Main Content

Sidney Crosby je legenda: Vyrovnal rekord Gretzkého

utorok, 2. apríl 2024 11:31 | Autor: TASR

Sidney Crosby
Sidney Crosby | zdroj: TASR

Sidney Crosby zakončí aj svoju devätnástu sezónu v hokejovej NHL s priemerom aspoň bod na zápas. Kapitán Pittsburghu rozšíril v noci na utorok dvoma gólmi a asistenciou na ľade NY Rangers svoju zbierku v sezóne na 82 bodov.

Odvtedy, čo ho Penguins draftovali v roku 2005 z prvého miesta, odohral všetky svoje sezóny s bilanciou aspoň bod na zápas a vyrovnal tak rekordný zápis legendárneho Waynea Gretzkého. Gretzky po svojom debute v drese Edmontonu Oilers (10. októbra 1979) získal rovnako aspoň bod na zápas v prvých 19 sezónach v NHL. Neuspel až v poslednej dvadsiatej (1998/99), keď v drese New Yorku Rangers nazbieral "iba" 62 bodov (9+53) v 70 zápasoch.

Gretzky zakončil kariéru s 2857 bodmi (894+1963) v 1487 zápasoch základnej časti. V historickej tabuľke tak vedie s obrovským náskokom pred Jaromírom Jágrom (1921 bodov). "Byť v takejto spoločnosti je naozaj fajn," povedal 36-ročný Crosby po víťaznom dueli na ľade slávnej Madison Square Garden. Rekord vyrovnal gólom v závere do prázdnej bránky, predtým zblokoval strelu Artemija Panarina: "Je to skvelé. Samozrejme, vedel som, že sa to blíži, ale nechcel som o tom príliš hovoriť."

Výnimočnosť Crosbyho vyzdvihol aj pittsburský tréner Mike Sullivan. "Je to niečo mimoriadne. Podávať dlhodobo výkony na takejto elitnej úrovni je skrátka pozoruhodné. Myslím si, že jeho práca hovorí sama za seba. Rovnako ako každý míľnik, ktorý dosiahne," citovala kouča slovenská verzia oficiálnej stránky NHL.

"Myslím si, že všetky tie míľniky, ktoré v tejto chvíli dosahuje, sú len ďalším úplne jasným dôkazom toho, že je jeden z najlepších hráčov svojej generácie. Dokázal veľa. Jeho odkaz túžby po víťazstve je dobre zdokumentovaný." Crosby je druhý v histórii Penguins v góloch (587), asistenciách (997) aj v bodoch (1584), pred ním je iný velikán klubu Mario Lemieux (1723 bodov, 690 gólov a 1033 asistencií). Chýba mu už len sedem bodov, aby predstihol Phila Esposita (1590) a dostal sa do prvej desiatky najproduktívnejších hráčov v histórii NHL.