Main Content

Premier League prežíva sklamanie: 5 miest v Lige majstrov budú mať tieto 2 krajiny

piatok, 19. apríl 2024 15:21 | Autor: TASR

Inter Miláno
Inter Miláno | zdroj: TASR

Najprestížnejšia európska futbalová súťaž Liga majstrov bude mať v budúcom ročníku minimálne päť účastníkov z talianskej Serie A. Môže mať však až šesť, ak Atalanta Bergamo alebo AS Rím vybojujú celkové prvenstvo v Európskej lige a zároveň neobsadia jednu z prvých štyroch pozícií v domácej súťaži.

K možnosti vyslať do Ligy majstrov päť klubov sa priblížila aj nemecká Bundesliga. Liga majstrov sa bude v budúcej sezóne hrať v novom formáte. V hlavnej fáze sa predstaví 36 tímov, o štyri viac ako v prebiehajúcom ročníku. Talianskym tímom sa na medzinárodnej scéne v tejto sezóne darí, medzi najlepšiu štvorku sa dostala aj Fiorentina v Európskej konferenčnej lige. Zástupcovia Serie A tak získali v ročníku 2023/2024 najvyšší koeficient 19,428 bodu. Tímy nemeckej Bundesligy majú na konte 17,928 a anglickej Premier League 17,375.

"Nie je to náhoda, taliansky futbal je na vysokej úrovni. Mali sme obdobie, keď sa kluby z našej ligy trápili, no uplynulých päť-šesť rokov sa už dokázali v európskych súťažiach dostať ďaleko. Tímy zo semifinále Európskej ligy môžu bez problémov hrať v Lige majstrov. Nie všetko je tu ružové, pri takej skvelej atmosfére, akú sme mohli vidieť na Olympijskom štadióne a na San Sire, však hráči aj naďalej budú chcieť hrať v Taliansku," povedal po úspešnom vystúpení vo štvrťfinále Európskej ligy tréner AS Rím Daniele De Rossi podľa Football Italia. Garanciu piatich tímov v Lige majstrov pre budúcu sezónu majú dve najlepšie ligy a Bundesliga má najväčšiu šancu doplniť Serie A.

V hre o triumf v európskych súťažiach sú ešte tri nemecké kluby - Bayern Mníchov s Borussiou Dortmund v Lige majstrov a Bayer Leverkusen v Európskej lige. Angličanom môže vylepšiť koeficient už iba Aston Villa v EKL, francúzsku Ligue 1 reprezentujú ešte Paríž St. Germain v LM a Olympique Marseille v Európskej lige. V päťročnom hodnotení, vrátane sezóny 2019/2020, je na čele koeficientu krajín Anglicko pred Španielskom, Talianskom, Nemeckom a Francúzskom. Slovensku patrí 28. priečka.