Main Content

Kvalifikácia MS 2014: Ako to vyzerá v Amerike, Afrike, Ázií či Oceánii?

piatok, 6. júl 2012 10:34 | Autor: Marek Snopek

Kvalifikácia MS 2014: Ako to vyzerá v Amerike, Afrike, Ázií či Oceánii?
Kvalifikácia MS 2014: Ako to vyzerá v Amerike, Afrike, Ázií či Oceánii? | zdroj: Snoopy pre Sport7.sk, foto SITA

Kým v Európe v ostatných týždňoch vládol futbalový ošiaľ spojený s majstrovstvami Európy, na ostatných kontinentoch v prvej polovici júna už reprezentačné tímy bojovali o účasť na svetovom šampionáte, ktoré v roku 2014 zorganizuje Brazília. Tu je sumár toho najdôležitejšieho, čo sa v piatich kvalifikačných zónach sa posledný mesiac udialo.

Južná Amerika

Čile vo vedení

Zaujímavá situácia nastala v juhoamerickej kvalifikačnej zóne CONMEBOL. Po dvoch júnových termínoch a tretine z celkovej porcie 72 zápasov sú medzi prvými šiestimi celkami jednobodové rozostupy. Na čele deväťčlennej skupiny sú momentálne futbalisti Čile, ktorí si poradili s výbermi Bolívie a Venezueli v oboch zápasoch zhodne 2:0 a pred druhým Uruguajom majú len minimálny nádskok. Práve víťaz minuloročného šampionátu Copa América Uruguaj bol ešte pred dvomi júnovými kvalifikačnými kolami v tabuľke na prvom mieste, avšak zaváhal v domácom zápase s Venezuelou a vedenie prepustil Čiľanom. V prospech Uruguajčanov ale hovorí fakt, že Čile má na konte o jeden odohratý zápas viac ako ostatné štyri tímy za ním.

V poradí tretia Argentína na rozdiel od svojich najbližších oponentov odohrala len jedno stretnutie a bola z toho deštrukcia v tabuľke štvrtého Ekvádoru výsledkom 4:0, keď sa na strane Albicelestes presadili Sergio Agüero, Gonzalo Higuaín, Lionel Messi a Ángel Di María. Piata Venezuela si vďaka remíze s uruguajskými La Celeste 1:1 a ôsmim bodom zachovala dobré vyhliadky na postup na svoj prvý svetový šampionát v histórii, naopak Kolumbia bez svojej kľúčovej opory Radamela Falcaa musí kvôli výsledkom 1:0 s Peru a 0:1 s Ekvádorom na svoju šancu počkať do septembra na šiestom mieste.

A teraz na menej príjemnú nôtu – výsledky i herný prejav štvrťfinalistu z posledných majstrovstiev sveta sú pri všetkej úcte k národnému tímu Paraguaja fiaskom. Vo svojom jedinom zápase Paraguajčania prehrali s dovtedy poslednou Bolíviou 1:3 a v tabuľke sú až ôsmi so štvorbodovým ziskom z piatich zápasov. Horšie je na tom už len posledné Peru, ktorému nepomohol ani bronz z minuloročnej Copa América a v kvalifikácii ťahá nelichotivú sériu štyroch prehier za sebou. Peruáncom tak vážne hrozí, že nielenže nepretrhnú tridsaťročnú neúčasť na svetovom šampionáte, ale aj to, že už štvrtú kvalifikáciu po sebe strávia v kdesi potácajúc sa v „suteréne“ Južnej Ameriky.  

Tabuľka
1. Čile 12 bodov, 2.Uruguaj 11 bodov, 3.Argentína 10, 4.Ekvádor 9, 5.Venezuela 8, 6.Kolumbia 7, 7.Bolívia 4, 8.Paraguaj 4, 9.Peru 3                                                                                                                        .                    
* na majstrovstvá sveta do Brazílie postupujú priamo štyri najlepšie tímy, tím na piatom mieste zohrá medzikontinentálnu baráž so zástupcom Ázie.

REBRÍČEK VÝKONNOSTI PODĽA Sport7:
1. Čile
2. Argentína
3. Uruguaj
4. Venezuela
5. Ekvádor

Kvalifikácia v Južnej Amerike bude pokračovať dvomi hracími kolami 7. a 11.septembra, teda v rovnaké dni, ako svoju cestu do Brazílie započne i Slovensko.



Afrika

Pod taktovkou arabských tímov

S príchodom leta vstúpili do kvalifikácie majstrovstiev sveta 2014 všetky africké krajiny, ktoré mali buď istú alebo už skôr zabezpečenú účasť medzi štyridsiatimi reprezentačnými výbermi v skupinovej fáze. Na čiernom kontinente sa v tomto kvalifikačnom cykle rozhodli pre model, ktorý zahŕňa desať skupín po štyroch tímoch, pričom víťazi týchto skupín následne vytvoria barážové dvojice a na jeseň roku 2013 medzi sebou zabojujú o päť afrických miesteniek na svetový šampionát do Brazílie. Už v prvých dvoch kolách sa zrodilo množstvo prekvapení, tak na to poďme pekne po poradí.

Heroické výkony Etiópie sa stali symbolom skupiny A. Bývalá kontinentálna mocnosť, ktorá pred takmer piatimi desaťročiami predstavovala vrchol afrického futbalu (hoci na MS sa nikdy nepredstavila), je vďaka cennej remíze 1:1 na pôde JAR a víťazstvu 2:0 nad Stredoafrickou republikou na čele tabuľky so štyrmi bodmi. A to ešte v novembri minulého roku musela absolvovať prvé kvalifikačné kolo v spoločnosti najslabších afrických výberov...Všetky tri góly tejto východoafrickej krajiny v úvodných zápasoch skupiny má na svedomí 23-ročný Said Saladin, ktorý ako jediný hráč z etiópijskej reprezentácie pôsobí v zahraničí – konkrétne v egyptskom klube Wadi Degla FC. Tento úspešný vstup do kvalifikácie, výkonnostne podporený i vyradením favorizovaného Beninu v kvalifikácii APN 2013 o dva týždne neskôr, tak môže pre Etiópiu znamenať odpútanie sa od kontinentálneho dna. O návrate na priečky, ktoré jej patrili v časoch najväčšej slávy, je ale predčasné hovoriť – kvalita kádra totiž zďaleka nie je porovnateľná s tímami súčasnej africkej špičky. Ako však poznáme Afriku, prítomnosť výrazných individualít pôsobiacich v špičkových európskych súťažiach nie vždy rozhoduje.
 
Zrejme by sa však patrilo vysvetliť zvolený nadpis. Ak sa domnievate, že dianie počas prvých kvalifikačných termínov bolo v réžii severnej Afriky, máte pravdu. Tunisko, Egypt a Alžírsko predvádzali rozhodne najlepšie výkony na kontinente, pričom po víťazstve 2:1 nad Kamerunom sa k nim pridala aj Líbya. Zatiaľčo Tunisania i „Faraóni“ vyhrali oba svoje zápasy a sú jedinými tímami, ktoré ešte nestratili ani bod, Alžírčania po úvodnej spanilej jazde, znamenajúcej víťazstvo nad Rwandou 4:0, trochu pokazili dojem nasledujúcou prehrou s bronzovými medailistami januárového Pohára národov z Mali. Aj preto sa nedostali do nášho hodnotenia, v ktorom sme do momentálnej TOP5 zaradili „len“ tri reprezentácie zo severu kontinetu.

Zvyšok Afriky na čele s Pobrežím Slonoviny, Ghanou, Senegalom a Nigériou si už počínal viac či menej úspešne, no na spomínané arabské krajiny to nestačilo. Populárni „Sloni“ vedení Didierom Drogbom si po úvodnej výhre nad Tanzániou len delili body s ďalším severoafrickým celkom z Maroka, Ghana a úradujúci africký šampión Zambia sa zase po vzájomnom zápase, v ktorom zvíťazili zambijské „Medené guľky“ 1:0, museli skloniť pred Sudánom, ktorý vedie skupinu D o bod pred oboma tímami.

Tabuľky
Skupina A: 1.Etiópia 4 body, 2.Stredoafrická rep. 3, 3.JAR 2, 4.Botswana 1
Skupina B: 1.Tunisko 6 bodov, 2.Sierra Leone 4, 3.Rovníková Guinea 1, 4.Kapverdy 0
Skupina C: 1.Pobrežie Slonoviny 4 body, 2.Tanzánia 3, 3.Maroko 2, 4.Gambia 1
Skupina D: 1.Sudán 4 body, 2.Ghana 3, 3.Zambia 3, 4.Lesotho 1
Skupina E: 1.Gabon a Kongo po 3, 3.Niger a Burkina Faso 0
Skupina F: 1.Nigéria 4 body, 2.Namíbia 3, 3.Malawi 2, 4.Keňa 1
Skupina G: 1.Egypt 6 bodov, 2.Guinea 3, 3.Zimbabwe 1, 4.Mozambik 1
Skupina H: 1.Benin 4 body, 2.Alžírsko 3, 3.Mali 3, 4.Rwanda 1
Skupina I: 1.Líbya 4 body, 2.DR Kongo 3, 3.Kamerun 3, 4.Togo 1
Skupina J: 1.Senegal 4 body, 2.Uganda 2, 3.Angola 2, 4.Libéria 1

REBRÍČEK VÝKONNOSTI PODĽA Sport7:
1.Egypt
2.Tunisko
3.Pobrežie Slonoviny
4.Líbya
5.Senegal

Kvalifikačné boje v Afrike si po dvoch hracích dňoch dávajú trištvrte ročnú pauzu, ktorá bude vyplnená kvalifikáciou na Africký pohár národov 2013. V Afrike sa totiž rozhodli pre zmenu termínu kontinentálneho šampionátu, ktorý sa po novom bude konať v nepárnych rokoch. Ďalšie zápasy o účasť na Mundiale v Brazílii sú na programe 22.marca 2013.



Severná, Stredná Amerika a Karibik


Preteky o Hexagonal sa začali


V zóne CONCACAF vstúpilo do tretej kvalifikačnej fázy dvanásť najlepších mužstiev tejto časti sveta, no prvé dva hracie dni naznačili len veľmi málo. V skupine A sú na čele štvorbodoví favoriti z USA o skóre pred druhou Jamajkou, ktorá zaváhala v zápase s exotickými outsidermi z Antigui a Barbudy. Skupina B má jasného favorita v podobe Mexika, ktoré si vo svojich zápasoch postrážilo šesť bodov za víťazstvá nad Guyanou (3:1) a Salvádorom (2:1). Druhá Kostarika si jasne poradila s Guyanou po výsledku 4:0, no skoršia remíza 2:2 so Salvádorom napovedá, že Kostaričania sa o postup ešte so Salvádorčanmi popasujú. No a v záverečnej skupine C zatiaľ potvrdzuje pozíciu čierneho koňa kvalifikácie bronzový tím minuloročného Gold Cupu Panama, ktorá zvíťazila nad Hondurasom a Kubou a zaslúžene vedie tabuľku so šiestimi bodmi. Jej najbližším súperom sú štvorbodoví Kanaďania, no možno očakávať i prebudenie sa účastníka posledných MS Hondurasu, ktorý v prvých dvoch zápasoch ani raz neskóroval a má na konte len bod za bezgólovú remízu práve s Kanadou.

Tabuľky

Skupina A: 1.USA 4 body, 2.Jamajka 4, 3.Guatemala 1, 4.Antigua a Barbuda 1
Skupina B: 1.Mexiko 6 bodov, 2.Kostarika 4, 3.Salvádor 1, 4.Guyana 1
Skupina C: 1.Panama 6 bodov, 2.Kanada 4, 3.Honduras 1, 4.Kuba 0

REBRÍČEK VÝKONNOSTI PODĽA Sport7:
1. Mexiko
2.Panama
3.Kostarika
4.USA
5.Salvádor

Prebiehajúca kvalifikačná fáza je poslednou redukciou účastníkov pred známym „Hexagonalom“,teda záverečnou časťou kvalifikácie, kde šesť najlepších výberov zóny CONCACAF zabojuje o tri postupové a jednu barážovú miestenku na Mundial do Brazílie. Táto fáza sa prvými zápasmi začne vo februári budúceho roku.



Oceánia

Finálová štvorka je známa, Tahiti v pozícii šampióna

Oceánska kvalifikačná zóna OFC už má za sebou akúsi „predkvalifikáciu“, ktorou bol júnový Oceánsky pohár národov. Jeho semifinalisti, ktorými sa stali Tahiti, Nový Zéland, Nová Kaledónia a Šalamúnove ostrovy, sa v štvorčlennej kvalifikačnej skupine v rozmedzí septembra 2012 až marca 2013 stretnú s cieľom zvíťaziť a získať právo zahrať si v medzikontinentálnej baráži so štvrtým tímom zóny CONCACAF o miestenku na majstrovstvá sveta. Na samotnom oceánskom šampionáte sa z historickej výhry tešilo Tahiti, keď vo finálovom zápase v Honiare (hlavné mesto Šalamúnskych ostrovov) porazilo Novú Kaledóniu 1:0 a po Austrálii a Novom Zélande sa stalo len treťou krajinou v 39-ročnej histórii šampionátu, ktorá získala titul. Tahiti sa zároveň kvalifikovalo na Pohár konfederácií FIFA, ktorý sa uskutoční už o rok v Brazílii. Neporazený tím posledných majstrovstiev sveta z Juhoafrickej republiky Nový Zéland sa tentokrát musel uspokojiť len s bronzovými medailami, keďže v semifinále podľahol Novej Kaledónii v pomere 0:2 a v prestrelke o tretie miesto zvíťazil nad domácimi Šalamúnovými ostrovmi 4:3.



Ázia

Ďaleký východ kraľuje


Po tretej kvalifikačnej fáze, ktorá v marci určila podobu finálovej desiatky v Ázii, si určite mnoho ľudí myslelo, že tradičné ázijské mocnosti Japonsko a Kórejská republika nie sú také dominantné, ako bolo zvykom. Veď Juhokórejčania sa až do posledného kola museli triasť o postup zo skupiny s Libanonom, Kuvajtom a Spojenými Arabskými Emirátmi a Japonci skončili vo svojej skupine druhí so šesťbodovým mankom na Uzbekistan. Potvrdilo sa však, že títo dvaja ázijskí giganti dokážu zabrať v správnej chvíli. So začiatkom štvrtej fázy, kde už ide do postup (ten zabezpečí prvé alebo druhé miesto v dvoch päťčlenných skupinách), Japonsko i Kórea rozdrvili svojich súperov a s prehľadom vedú svoje kvalifikačné skupiny. Japonsko vstúpilo do  záverečných bojov o postup do Brazílie doslova famózne, v prvých dvoch zápasoch udelilo lekcie tímom Ománu a Jordánska po výsledkoch 3:0, respektíve 6:0, a v treťom zápase takmer rozmačkalo Austráliu ako citrón, no stačilo to „len“ na remízu 1:1. Pre porovnanie – v „japonskej“ skupine B má druhý Irak po zhodných remízach 1:1 s Jordánskom a Ománom dva body, rovnako ako tretia Austrália a štvrtý Omán, Jordánsko je po spomínanom výprasku v Japonsku s bodom posledné. Japonci tak majú už po prvých hracích dňoch s päťbodovým nádskokom výrazne nakročené k postupu na majstrovstvá sveta.

V skupine A je situácia v postate podobná, prvá Kórejská republika má na konte šesť bodov za víťazstvá 4:1 nad Katarom a 3:0 s Libanonom. Za ňou druhý Irán má o dva body menej, no svoj plný bodový zisk v prvom zápase s Uzbekistanom získal veľmi kontroverznou cestou. V 74.minúte zápasu v Taškente strelil domáci hráč Ahmedov regulérny gól, pričom loptu tesne za čiarou zastavil a odohral iránsky obranca, avšak japonský rozhodca Nishimura, ktorý mimochodom pískal i na posledných majstrovstvách sveta v JAR, tento gól neuznal. Irán potom  v 93.minúte po brejkovej situácii vsietil víťazný gól znamenajúci víťazstvo a Uzbeci neuspeli ani s protestom u FIFA. Strata troch bodov tak môže výrazne naštrbiť šance tohto stredoázijského tímu na historický postup medzi najlepšie mužstvá planéty.

Tabuľky
Skupina A:  1.Kórejská rep. 6 bodov, 2.Irán 4, 3.Katar 4, 4.Uzbekistan 1, 5.Libanon 1
Skupina B:  1.Japonsko 7 bodov, 2.Irak 2, Austrália 2, 4.Omán 2, 5.Jordánsko 1

REBRÍČEK VÝKONNOSTI PODĽA Sport7:
1. Japonsko
2. Kórejská republika
3. Katar
4. Irán
5. Austrália