Main Content

Zlatá tretra v Ostrave: Najväčším lákadlom bude Usain Bolt

utorok, 24. apríl 2012 17:00 | Autor: Branislav Lipták

Zlatá tretra v Ostrave: Najväčším lákadlom bude Usain Bolt
Zlatá tretra v Ostrave: Najväčším lákadlom bude Usain Bolt | zdroj: Braňo Lipták pre Sport7.sk, foto SITA

O niečo viac ako o mesiac sa v Ostrave uskutoční veľký atletický sviatok. Piatok 25. mája 2012 na Mestskom štadióne v Ostrave – Vítkoviciach prebehne atletický míting Zlatá tretra Ostrava IAAF World Challenge.



Bude to už 51. ročník tohto atletického podujatia, ktoré svojim zázemím a účasťou svetových hviezd patrí medzi najpopulárnejšie preteky v Európe. Prvý ročník sa uskutočnil už v roku 1961 pod názvom: „Závody Vítkovických železáren“. V roku 1968 sa na tomto podujatí prvýkrát uskutočnila anketa o najlepšieho bežca a bežkyňu Európy – Zlatá tretra Európy. A 10-ty ročník pretekov už niesol meno tejto ankety. Od roku 1970 to teda bola Zlatá tretra Európy. Súčasný názov sa používa od 43. ročníka, ktorý sa uskutočnil v roku 2004.

Ekonomické problémy a svetové hviezdy

Každoročne ponúka Zlatá tretra kvalitné športové výkony. Na tomto podujatí bolo prekonaných niekoľko svetových rekordov, ktoré vytvorili športovci zvučných mien. Prvý svetový rekord videli diváci v roku 1973. V tom roku totiž nemecká šprintérka Renate Stecherová preťala cieľovú pásku šprintu na 100 m časom 10,9 sek. O dva roky neskôr vyrovnal čas svetového rekordu na najkratšom šprintérskom úseku Kubánec Silvio Leonard, ktorý dosiahol čas 9,9 sek. No, na ďalšie svetové výkony najlepších atlétov planéty si diváci v Ostrave museli chvíľu počkať.

Preteky koncom 80-tych rokov strácali na prestíži a Ostrava zmizla z mapy mnohých  špičkových športovcov. Organizátori mali problém nájsť silného sponzora a niekoľkokrát hrozilo, že Zlatá tretra úplne zanikne. Malou náplasťou na problémy súvisiace s organizáciou v 90-tych rokoch bol svetový rekord domácej skokanky o žrdi Daniely Bártovej. Tá ho vytvorila výkonom 4,15 metra a bol to prvý svetový rekord v Ostrave po dlhých dvadsiatich rokoch. Ani tento úspech však neprilákal dostatok investorov, ktorí by finančne zabezpečili Zlatú tretru. Problémy vyvrcholili v roku 1999, kedy hlavný sponzor odstúpil dva mesiace pred začatím mítingu od zmluvy a na uskutočnenie podujatia sa financie už nenašli. Tento rok sa čiernym písmom zapísal do histórie atletického mítingu. Bolo to prvý a zároveň poslednýkrát, kedy sa Zlatá tretra od svojho vzniku neuskutočnila.

Neúspech našťastie organizátorov neodradil. Práve naopak. Usporiadatelia dokázali po ročnej pauze získať nových a stabilných sponzorov. S prílevom financií od silných investorov sa v Ostrave opäť začala schádzať atletická špička. Už v roku 2001 sa organizátorom podaril husársky kúsok. Vtedy totiž do Ostravy zavítal legendárny Michael Johnson, ktorý sa tu na sklonku kariéry predstavil ako finišman americkej štafety na 4 x 400 metrov. A príchod svetových rekordov na seba nenechal dlho čakať.

Prvý rekord po znovuzrodení Zltej tretry padol už 12. 06. 2002, kedy na prekážkarskej trati dlhej 3000 metrov zabehla Bieloruska Alesya Turova čas 9:21.72. V tomto roku si však najväčší aplauz vyslúžila Američanka Marion Jonesová a Wilson Boit Kipketer. Prvá zmieňovaná vyhrala ženskú 200-vku a africká bežecká legenda ovládla beh na 3000 metrov prekážok. Na ostravskom ovále sa predstavili aj hviezdy behu na 110 metrov prekážok Allen Johnson a Colin Jackson. Avšak oboch zaskočil Stanislavs Olijars, ktorý hviezdami nabitý beh vyhral.

Medzi najúspešnejšie ročníky patrí ten z roku 2004, keďže padli dva svetové atletické maximá. V žrďkárskom sektore sa o historický zápis postarala Stacy Dragila svojim životným výkonom 4,83 metra, keď porazila hviezdu tejto disciplíny Jelenu Isinbajevovú. O najlepší výkon medzi mužmi sa postaral Etiópčan Kenenisa Bekele, ktorý prekonal svetový rekord v behu na 10 000 metrov.

O niekoľko rekordov sa postarali aj ďalšie hviezdy na atletickom nebi. Etiópsky vytrvalec Haile Gebrselassie vytvoril v roku 2007 dva svetové rekordy v jednom behu. Stalo sa tak v behu na 20 kilometrov, ktorý bol súčasťou behu proti času - hodinovke. Spomínaných 20 km absolvoval v rekordnom čase 56:25.98 a po hodine behu mu namerali vzdialenosť 21 285 metrov. Podľa zvyku však dostal „iba“ jednu odmenu za vytvorenie svetového rekordu.

O jeden z najhodnotnejších svetových rekordov vytvorených v Ostrave sa postaral Dayron Robles v roku 2008. Ten ho na trati 110 metrov cez prekážky vytvoril časom 12,87 sek. Ďalšie rekordy boli vytvorené na neoficiálnej trati dlhej 100 yardov a vytvorili ich hviezdy jamajskej šprintérskej školy Asafa Powell (v roku 2010) a Veronica Campbellová-Brownová (v roku 2011).

Zlatá tretra 2012

Riaditeľom Zlatej tretry je fenomenálny český oštepár Ján Železný. Tento držiteľ svetového rekordu v hode oštepom (98, 48 metra z roku 1996) je v tejto funkcii od roku 2009. Spolu s manažérom podniku Alfonsom Juckom sú zárukou kvalitnej organizácie podujatia. Zlatá tretra každým rokom priláka do Ostravy svetovú atletickú špičku. Svedčí o tom potvrdená účasť Usaina Bolta. Šprintérsky kráľ potvrdil už svoju 6-tu účasť a pobeží šprint na 100 metrov. Okrem jamajskej megahviezdy si tretry na mítingu obujú mnohé ďalšie hviezdy svetovej atletiky. Na 800 metrovej trati sa predstaví svetový rekordman David Lekuta Rudisha. Na minulom ročníku chýbal kvôli zraneniu, ale teraz je pripravený zvíťaziť.  Na ženskej 800-vke nebude chýbať  čerstvá halová majsterka sveta z Istanbulu Pamela Jelimová z Keňe. Jej veľkou súperkou na tejto trati bude majsterka sveta z roku 2009 Juhoafričanka Caster Semenyová. Konfrontáciu s týmito súčasnými ikonami ženského behu na 800 metrov si vyskúša aj naša Lucia Klocová.

Ďalším hviezdami, ktoré nesmieme opomenúť sú: francúzsky žrďkár Renaud Lavillenie, jamajská šprintérka Veronica Campbellová-Brownová, domáca oštepárska rekordmanka Barbora Špotáková, jej mužský náprotivok - dvojnásobný olympijský víťaz Nór Andreas Thorkildsen, paralympijská hviezda Oscar Pistorius, prekážkár Dayron Robles a mnohí iní.

Tieto mená sú zárukou kvality a výnimočnosti športových zážitkov. Tohtoročná Zlatá tretra prinesie mnoho kvalitných atletických výkonov a diváci si pri sledovaní svetových hviezd určite prídu na svoje. Pre milovníkov atletiky je Zlatá tretra v Ostrave povinnosťou, na ktorú sa dajú kúpiť ešte posledné lístky. Cena vstupenky na státie predstavuje symbolických 100 Kč, čo sú približne 4 eurá. Lístky na hlavnú tribúnu sú už beznádejne vypredané a Ostrava očakáva ataky na svetové a európske maximá.

Program Zlatej tretry v Ostrave 2012:
15.30 - Predprogram
18.15 - Predstavenie hviezd
18.30 - Hlavný program
20.50 - 100 m (Usain Bolt)
21.05 - Záver