Main Content

Veľká cena Las Vegas: Skvelý výsledok pre Checa. Verstappen opäť víťazne

nedeľa, 19. november 2023 09:52 | Autor: TASR

Sergio Perez
Sergio Perez | zdroj: TASR

Holandský pretekár Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na historicky prvej Veľkej cene Las Vegas, predposledných 21. pretekoch sezóny F1. Na druhom mieste prišiel do cieľa Monačan Charles Leclerc na Ferrari, ktorý sa v poslednom kole dostal pred napokon tretieho v poradí Mexičana Sergia Pereza z Red Bullu.

Ten mal napriek nezvládnutému záveru dôvod na spokojnosť, keďže v celkovom hodnotení dosiahol istotu druhého miesta. Istý trojnásobný majster sveta dosiahol 18. víťazstvo v sezóne, 53. v kariére a šieste po sebe. Verstappen, ktorý odštartoval z druhého miesta, krátko po štarte vytlačil Leclerca mimo trate a dostal sa na líderskú pozíciu. Za nimi došlo k viacerým menším kolíziám a v ich dôsledku bol aktivovaný virtuálny safety car. Vo štvrtom kole sa preteky skončili pre Norrisa, ktorý v zákrute stratil kontrolu nad monopostom a vrazil do bariéry.

Na trať vyšlo bezpečnostné vozidlo, po reštarte sa Verstappen držal na čele. Za incident s Leclercom v úvodnom kole dostal 5-sekundovú penalizáciu, ktorú si neskôr odpykal v boxoch. V 16. kole si Leclerc vzal späť požičané a dostal sa pred Verstappena. Ten mal v 25. kole menšiu kolíziu s Russellom, no obaja pokračovali. Na trať opäť vyšlo safety car a jeho prítomnosť viacerí využili na návštevu boxov. Na výjazde z nich takmer kolidovali Stroll s Verstappenom. Po 30. kole bol na čele Leclerc, ale doplatil na nie ideálne zahriate pneumatiky a v 32. kole ho predbehol Perez. Jeho líderská pozícia však nemala dlhé trvanie a Monačan ho v 35. kole prekvapil efektným manévrom.

Mexičan krátko na to stratil pozíciu po ataku Verstappena, ktorý mal rýchlosť a dostal aj pred Leclerca. Holanďan si bez problémov postrážil prvenstvo a v závere to vyzeralo na double Red Bullu. Leclerc si však v poslednom kole zopakoval manéver na Pereza a zabezpečil si cenné 2. miesto.Do konca sezóny 2023 ostávajú už len preteky v Abú Zabí, ktoré sú na programe o týždeň 26. novembra.

Hlasy (zdroj: Sport 2): Max Verstappen, víťaz: "Dnes som absolvoval viacero súbojov, bola to zábava. Škoda incidentu s Georgeom (Russellom), no našťastie to nebolo nič vážne, hoci ovládanie monopostu už potom nebolo ideálne. Užil som si tieto preteky a dúfam, že aj fanúšikovia. Rád si to zopakujem aj o rok. Dnes sa viackrát potvrdil efekt systému DRS."

Charles Leclerc, 2. miesto: "Veľmi som si užil dnešné pretekanie. Ospravedlňujem sa našim fanúšikom za 2. miesto, ale je to maximum, čo sme dnes mohli dosiahnuť. Boli sme silní, mali sme rýchlosť a musíme byť spokojní s druhým miestom."

Sergio Perez, 3. miesto: "Po úvodnej kolízii som mal poškodený monopost. Potom som predbiehal jedného pretekára za druhým a pomohlo mi aj safety car. V závere som mal náskok pred Leclercom, no jednoducho som nečakal jeho manéver."