Main Content

Pavol Gašpar: Tím, ktorý sa presadil v Helsinkách bol skvele stmelenou partiou

streda, 30. máj 2012 17:54 | Autor: Jakub Vaverka

Pavol Gašpar: Tím, ktorý sa presadil v Helsinkách bol skvele stmelenou partiou
Pavol Gašpar: Tím, ktorý sa presadil v Helsinkách bol skvele stmelenou partiou | zdroj: Jakub Vaverka pre Sport7.sk, foto instinkt.sk

Prinášame vám exkluzívny rozhovor so známym komentátorom Pavlom Gašparom, ktorý je programovým riaditeľom Rádia Šport, no počas uplynulých MS v hokeji „hosťoval“ v RTVS. Svojim hlasom nás sprevádzal pri televíznej obrazovke celým úspešným hokejovým šampionátom vo Fínsku a Švédsku.

S populárnym komentátorom sme sa porozprávali o tom, aké boli jeho komentátorské začiatky, čo ho na hokeji fascinuje najviac a samozrejme nevynechali sme ani uplynulé pre Slovensko tak úspešné majstrovstvá. Pavol nám tiež prezradil ako sa mu spolupracovalo s Rišom Lintnerom.

Ako ste sa dostali ku komentovaniu?

„Ako čerstvý prvák na žurnalistike som si to na jeseň 1996 dosť opovážlivo namieril rovno do športovej redakcie STV s otázkou, či by nepotrebovali sem-tam vypomôcť. Postupom času som sa od spravodajských šotov dostal k náročnejším žánrom a v júni 2002 odkomentoval prvý priamy prenos.“

Akú radu by ste dali ľuďom, ktorí by sa v budúcnosti chceli stať komentátormi?


„Veľa čítať, kvôli slovnej zásobe. Čítať o športe, kvôli absorbovaniu potrebného množstva poznatkov. Pripraviť sa na časovo náročnú prácu, predovšetkým počas víkendov, vtedy sa koná väčšina športových podujatí. Okrem potrebného kúsku šťastia treba mať aj výdrž, kým sa človek dopracuje k samotnému komentovaniu. Odmenou pre športového fanatika je potom každý jeden prenos, každá šanca sprostredkovať divákom špičkové športové výkony.“

Čo vás na hokeji ako takom fascinuje najviac?


„Rýchlosť. A zdanlivá samozrejmosť, s akou najväčší hráči realizujú šialené kúsky, ale to majú spoločné osobnosti vo všetkých, a nielen športových, odvetviach.“

V čom podľa vás tkvie najväčšia sila súčasného slovenského mužstva?

„Tím, ktorý sa presadil v Helsinkách bol naozaj skvele stmelenou partiou. Navonok sa to tak síce prezentuje vždy, ale kolektívna chémia je málokedy taká dokonalá, ako bola tohtoročná.“

Ako ste prežívali Majstrovstvá Sveta naživo priamo v Helsinkách?

„V rámci pracovného nasadenia sú MS vždy ťažkou skúškou, ale úspešná jazda našich hráčov ju výrazne uľahčovala. Aj novinárska partia si odvykla od príjemného pocitu, že náš tím je témou až do záverečného hracieho dňa.“

Ktorý slovenský hokejista je podľa vás v súčasnosti najlepší a kto je podľa vášho názoru najlepší hráč na svete?

„Nielen pod dojmom skončeného šampionátu hovorím Jevgenij Malkin, dokázal to aj v NHL. Z našich mali výborné sezóny Mariánovia Hossa a Gáborík, no voľba padne na Zdena Cháru, ktorého vplyv na tím (Bostonu, či reprezentácie) je veľmi ťažko doceniteľný. Vyrástla z neho skutočne komplexná osobnosť, ktorá si rešpekt získala aj mimo ľadu.“


Rusko prešlo šampionátom bez straty bodu, bola podľa vás „Zborná“ až natoľko suverénna?


„Pripomínala niekdajšie slávne družiny Tarasova či Tichonova. Rusi hrali na ich pomery nezvykle kolektívne, dokonca aj Alexandrovia z Washingtonu (Ovečkin a Semin, pozn. red.) , ktorí prišli na MS ako poslední. Bykov tento trend udržal dva roky, počkáme si na to, či sa toto pozitívne smerovanie Biľaledtinovovi podarí udržať až do olympiády v Soči.“

Aké bolo zákulisie šampionátu, sú Fíni priateľskí ľudia?

„Sú, a nielen pri poháriku (smiech). My sme mali šťastie aj v tom, že so Slovenskom a Slovákmi sympatizujú, vidia veľa paralel medzi našimi krajinami a odzrkadlilo sa to aj v tom, ako nám počas šampionátu fandili. Pocítili sme to aj mimo štadióna, bol to naozaj príjemný pocit.“

Ak by ste mali porovnať helsinskú Hartwall Arenu a bratislavský štadión Ondreja Nepelu, ktorý je podľa vás na vyššej úrovni?

„Hartwall Arena je moja srdcová záležitosť, najkrajší štadión v Európe, na ktorom som bol. Priestorovo je riešená omnoho veľkorysejšie, ako bratislavský zimák, ale aj ten radím v mojej osobnej hitparáde dosť vysoko. Sú omnoho väčšie haly, ktoré zďaleka nie sú také pekné. Veľmi dobré chýry idú o novom štadióne v Minsku, ktorý bude hlavnou arénou MS 2014, ale tam som ešte nebol.“

Fanúšikovia si počas MS pochvaľovali vašu spoluprácu s Richardom Lintnerom, ako sa vám s „Citrónom“ komentovalo?

„Ako vždy fantasticky. Pri ňom by bol vtipný aj roztopený snehuliak. Síce to zvyšuje požiadavky na koncentráciu, pretože okrem klasického sledovania herných situácií treba striehnuť aj na jeho hlášky, ale takúto výzvu prijímam vždy rád. Super robotu odviedli aj Jano Pardavý, Robo Pukalovič a v Štokholme Rasťo Pavlikovský.“

Aká bola podľa vás organizácia uplynulých MS?

„Pokrivkávala. To, čo stačilo na perfektný chod šampionátu pred 9 rokmi, je dnes už prekonané. Postupom času úroveň stúpala, ale na záver prišiel ďalší lapsus. 70 minút po skončení finále začala bezpečnostná služba uzatvárať štadión a vyháňať z neho novinárov. Nepomáhali upozornenia, že hráči, ich rodiny, členovia výprav sú ešte v šatniach a teda určite ešte nemôžu štadión uzavrieť.“


S odstupom času, akú úroveň mal podľa vás šampionát v roku 2011, ktorý organizovalo Slovensko?

„Od začiatku rezonovali vlaňajšie MS v mimoriadne pozitívnom duchu, každý kvitoval výborné zázemie pre všetkých: hráčov, funkcionárov, fanúšikov. Myslím, že aj IIHF úroveň slovenských MS naplno docenila až s ročnou pauzou...“

Čo je podľa vás potrebné na Slovensku urobiť, aby sme mohli v budúcnosti opäť oslavovať zisk medailí?

„Pravidelné získavanie medailí je v našom prípade ilúziou. Mohli by sme na to pomýšľať vtedy, keď naše mládežnícke reprezentácie prestanú bojovať rok čo rok o záchranu medzi elitou. To by bol znak, že naše hokejové prostredie rok čo rok generuje vysokú kvalitu. Momentálne sme odkázaní na pozitívnu súhru okolností v play-off NHL a aj v samotnom turnaji MS.“


Je hokej vašim jediným „pracovným“ športom, alebo sa zaujímate aj iné odvetvia?

„Okrem hokeja som odkomentoval najviac prenosov z atletiky a vodného slalomu, to sú okrem hokeja najbližšie športy. Úroveň všeobecného prehľadu sa snažím udržiavať vo všetkých relevantných odvetviach.“

Svitá podľa vás slovenskému hokeju na lepšie časy, alebo bol tohtoročný úspech ľudovo povedané len „výstrelom do tmy“?

„Strieborná medaila v žiadnom prípade neodzrkadľuje postavenie Slovenska v svetovej hokejovej hierarchii. Bol by som veľmi rád, ak by sa tento strieborný úlovok podarilo hokejovej generalite zužitkovať omnoho lepšie, ako úrodné obdobie z rokov 2000-2003. Potom môžeme očakávať, že z výstrelov do tmy sa stane pravidelnejšia salva.“