Main Content

Srbsko čaká prvé EURO v histórii: Maďari predviedli veľký prehľad

pondelok, 20. november 2023 17:30 | Autor: TASR

Futbalisti Maďarska
Futbalisti Maďarska | zdroj: TASR

Futbalisti Srbska mali postup na budúcoročné ME vo svojich rukách a spečatili ho nedeľňajšou remízou s Bulharskom (2:2). Šanca Čiernej Hory na preniknutie na premiérové EURO viedla práve cez zakopnutie Srbov a zvládnutie duelu s Maďarmi.

Paralelne sa hrajúci zápas v Srbsku sa vyvíjal pre Čiernu Horu sľubne, no definitívne zmaril nádeje Čiernohorcov v ich stretnutí dvojgólový kapitán Maďarska Dominik Szoboszlai. Čierna Hora nastúpila na pôde už istého postupujúceho Maďarska. V prvom polčase do priestoru brány mieril iba pokus Slobodana Rubežiča, ktorý gólom vykresal iskierku nádeje pre Balkáncov na účasť na prvom veľkom turnaji v histórii samostatnosti. Všetko však zmaril v rozmedzí dvoch minút dvoma gólmi Szoboszlai.

V závere ešte spečatil triumf pred takmer 60-tisíc fanúšikmi v Puskás aréne gólom na 3:1 Ádám Nagy. "Do prvého gólu sme hrali veľmi dobre, ale potom sa stalo až príliš veľa v priebehu pár minút. Srbsko prehrávalo, my sme boli krôčik od ME, no prehrali sme si zápas," uviedol pre oficiálnu webstránku UEFA stredopoliar Čiernej Hory Driton Camaj. Zatiaľ čo v Maďarsku sa udial obrat v neprospech Čiernej Hory, tak Srbi si záver duelu s Bulharmi skomplikovali, keď dovolili v 69. minúte súperovi ujať sa vedenia. Napokon však domáci zvládli záverečné minúty a vyrovnávajúci gól strelil Srdjan Babič, pre ktorého to bol premiérový presný zásah za A-tím.

"Takéto zápasy prinášajú so sebou veľký tlak. Vedel som, že to nebude ľahké a bude to zaujímavý zápas. Hráči ukázali mentalitu, že sa nevzdávajú a veria si. Je to veľký deň pre srbský futbal, konečne sme postúpili na majstrovstvá Európy. Gratulujem svojim hráčom, ktorí bojovali až do konca a verili v úspech. Sme šťastní a spokojní," povedal srbský tréner Dragan Stojkovič. Čierna Hora podľa Camaja zaznamenala oproti predošlému kvalifikačnému cyklu evidentný herný progres: "V predchádzajúcej kvalifikácii sme získali iba tri body, teraz 11, takže je to pozitívny krok. Máme dobrú kvalitu, ale stratili sme body vonku s Litvou a doma s Maďarskom. Na jednej strane sme spokojní, na druhej máme čo zlepšovať."

Srbi sa po dvoch svetových šampionátoch za sebou kvalifikovali aj na svoje prvé ME od čias Juhoslávie. "Máme veľmi kvalitné mužstvo a je dôležité, že sme sa kvalifikovali. Ako povedal kapitán Dušan Tadič, mali by sme z toho urobiť zvyk. Nemali by sme byť iba účastníkmi, ale ísť na veľké šampionáty ako tím, ktorý ostatné reprezentácie vnímajú ako veľkého súpera," poznamenal útočník Dušan Vlahovič.