Favoritmi Roland Garros Rafael Nadal a Justine Heninova
Piaty raz už v nedeľu sa štvrtinou zápasov 1. kola hlavných súťaží dvojhry začnú medzinárodné otvorené majstrovstvá Francúzska v tenise, ktoré potrvajú do 6. júna a ponúkajú celkovú dotáciu 16 807 400 eur.
Obhajcami trofejí na parížskom druhom grandslamovom podujatí sezóny Roland Garros sú Švajčiar Roger Federer a Ruska Svetlana Kuznecovová, favoritmi najúspešnejší z aktérov. Španiel Rafael Nadal i Belgičanka Justine Heninová zatiaľ nazbierali na antuke pri Buloňskom lesíku po 4 tituly.
Zo Slovákov majú právo účasti na singlovej časti 109. edície (s medzinárodným obsadením od roku 1925, profesionálom prístupné od sezóny 1968) na základe postavenia vo svetovom rebríčku Lukáš Lacko, Karol Beck, Daniela Hantuchová, Dominika Cibulková a Magdaléna Rybáriková. Do piatkového finálového 3. kola kvalifikácie sa prebojovali Martin Kližan, Pavol Červenák i Zuzana Kučová, v eliminácii neuspeli Dominik Hrbatý a Kristína Kučová. Vo štvorhre sa budú nádeje SR upierať k špecialistom Michalovi Mertiňákovi, Filipovi Poláškovi a Igorovi Zelenayovi. Juniori sa pokúsia nadviazať na miestny triumf spomenutého Kližana z ročníka 2006.
Čoskoro 24-ročný Nadal (nar. 3. júna 1986) si po recidívach problémov s kolenami zvolil v tejto sezóne striedmy program. Nedokázal síce obhájiť primát na januárových melbournských Australian Open, kde položil základ možného kalendárneho Grand Slamu Federer, ale s príchodom na najpomalší podklad oživil húževnatý ľavák z Malorky svoju hegemóniu, ktorú vlani vo francúzskej metropole v osemfinále šokujúco narušil Švéd Robin Söderling. Olympijský šampión z Pekingu 2008 Nadal sa v ostatných týždňoch ako prvý presadil v jednom roku na všetkých antukových súčastiach série Masters 1000 (Monte Carlo, Rím, Madrid) a s 18 úspechmi tohto typu osamel na historickej najvyššej priečke pred Američanom Andrem Agassim (17) a Federerom (16). Švajčiara pomerne presvedčivo zdolal vo finále na Pyrenejskom polostrove a posunul sa na 2. miesto v rebríčku, čo znamená, že rivalita môže dostať novú kapitolu až v súboji o titul. Predvlani sa takýto zápas skončil doslova exhibíciou - Nadal dominoval 6:1, 6:3, 6:0.
Držiteľ parížskeho Pohára mušketierov 2005 - 2008 Nadal, ktorý bude z reklamných dôvodov nastupovať s hodinkami značky Richard Mille za stotisíce dolárov, má vo finále na "tehlovej múčke" bilanciu 28:2 (za kratší koniec zhodne ťahal práve proti Federerovi), od roku 2005 je jeho štatistika na sypkom povrchu 168:6, z toho tento rok 15:0. Na Roland Garros sa môže pýšiť bilanciou 31:1. Po prílete do dejiska na margo svojich kolien uviedol: "Majú veľmi dobré obdobie. Tvrdo som pracoval na tom, aby som tu znova uspel."
Pre 28-ročného Federera je sprievodnou motiváciou možnosť prekonať Američana Peta Samprasa na najvyššej pozícii v súčte týždňov na vrchole renkingu, ak na ňom zotrvá aspoň k 14. júnu. Švajčiar je momentálne na hodnote 283, Sampras panoval dovedna 286 týždňov. Otecko dvojičiek od minulého leta dvakrát netriumfoval ani raz na piatich turnajoch v rade a jeho jediným titulom v predmetnom období bol ten vrcholný od "protinožcov", čo jednoznačne naznačuje presun dôrazu na hodnotu úspechov namiesto kvantity. V tomto duchu komentoval aj madridskú finálovú prehru, zároveň však realisticky vyhodnotil situáciu vo svoj neprospech, čím súpera vystavil tlaku: "Rozhodnutie o úspešnosti mojej i ´Rafovej´ antukovej časti sezóny padne až na Roland Garros, nie pred ním. Našťastie či nanešťastie - podľa uhla pohľadu a výsledkov - je to tak. Na zrátanie jeho prehier na antuke v ostatných piatich rokoch však takmer stačia prsty jednej ruky a v Paríži neuspel zatiaľ iba jediný raz, takže ho stále považujem za favorita. Rád by som skonštatoval, že som ním ja, ale nepovažoval by som to za správne, hoci som obhajcom".
Nadal má stávkový kurz iba 1,36, Federer 3,5, zvyšok podľa bookmakerov v podstate nemá nárok: nasleduje alergiou na peľ sužovaný a znenápadnený srbský zverenec Mariána Vajdu Novak Djokovič (13) pred antukársky overene mdlým Britom Andy Murrayom a Španielom Davidom Ferrerom (po 21), ktorý s Nadalom prehral 7-krát v sérii a proti Federerovi má skóre 0:10. Z členov Top 10 absentujú Argentínčan Juan Martin Del Potro (pravé zápästie) a Rus Nikolaj Davydenko (ľavé zápästie), čiže finalisti novembrového šampionátu ATP na "harde" v londýnskej hale. Pred domácim publikom by sa mohli vyburcovať aspoň k ťaženiu do hĺbky druhého týždňa turnaja povestní šoumeni na kurte Jo-Wilfried Tsonga či Gael Monfils. Do papierového druhého sledu však skôr patria útlm prežívajúci Söderling a Chorvát Marin Čilič, konečne naplno etablovaný Lotyš Ernests Gulbis, nevyspytateľný Čech Tomáš Berdych či Španieli Fernando Verdasco a Nicolas Almagro.
Heninová predvlani počas Roland Garros ako čestná hostka vyhlásila: "Kto hovorí o mojom budúcom návrate na dvorce, ten ma nepozná. Nemyslím, že by sa niekedy udial môj comeback." V dobyvateľke Pohára Suzanne Lenglenovej 2003, 2005 - 2007 však na sklonku minulého roka po priebežnom vyhorení znova vzbĺkla motivácia, a hoci sa 27-ročná šťúpla rodáčka z Liége chce zamerať najmä na zisk svojej premiérovej trofeje z Wimbledonu, piatou parížskou by určite nepohrdla. Začiatkom mája sa radovala v Stuttgarte a následná rýchla madridská rozlúčka vraj vyplynula z prechladnutia.
"Predchádzajúce mesiace pre mňa boli veľmi zaujímavé a podnetné, naučili ma množstvo vecí a celkovo ich hodnotím kladne. Cítim, že moje rozhodnutie predsa len sa vrátiť bolo správne, prežívam veľmi vzrušujúce obdobie," povedala Heninová.
Ďalšia špičková belgická hviezda po prestávke - v tomto prípade materskej - Kim Clijstersová chýba pre zranenie ľavej nohy. Večný otáznik visí nad americkými sestrami Serenou a Venus Williamsovými, ktoré sa tento týždeň premiérovo od mája 2003 objavili na prvých dvoch priečkach v poradí WTA. Miestna šampiónka spred ôsmich rokov Serena však medzičasom nebola na tomto podujatí ani vo finále (po vynechaní ročníkov 2005 a 2006 dokonca ani v semifinále) a Venus ťahá sériu troch rozlúčok už v 3. kole.
Vlani o titul hrali dve Rusky a Svetlana Kuznecovová mala pevnejšie nervy ako semifinálová premožiteľka Dominiky CibulkovejDinara Safinová, lenže na ostatných dvoch položkách "veľkej štvorky" nebola žiadna členka "zbornej" ani len medzi najlepšími štyrmi a teraz by príliš neprekvapilo zavŕšenie negatívneho výsledkového hetriku. Kuznecovová sa v tejto sezóne ani raz nedostala aspoň do štvrťfinále, Safinovú už takmer rok limituje chrbát a od poslednej nútenej pauzy má bilanciu 1:3. Do pozornosti sa momentálne príliš nepodsúvajú ani Jelena Dementievová, Maria Šarapovová (po zranení pravého lakťa) či Vera Zvonarevová, príjemne by mohla prekvapiť zverenkyňa Vladimíra Plátenika Naďa Petrovová.
Vodkyne nastupujúcej generácie, Dánka Caroline Wozniacká a Bieloruska Viktoria Azarenková, sa teraz skôr predháňajú v zbieraní skrečov, než titulov, a je na diskusiu, či už majú fyzickú i mentálnu výdrž potrebnú na grandslamový úspech, hoci "severanka" bola vlani v New Yorku blízko. Na antukových generálkach upútali Srbka Jelena Jankovičová, Austrálčanka Samantha Stosurová, Francúzka Aravane Rezaiová a Španielka María José Martínezová-Sánchezová. Ak si predčasne nevystrieľali zásobníky, majú na čo nadväzovať. Stávkový trh dáva prednosť Heninovej (2,75) pred S. Williamsovou (5), Jankovičovou (7), V. Williamsovou (12), Stosurovou (15), Wozniackou, Rezaiovou (po 17) a ruským trojlístkom Kuznecovová, Safinová, Dementievová (po 21).