroj: TASR

Realizačný tím slovenskej hokejovej reprezentácie musel urobiť v nominácii na Nemecký pohár štyri vynútené zmeny. Asistent trénera Peter Frühauf si aj napriek tomu myslí, že mužstvo je vyskladané kvalitne. Pred prvým tréningom na štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave uviedol, že cieľom tímu je turnaj v Landshute vyhrať - prvýkrát od roku 2016.

"Pri náhradníkoch sme sa rozhodovali podľa podobných typov hráčov. Myslím si, že keď si rozoberieme každého jedného, tak nájdeme hernú podobnosť, ktorú majú," uviedol asistent trénera Peter Frühauf k zmenám v pôvodnej nominácii. Zo súpisky na tradičný jesenný turnaj v Nemecku vypadli obrancovia Mário Grman a Dávid Mudrák a útočníci Adrián Holešinský s Petrom Zuzinom. Práve Zuzin má spomedzi uvedenej štvorice najlepšiu formu a s 12 gólmi kraľuje slovenským strelcom v domácej Tipos extralige.

"Mrzí výpadok každého jedného hráča. Vieme, že Peter Zuzin mal minulú sezónu ťažšiu, aj keď tímovo výbornú. Trochu sa trápil, mal aj nejaké zranenia. Teraz má však obrovskú chuť a ja som ho dlho nevidel takto hrať. Určite by sme boli radi, keby sa mohol konfrontovať s medzinárodným hokejom už teraz. Sú tam však veľmi kvalitní chalani a verím, že si zastanú svoje miesto a vybehnú nám noví potenciálni reprezentanti," poznamenal Frühauf. Do nominácie dodatočne pribudli obrancovia Samuel Hain a Marek Korenčík a útočníci Juraj Šiška s Andrejom Kukučom.

Slovenský výber je bez tradičných lídrov ako sú Peter Cehlárik či Marek Hrivík. Najskúsenejší je so 105 štartmi v národnom tíme obranca Peter Čerešňák. Frühauf na prvom zraze povedal, že pri výbere hráčov vynechal realizačný tím osvedčené mená zámerne: "Stále sú to naši lídri, ale Nemecký pohár máme takto nastavený, že chceme dať šancu novicom a hráčom, ktorí sa neobjavili v reprezentácii. Nemecký pohár je na to ako stvorený. Samozrejme, musíme myslieť na decembrový domáci turnaj, na ktorom chceme mať najsilnejšie možné mužstvo. Je to náš plán, ktorý máme niekoľko rokov a nevidím dôvod to meniť."

Frühauf pripomenul, že nominácia sa tvorila nielen s ohľadom dať šancu debutantom, ale prizvať aj hráčov, ktorí síce do národného tímu už nazreli, no dlhšie sa na medzinárodnom fóre nepredviedli: "Mužstvo je dosť pozmenené, je tam trochu viac skúseností. Poväčšine sme mali ešte viac nových mien, no teraz si na počet nespomeniem. Až toľko ich nie je, ale sú tam skôr hráči, ktorí majú skúsenosti s národným tímom, no nevideli sme ich dlhšie v reprezentačnom drese. Vieme o kvalite Nemcov či Dánov, ale my chceme vyhrať každý zápas a turnaj. Mentalita sa musí nastaviť od prvého dňa."

Frühauf tímu verí a nebojí sa ani o herný prejav špeciálnych tímov, keďže viacero hráčov hrá vo svojich kluboch presilovky či oslabenia: "My tu máme kvalitu, bavíme sa o národnom mužstve a hráči si zaslúžili tu byť na základe výkonnosti. Máme to veľa hráčov, ktorí hrávajú v kluboch presilovky, je jasné, že ich nemôžu hrať štyri formácie a budeme si musieť vybrať." Na tradičné novembrové podujatie pocestuje jedenásť hráčov zo slovenskej a dvanásť z českej extraligy.

Slovenskí reprezentanti sa do súťažného diania zapoja vo štvrtok 9. novembra, v netradičnom čase o 12.30 h nastúpia proti Rakúsku. Po dni voľna, ktorý vyplní ženský program, pokračuje mužská časť turnaja v sobotu 10. novembra. Vplyvom nabitého programu zápasov v jednom dejisku nastúpia aj na druhý duel proti Dánsku netradične dopoludnia, zápas sa začne už o 11.00 h. V záverečnom vystúpení sa stretnú s domácim Nemeckom v nedeľu od 14.30 h.