Main Content

Tenis: Prehľad uplynulého týždňa (1.)

pondelok, 11. január 2010 09:46 | Autor: Zdenko Takáč

Tenis: Prehľad uplynulého týždňa (1.)
Tenis: Prehľad uplynulého týždňa (1.) | zdroj: internet

Prinášame vám prvý diel pravidelnej rubriky - Prehľad uplynulého týždňa v tenise. V ženskom tenise pútal najväčšiu pozornosť návrat Belgičanky Justin Heninovej do turnajového kolotoča, najmä jej súboj s krajankou Kim Clijstersovou. V mužoch sa hrali paralelne tri turnaje, najkvalitnejšie obsadený bol turnaj v Dauhe, ktorý lákal fanúšikov najmä trojicou Roger Federer, Rafael Nadal a Nikolaj Davydenko. Na oboch turnajoch sa ukázalo, že dva mečbaly vo finále nemusia stačiť.

V tejto rubrike vám budeme každý utorok prinášať prehľad diania v uplynulom týždni v tenise. Cieľom nebude uviesť iba súpis výsledkov, ale najmä vyzdvihnúť najdôležitejšie udalosti (vybrané konkrétne zápasy, počínanie si vybraných konkrétnych hráčov atď.) a analyzovať ich, prípadne odhadnúť, čo môžeme očakávať v nasledujúcom týždni. Výber tém bude závisieť od autorovho názoru a samozrejme aj uvedené analýzy a postoje budú subjektívne.

Belgické derby

Azda nikto nepochybuje, že bývalá svetová jednotka, Justin Heninová, sa po návrate na kurty rýchlo dostane do špičky ženského svetového tenisu. Otázka je, ako vysoko to dotiahne a ako rýchlo sa jej to podarí. Prvý test absolvovala na turnaji v austrálskom Brisbane s dotáciou 220 000 USD.  Pri žrebovaní nemala šťastie a hneď v prvom kole sa stretla s druhou nasadenou Naďou Petrovovou. Heninová ju zdolala 7:5, 7:5, keď v koncovkách setov zachovala pevné nervy - na rozdiel od Rusky, ktorá v posledných dvoch gemoch oboch setov urobila príliš veľa nevynútených chýb. Tie ju stáli možnosť bojovať o postup do druhého kola v tajbreakoch a divákov stáli možnosť vidieť, ako sa Heninová zachová v kritických chvíľach svojho prvého zápasu po návrate. Týmto víťazstvom sa potvrdilo, čo zainteresovaní určite hneď postrehli, že pri žrebovaní mala vlastne šťastie - dostala sa totiž do spodnej polovice pavúka a s prvou nasadenou Clijstersovou sa mohla stretnúť až v prípadnom finále.

Justin Heninová a Kim Clijstersová

V druhom kole si Heninová poradila s kazašskou reprezentantkou s bulharským pôvodom Sesil Karatančevovou  6:4, 6:3, v štvrťfinále sa potrápila so siedmou nasadenou Maďarkou Melindou Czinkovou 6:2, 3:6, 7:6 (5) a v semifinále bez problémov prešla cez ďalšiu bývalú svetovú jednotku Srbku Anu Ivanovičovú 6:3, 6:2. Keďže ani Clijstersová nezaváhala, diváci sa mohli tešiť na finále dvoch belgických navrátenkýň, dvoch bývalých svetových jednotiek a veľkých rivaliek.

Z celého finálového zápasu priam bilo do očí nasadenie a motivácia oboch aktérok. Pritom sa jednalo o malý turnaj, kde finančná motivácia neprichádzala do úvahy (samozrejme z pohľadu hráčok, nie bežného Slováka) a rozdiel medzi 280 bodmi do rebríčka pre víťazku a 200 bodmi pre porazenú finalistku tiež nie je vysoký. Obom však išlo predovšetkým o prestíž. A hoci vyhrať mohla iba jedna, obe túto prestíž, aspoň u divákov tohto zápasu rozhodne, aj získali. Finále bolo na takýto malý turnaj skutočne nevídaným divadlom a svojou kvalitou a dramatickosťou určite prekonalo všetky štyri ženské grandslamové finálové zápasy minulej sezóny. Nebola núdza o divácky atraktívne výmeny, nečakané zvraty a s tým súvisiaci napínavý priebeh, ale najmä sme mohli vidieť naozaj špičkový ženský tenis. Čo sa na úvod sezóny nedá brať ako samozrejmosť.

Priebeh zápasu bol doslova divoký. Podstatne lepšie začala Clijstersová a za stavu 6:3, 4:1, navyše s dvomi brejkami, to pre ňu vyzeralo veľmi sľubne. Potom však prehrala sedem nasledujúcich gemov a karta sa obrátila. V treťom sete bola na tom do stavu 5:3 stále lepšie Heninová a hoci si potom neudržala servis, v nasledujúcom geme mala za stavu 15:40 dva brejkbaly a zároveň mečbaly. Najmä zahodenie prvého môže ľutovať, keď úplne pokazila pokus o víťazný forhendový return z druhého podania. Pritom na celom turnaji sa o agresívne returny, predovšetkým z druhých podaní, mohla oprieť a boli dôležitou súčasťou jej úspechu. V tejto fáze zápasu ukázala Clijstersová bojovnosť a srdce a dostala sa aj z nebezpečného stavu 0:30 pri svojom nasledujúcom podaní za stavu 5:6, keď si predtým Heninová udržala svoje podanie čistou hrou. Tým zápas vyústil do tajbrejku. Začala ho lepšie Clijstersová a veľmi rýchlo viedla 4:0, potom aj 6:3 a druhý krát bola veľmi blízko k víťazstvu. No Heninová ešte zabojovala, odvrátila tri mečbaly a vyrovnala na 6:6, takže pri zmene strán, po viac ako dvoch hodinách a dvadsiatich minútach boja, bolo stále všetko otvorené. Krátka pauza Heninovej neprospela, urobila osudnú dvojchybu a následný mečbal už neodvrátila. Zápas sa tak skončil v jej neprospech 3:6, 6:4, 6:7 (6).

Ako asi hodnotí svoj prvý turnaj po návrate Justin Heninová? Určite nie je spokojná, pretože si na každom turnaji dáva jediný cieľ - vyhrať celý turnaj. A to sa jej nepodarilo. Ale pre ňu by v tejto chvíli mala byť podstatnejšia predvedená hra ako výsledok na takomto, pre najlepšie hráčky "zanedbateľnom", turnaji. A tá bola rozhodne na vysokej úrovni. S tým teda môže byť spokojná, aj keď určite využije zostávajúci týždeň do Australian Open na to, aby svoju formu ešte vyladila. Snáď jej v tom nezabráni zranenie ľavej nohy, pre ktoré sa odhlásila z podujatia WTA Tour v Sydney (10.-15. január 2010). Každopádne ukázala, že sa v Melbourne pokúsi o podobný kúsok, ako predviedla jej premožiteľka Clijstersová na US Open 2009 - vyhrať po návrate hneď prvý grandslam.

Traja králi

Turnaj ATP World Tour 250 v katarskej Dauhe s dotáciou 1,024 milióna USD, by sme mohli nazvať turnaj troch kráľov. Nie z dôvody termínu, ale obsadenia. Trojica Roger Federer, Rafael Nadal a Nikolaj Davydenko, ako prvý, druhý a šiesty v rebríčku ATP, bola neobyčajným lákadlom pre divákov turnaja tohto rangu. Ako všetci dúfali, že sa v Brisbane dočkajú belgického finále Clijstersovej s Heninovou, tak zase všetci verili, že v Dauhe budú môcť sledovať ďalší zo série nezabudnuteľných finálových zápasov v podaní Federera s Nadalom. Týto dvaja si však nakoniec proti sebe zahrali iba na lietajúcom koberci, pretože na kurte obom prekazil plány Davydenko. Najskôr vyradil v semifinále Federera 6:4, 6:4 a potom si poradil aj vo finále s Nadalom 0:6, 7:6 (8), 6:4, keď podobne ako Clijstersová, odvrátil dva mečbaly (oba pri podaní Nadala v tajbrejku druhého setu).
 

Roger Federer a Rafael Nadal na lietajúcom koberci

Výsledky na turnaji v Dauhe rozhodne nie sú pre túto trojicu až také podstatné - keď neberieme do úvahy prestíž a sebavedomie. Všetkým išlo najmä o to, aby sa rozohrali a získali zápasovú prax pred prvým grandslamom sezóny (Australian Open, 18.-31. január 2010). Tam bude výsledok dôležitý a turnaj v Dauhe bude o tri týždne iba "dávno zabudnutým tréningom". Čo tento turnaj ukázal? Prvý nepopierateľný fakt je, že Davydenko si zachoval svoju výbornú formu z konca minulej sezóny a rozhodne má najvyššie plány aj na Australian Open. Druhý fakt je to, že Nadal, po trochu rozpačitom návrate na kurty na konci minulej sezóny, je opäť pripravený na sto percent. Napriek prehre ukázal, že teraz je už skutočne späť. Federer hral v prvých kolách veľmi pekný tenis, ale v rozhodujúcej chvíli vybuchol a trúfam si povedať, že tak slabo, ako proti Davydenkovi, nehral už dávno - určite nie od začiatku minuloročnej antukovej sezóny v apríli. Ale predpokladám, že v Melbourne to už bude v podaní "grandslamového špecialistu" Federera úplne iná káva.

Na turnaji v Dauha na seba upozornil ešte Lotyš Ernests Gulbis. Ten bol pred dvomi rokmi považovaný za jeden z najväčších talentov mužského tenisu. Odvtedy trochu upadol do zabudnutia a momentálne sa nachádza až na 90. mieste rebríčka ATP. Rozhodne však má podstatne väčší potenciál a keď si v hlave usporiada priority (a tenis bude na prvom mieste), určite ešte o ňom budeme počuť. Gulbis bol typický príklad mladého chlapca, ktorý má zdanlivo najlepšie predpoklady na dosiahnutie vrcholu v tenise - má neuveriteľný talent a navyše je z dobre (skromne povedané) situovanej rodiny (už na juniorské turnaje lietal súkromným lietadlom). Táto kombinácia zrejme viedla k tomu, že nie vždy bol ochotný pre úspech obetovať toľko ako ostatní. Preto sú jeho výkony veľmi kolísavé a nestabilné. Je to azda najnevyspytateľnejší hráč na okruhu. Ukázal to aj v štvrťfinále s Federerom, keď chvíľami robil až smiešne chyby (najmä v prvom sete) a chvíľami zase predvádzal tenis špičkovej úrovne (najmä v druhom sete Federerovi pri vlastnom podaní nedovolil absolútne nič). V zápase nakoniec doplatil na slabý prvý set a prehral 2:6, 6:4, 4:6.

Ostatné výsledky

Okrem spomínaných dvoch turnajov v Brisbane a v Dauhe sa hral ešte ženský turnaj v Aucklande (tu sa v dobrom svetle prezentovala 20-ročná víťazka Belgičanka Yanina Wickmayerová), mužské turnaje v Chennai (dobrú formu ukázal víťaz Chorvát Marin Čilič a porazený finalista Švajčiar Stanislas Wawrinka, prekvapením bolo vyradenie Švéda Robina Soderlinga , ktorého zastavil už v prvom kole Robby Ginepri z USA) a v Brisbane (minuloročný nárast formy potvrdil víťaz Američan Andy Roddick, ale dobre sa javili aj druhý Čech Radek Štěpánek, jeho krajan, semifinalista Tomáš Berdych a druhý neúspešný semifinalista Francúz Gael Monfils) a nakoniec Hopmanov pohár (za zmienku stojí najmä víťazstvo v pohode hrajúcho Španiela Tommyho Robreda nad svetovou štvorkou Andym Murraym z Veľkej Británie).