Main Content

Newcastle United otočil proti West Hamu stratený zápas: Nikdy sa netreba vzdávať

nedeľa, 31. marec 2024 12:56 | Autor: TASR

Newcastle United
Newcastle United | zdroj: TASR

Anglický futbalový tréner Eddie Howe považuje sobotňajší triumf Newcastlu nad West Hamom za jeden z najlepších zápasov, na akých sa vo svojej kariére podieľal.

Jeho zverenci uchmatli v dramatickom dueli Premier League víťazstvo 4:3, pričom do 77. minúty prehrávali o dva góly. Domáci sa ujali vedenia už v úvode stretnutia po úspešnom pokutovom kope Alexandra Isaka. V bráne so slovenským reprezentantom Martinom Dúbravkom, ktorý zaskakuje za zraneného Nicka Popea, však do polčasu inkasovali dva góly. Krátko po zmene strán ešte z pohľadu hostí zvýšil Jarrod Bowen a mohlo sa zdať, že je rozhodnuté.

Zlom prišiel v 77. minúte, keď rozhodca odpískal druhý pokutový kop v prospech Newcastlu po faule striedajúceho Kalvina Phillipsa. Loptu si na biely bod postavil opäť Isak a s prehľadom premenil. Hrdinom zápasu sa napokon stal krídelník Harvey Barnes, ktorý nahradil zraneného Miguela Almirona. O vyrovnanie sa postaral v 83. minúte, keď si nabehol na Isakov pas a striedajúceho brankára Lukasza Fabianskeho prekonal pomedzi nohy. O sedem minút neskôr rozhodol ďalekonosnou strelou spoza šestnástky.

K dramatickému záveru ešte pridalo vylúčenie domáceho Anthonyho Gordona po druhej žltej karte. Podľa Howea bol rozhodujúci faktor to, že jeho zverenci v dvojgólovom manku nespanikárili. "Keď prehrávate 1:3, nemôžete spanikáriť a dostať ďalší gól. To sme aj urobili. Naďalej sme útočili a myslím si, že sme si dnes večer vytvorili množstvo naozaj dobrých šancí. Kľúčový bol druhý gól, vedeli sme, že ak ho dáme dostatočne skoro, stále sme v zápase," uviedol pre klubový web.

"V tomto zápase bolo veľa emócií, bolo to ako na hojdačke. Bolo úžasné byť súčasťou posledných desiatich minút," dodal 46-ročný kouč podľa AFP. Howe po zápase nešetril slovami chvály na Barnesovu adresu: "Dúfam, že Harvey bude na túto noc spomínať ešte veľmi dlho. Oba jeho góly boli geniálne. Je strelec a vynikajúci hráč, a keďže sa krátko po príchode do tímu zranil, zúfalo túžil ukázať svoju kvalitu."

Barnes, ktorý od svojho letného príchodu vynechal viac než polovicu sezóny, neskrýval radosť z veľkého "comebacku". "Toto sú chvíle, ktoré mi tak veľmi chýbali. Keď som v hre, chcem dohnať stratený čas a dnes to bol veľký krok vpred. Niekedy sa tie pocity jednoducho nedajú opísať. V takej neskorej fáze zápasu len dúfate, že si udržíte výsledok a získate tri body, čo sa nám aj podarilo," povedal 26-ročný Barnes pre BBC.