Španiel, ktorý prehĺbil rivalitu Rangers a Celtic
Škótske mesto Glasgow je domovom dvoch klubov, ktorých rozdeľuje jedna z najväčších futbalových rivalít. Rangers a Celtic vzájomne bojujú o dominanciu takmer 125 rokov.
Rangers má momentálne navrch, keďže v známom Old Firm derby zvíťazili 159-krát v porovnaní so 144 výhrami v prospech Celticu. Jazdci z protestantskej časti Glasgowa majú tiež o 11 národných titulov viac než Celtic, ktorý je aktuálnym škótskym majstrom. Úprimne povedané pred novou sezónou je v Glasgowe iba jeden klub, ktorý sa teší na nadchádzajúcu sezónu.
Roky zlého finančného hospodárenia uvrhli Rangers do veľmi ťažkej a nezávideniahodnej situácie, keďže sa pripravuje na likvidáciu, dúfajúc, že novovzniknutej organizácii Rangers bude prirátaná história zaniknuvšej a tak budú stále mať náskok 11 titulov v Škótskej Premier League.
Niet pochýb, že fanúšikovia katolíckych The Bhoys sa radujú z problémov ich odvekého rivala, no sú medzi nimi mnohí, čo majú skrytú obavu z toho, ako sa ich klubu dotknú ťažkosti najväčšieho súpera.
Samozrejme, okrem Old Firm derby sú v škótskej lige aj iné tímy, ktoré súperia so Celticom a Rangers, ale je to už 28 rokov, čo bol narušený glasgowský duopol a iný tím vyhral majstrovský titul.
Rivalita medzi glasgowskými klubmi je viac než len športová, pre miestnych fanúšikov je to otázka cti, srdca a náboženského presvedčenia. Ich rivalita sa počas rokov prejavovala mnohými spôsobmi a aj hráči oboch strán sa stali objektom urážok či hanenia.
Asi málo príbehov týchto futbalistov by bolo vhodnejších pre scenár Hollywoodskeho filmu než príbeh Španiela, ktorý uplynulú sezónu odohral v najvyššej poľskej futbalovej súťaži. Španiela, ktorý rozdelil Glasgow.
Galícijsky rodák Nacho Novo opustil svoju domovinu v roku 2001, aby prestúpil do druholigového škótskeho tímu Raith Rovers, s ktorým sa dohodol, že bude týždenne zarábať priemerne 250 britských libier. Málo hráčov by sa z príjemného prostredia severného Španielska sťahovalo do chladnej Kirkcaldy, ale Novovo rozhodnutie presťahovať sa do Stark’s Park nakoniec viedlo k dobrým výsledkom, k jeho spokojnosti a jeho skvelé výkony v druhej najvyššej súťaži mu vyniesli pozornosť klubov z vyššej ligy. Nakoniec to bolo Dundee, ktoré v júli 2002 zaplatilo za jeho služby 100 britských libier a on sa im odvďačil tým, že za nich strelil 26 gólov v 71 zápasoch.
Neskôr sa Nacho Novo rozhodol reagovať na volanie Glasgow Rangers, vyberúc si tím Alexa McLeisha napriek ponukám od trénera Celticu Martina O’Neila. Fanúšikovia Celticu na to reagovali podráždene a Novo ich ešte viac vydráždil kontroverzným a provokujúcim správaním počas zápasov medzi týmito klubmi – niet sa čo čudovať, že v modrej časti mesta sa stal populárnejší a ešte viac prehĺbil nenávisť a rivalitu oboch táborov.
Keď zoberieme do úvahy, akí sú jednotliví fanúšikovia citliví na svoj klub, obzvlášť keď sa to týka Rangers a Celtic, je málo prekvapivé, že jeho autobiografia bola hitom na škótskom knižnom trhu na konci minulého roka. Novo už v názve odkazuje na jeho odmietnutie ponuky Celticu „I said no thanks“ (slov. „Povedal som nie, ďakujem“) a výrečne v nej opisuje život muža, ktorý rozdelil Glasgow viac než ktokoľvek pred ním.
Napriek mnohým sporom sa Novo presadil na Ibrox Parku a dosiahol veľký úspech, odohrajúc za nich 179 zápasov so ziskom troch ligových titulov, dvoch pohárov a dvoch ligových pohárov. Keď zoberieme do úvahy, ako veľmi sú cenené technické kvality španielskych futbalistov v celej Európe, Novov príklad môže inšpirovať mladých nadaných hráčov, ktorí túžia pravidelne hrávať, aby sa presťahovali do cudziny a pravidelne hrávali v základnej jedenástke svojho tímu.
Medzi škótskym a španielskym futbalom existuje asi iba jediná podobnosť, duopol na najvyššej úrovni, v Škótsku to je Rangers a Celtic a v Španielsku zase Real Madrid a FC Barcelona. Bolo by odvážne hovoriť, že na škótsky futbal má vplyv španielsky. No v poslednom čase sa medzi krajinami a klubmi nadviazala určitá spolupráca, keďže Kilmarnock spolupracuje s Osasunou. Možno môžeme podobné kontakty očakávať aj v ďalších prípadoch, nechajme sa teda prekvapiť.
Novo sa nakoniec po siedmich rokoch v Rangers vrátil do Španielska a hral za Sporting Gijon na začiatku uplynulej sezóny, ale keďže sa v januári tohto roku nezhodol s trénerom Javierom Clemente, s ktorým sa dostal do slovnej prestrelky, klub opustil.
Sám si našiel nové pôsobisko v poľskom hlavnom meste Varšave, v ktorom za miestnu Légiu odohral 11 zápasov a skončil s ňou na treťom mieste v Ekstraklase, ale v poľskom tíme už ani raz neskóroval.
Fanúšikovia Rangers si pamätajú Nova pre jeho vášeň a zanietenie. Keď sa Nova nedávno pýtali na jeho pôsobenie v Glasgowe, reagoval slovami bola to „najlepšia etapa môjho života“ a dodal: „Nemôžete mať na to zlé spomienky, keď si pripomeniete ako dav spieval vaše meno v Ibrox Parku – obzvlášť potom ako ste porazili Celtic.“