Main Content

Nová boxerská organizácia na OH? MOV hľadá alternatívy

streda, 3. apríl 2024 18:03 | Autor: TASR

Paríž 2024
Paríž 2024 | zdroj: TASR

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v stredu uviedol, že musí do začiatku budúceho roka nájsť novú spoľahlivú medzinárodnú boxerskú organizáciu.

V opačnom prípade sa môže stať, že po OH 2024 v Paríži vypadne box aj z programu ďalších hier v Los Angeles 2028. Informovala o tom AP. MOV neuznáva riadiaci orgán boxu od minulého roka pre dlhodobé obavy ohľadom jeho vedenia. Športový arbitrážny súd (CAS) v tejto súvislosti zamietol v utorok odvolanie Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) voči odobraniu práv na organizovanie boxerských podujatí na OH v Paríži.

CAS odôvodnil zamietnutie odvolania tým, že boxerská organizácia "nezvýšila svoju finančnú transparentnosť a udržateľnosť a nezmenila postup týkajúci sa rozhodcov, aby zabezpečila ich integritu."

IBA v reakcii na verdikt CAS informovala, že sa proti nemu plánuje obrátiť na Švajčiarsky federálny súd. "Na to, aby bol box v olympijskom programe, potrebuje MOV ako partnera uznávanú a spoľahlivú medzinárodnú federáciu, rovnako ako všetky ostatné olympijské športy," uviedol MOV v oficiálnom stanovisku. Box bol súčasť OH nepretržite od roku 1920, no jeho pozícia pod piatimi kruhmi bola ohrozená už pred predošlými hrami v Tokiu.

MOV suspendoval IBA v roku 2019 pre korupčné škandály a úpadok asociácie podčiarkuje aj novovzniknutá federácia World Boxing. Tá vznikla minulý rok a jej členmi je 28 krajín vrátane USA, kde sa konajú olympijské hry v roku 2028.