Main Content

Prezident SFZ Ján Kováčik sa teší na Ministerstvo športu: Čo očakáva?

streda, 20. december 2023 14:00 | Autor: TASR

Ján Kováčik
Ján Kováčik | zdroj: TASR/Martin Baumann

Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik a generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozef Liba vítajú vznik nového ministerstva Ministerstva cestovného ruchu a športu. Ten vyplýva z novely tzv. kompetenčného zákona, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR SR).

Zástupcovia zväzu i výboru poskytli stanovisko na stredajšej tlačovej besede SOŠV. "Budeme mať postavenie, ktoré športu prináleží. Budeme mať svojho zástupcu na vláde - ministra, ktorý bude súčasťou štátnej exekutívy. Doteraz som necítil, že by sme niečo takéto mali," uviedol Kováčik. Vzniku nového rezortu predchádzali ešte pred septembrovými parlamentnými voľbami diskusie športových organizácii so zástupcami jednotlivých strán naprieč celým politickým spektrom.

Nový rezort vznikne od 1. januára. "Neverím na zázraky, ale verím, že postupné kroky a spolupráca s jednotlivými zväzmi a SOŠV, pri ktorých budeme nápomocní, majú význam. Verím, že toto ministerstvo bude významné a bude môcť prezentovať svoje výsledky. Ministerstvo sa bude chvíľu kreovať, ale jeho zámery boli zadefinované. Som presvedčený, že slovenskému športu svitá na lepšie časy," dodal Kováčik.

Liba očakáva hmatateľné výsledky nového rezortu na konci nadchádzajúceho olympijského cyklu, ktorý vyvrcholí OH 2028 v Los Angeles. "Veríme, že situácia sa zlepší aj po finančnej stránke. Toto berieme ako dlhodobý zámer, nie sme naivní, aby sme si mysleli, že v roku 2024 prídu stovky miliónov eur pre slovenský šport. Beriem to vo výhľade 5-10 rokov, keď si slovenský šport môže polepšiť. Budúci rok končí olympijský cyklus s olympijskými hrami v Paríži a pevne veríme, že na záver ďalšieho budeme výrazne cítiť zlepšenie finančnej situácie, najmä pre mládežnícky a juniorský šport," povedal Liba pre TASR.