Historická chvíľa! Slovensko má najlepšieho strelca futbalových ME

pondelok, 15. júl 2024 08:40 | Autor: TASR

Ivan Schranz
Ivan Schranz | zdroj: TASR

Slovenský futbalista Ivan Schranz získal Zlatú kopačku pre najlepšieho strelca majstrovstiev Európy v Nemecku.

Tridsaťročný krídelník sa z nej tešil spolu s Harrym Kaneom, Georgesom Mikautadzem, Jamalom Musialom, Codym Gakpom a Danim Olmom, keďže všetci strelil na turnaji po tri góly. Schranz strelil víťazný gól v úvodnom zápase E-skupiny s Belgickom (1:0), skóroval aj pri prehre s Ukrajinou (1:2) a Slovákov poslal do vedenia v osemfinále, v ktorom však nakoniec prehrali s Anglickom 1:2 po predĺžení.

Európska futbalová únia (UEFA) pred ME rozhodla, že jediným kritériom na zisk ocenenia bude počet strelených gólov, asistencie ani odohrané minúty sa pri hodnotení nebudú zohľadňovať, ako tomu bolo v minulosti. Na čele historického poriadia strelcov je Cristiano Ronaldo so 14 gólmi.

Tridsaťdeväťročný Portugalčan sa zúčastnil na šiestich ME a patril k najlepším strelcom turnaja v rokoch 2021 (5 gólov) a 2012 (3 góly). Francúz Michel Platini drží rekord v počte gólov na jednom európskom šampionáte - v roku 1984 skóroval deväťkrát v piatich zápasoch.