TOUR DE FRANCE: Tadej Pogačar suverénnym víťazom. Jeho rival sa chce vrátiť na vrchol
Tadej Pogačar sa stal tretíkrát celkovým víťazom Tour de France. Dvadsaťpäťročný slovinský cyklista potvrdil svoju dominanciu na 111. ročníku najprestížnejších cyklistických pretekov triumfom v záverečnej časovke s cieľom v Nice.
Celkovo vyhral s náskokom šesť minút a 17 sekúnd pred svojím najväčším konkurentom Jonasom Vingegaardom z Dánska. Pogačar zároveň dosiahol double, keďže v máji zvíťazil aj na Giro d'Italia. Tretí celkovo skončil Belgičan Remco Evenepoel. Pogačar na tohtoročnej Tour dominoval a okrem jedného horšieho dňa v 11. etape neukázal žiadnu slabinu. V súbojoch s oboma konkurentami Vingegaardom a Evenepoelom bol jednoznačne najsilnejší, útočil, kde sa dalo a sekundy zbieral aj mimo horských etáp.
Svoju dominanciu však ukázal práve v nich, keď vyhral až päť vrchárskych skúšok a celkovo nazbieral na Tour už sedemnásť víťazstiev. Jeho triumf v celkovom poradí bol nakoniec jednoznačný, definitívne o ňom rozhodol v 19. etape, keď vyhral na stúpaní do strediska Isola 2000 a náskok pred Vingegaardom natiahol nad päť minút. Nohy však nezvesil ani v posledných dvoch dňoch a pridal ďalšie dva triumfy. Nakoniec vyhral o 6:17 minút, tretí Evenepoel stratil 9:18 minút.
Pogačar je ôsmy cyklista v histórii, ktorý dokázal vyhrať Giro d'Italia i Tour de France v jednej sezóne. Pred ním to zvládli iba velikáni Fausto Coppi (1949, 1952), Jacques Anquetil (1964), Eddy Merckx (1970, 1972, 1974), Bernard Hinault (1982, 1985), Stephen Roche (1987), Miguel Indurain (1992, 1993) a naposledy pred 26 rokmi Marco Pantani (1998).
"Som nesmierne spokojný, nedá sa to opísať. Po dvoch ťažkých rokoch, keď sme robili nejaké chyby, tak tento rok vyšlo všetko perfektne. Mali sme to celý čas pod kontrolou. Je to prvá Grand Tour, na ktorej som bol každý deň sebavedomý. Na Gire som mal aj horšie momenty, ale na Tour som si užíval každý deň. Mal som skvelú podporu tímu," povedal v televíznom rozhovore. Pogačar žije v Monaku, kde štartovala nedeľňajšia etapa a tak veľmi dobre pozná miestne cesty.
"Dnes som sa v Monaku cítil veľmi dobre, štartovali sme tam, kde štartuje F1, na najlepšom okruhu sveta. Tuto trasu poznám veľmi dobre, išiel som ju nespočetnekrát, takže som nechcel prepásť šancu na víťazstvo. Vyhral som Giro aj Tour, je to neuveriteľné. Aj keby som vyhral iba Giro, bol by to skvelý rok, ale teraz je to na úplne inej úrovni. Raz by som chcel vyhrať aj dúhový dres, ale na to je ešte čas," pokračoval.
Dvadsaťsedemročný Vingegaard, ktorý prišiel na Tour po dlhej pauze po vážnom zranení a s otáznou formou, si pripísal jedno víťazstvo v 11. etape, keď na čiare prešpurtoval Pogačara.Dvadsaťštyriročný Evenepoel z tímu Soudal Quick-Step vyhral úvodnú časovku, v 7. etape triumfoval o 12 sekúnd pred Pogačarom, no v záverečný deň to nedokázal zopakovať.
Tour uzavrela časovka s dĺžkou 33,7 km v kopcovitom prostredí. Išlo sa z Monaka do Nice a prvýkrát v histórii od vzniku podujatia v roku 1903 sa nefinišovalo v Paríži. Pogačar v nej triumfoval o minútu a tri sekundy pred Vingegaardom, Evenepoel skončil tretí s mankom 1:14 min. Belgický cyklista získal aj biely dres pre najlepšieho mladého pretekára.
"Posledné dva roky sme počúvali, že je to s Jonasom najväčšia rivalita v cyklistike a ja si to myslím tiež. Je to skvelá cyklistická éra. Tá konkurencia s Jonasom, Remcom, Primožom Rogličom a prichádzajú ďalší. Myslím si, že si ju môžeme užívať," dodal Pogačar.
Vingegaard priznal, že ho ovplyvnil dlhý výpadok po aprílovom ťažkom páde na Okolo Baskicka, kde si zlomil kľúčnu kosť, niekoľko rebier a poškodil si pľúca. Účasť na Tour potvrdil len deväť dní pred štartom: "Za normálnych okolností by som bol z mojej Tour sklamaný. Ale po tom všetkom, čím som si prešiel, nemôžem byť sklamaný. Nemal som dobrú prípravu, ale dokázal som sa dostať do dobrej kondície. Rád by som sa vrátil na Tour a znovu ju vyhral, sú to preteky, ktoré milujem, najkrajšie, špeciálne."
Bodkovaný pre najlepšieho vrchára si odniesol Ekvádorčan Richard Carapaz z EF Education - EasyPost, ktorý vyhral vrchársku súťaž vďaka úniku v predposlednej etape a vyhlásili ho aj za najbojovnejšieho pretekára celej Tour. "Je to úspech. Postupne sme rástli a preteky sme zakončili výborne. V Ekvádore je málo elitných športovcov, ale dosiahli sme veľké veci. Som veľmi hrdý, že môžem doniesť do mojej krajiny tento dres," povedal Carapaz. Zelený dres pre najlepšieho šprintéra získal prekvapujúco Biniam Girmay, ktorý pred štartom nepatril medzi favoritov, no vyhral tri etapy a dvakrát skončil druhý.
Dvadsaťštyriročný Eritrejčan je prvý Afričan tmavej pleti, ktorý zvíťazil v etape na Tour a získal jeden z dresov a zároveň zariadil aj vôbec prvý triumf na slávnych pretekoch pre svoj tím Intermarche-Wanty. "Mám pocit, že sa vznášam v oblakoch. Je to skvelé. Mladým ľuďom odkazujem: ´neprestávajte tvrdo pracovať a všetko je možné". Ako tím sme odviedli skvelú prácu a chcem sa všetkým poďakovať. Mali sme skvelú atmosféru a tímového ducha. Odviedli sme výbornú prácu, aby sme si udržali tento dres. Máme najmenší rozpočet z World Tour tímov, takže je úžasné vyhrať tri etapy a zelený dres," uviedol Girmay pre oficiálnu stránku Tour.
Do histórie sa zapísal aj Brit Mark Cavendish, ktorý na svojej poslednej Tour pridal 35. etapové víťazstvo a prekonal tak fenomenálneho Belgičana Eddyho Merckxa s 34 triumfami. Na otázku, či to boli jeho posledné preteky v kariére, odpovedal po dlhšej pauze: "Asi áno".