REBRÍČEK: TOP 10 prestupov v histórií Serie A
Stopér AC Milána, Thiago Silva, pred pár dňami oznámil prestup do francúzskeho Paris St. Germain. Jeho kroky pravdepodobne bude nasledovať aj ďalšia veľká hviezda Milána, Zlatan Ibrahimovič. Zdá sa, že toto prestupové leto v Serii A bude ešte veľmi zaujímavé. My vám prinášame rebríček 10 najväčších prestupov v najvyššej talianskej lige.
Mario Balotelli – Inter Miláno do Manchestru City
prestupová čiastka 28 miliónov eur
Potom čo v roku 2010 Inter Miláno získal treble nie všetci hráči boli spokojní so svojou pozíciou v klube. Mario Balotelli v tých časoch vyhlasoval, že chce skúsiť niečo nové. Niet sa čomu diviť, keďže “Super Mário“ mal vtedy veľké nezhody s fanúšikmi. Massimo Moratti preto nemal inú možnosť ako jeden z najväčších klenotov talianskeho futbalu výhodne predať. O kontroverzného mladíka sa intenzívne zaujímal najmä Manchester City, ktorý napokon Interu za Balotelliho zaplatil 28 miliónov eur plus bonusy za jeho výkony. Balotelli tak odišiel za svojím bývalým trénerom Robertom Mancinim. Kontroverzný mladík sa však nepohodol ani s nim a v priebehu minulej sezóny mu hrozilo, že z City odíde. Situácia sa napokon upokojila po triumfe Manchestru City v Premier Leauge.
Ezequiel Lavezzi – z Neapolu do Paris St. Germain
prestupová čiastka 31 miliónov eur
Po druhom mieste v Ligue 1 a sklamaní v Európskej Lige sa majiteľ Parížu St. Germain, šejk Tamim bin Hamad Al Thani, rozhodol, že toto leto napumpuje do klubu ešte viac peňazí. Prvou letnou posilou tímu Carla Ancelottiho je útočník z Neapolu Ezequiel Lavezzi. O Argentínčana sa zaujímal aj Inter Miláno. Milánsky veľkoklub však nedokázal prebiť platové možnosti francúzskeho giganta. Lavezzi podpísal s Parížom zmluvu na 4 roky a ročne si privyrobí 4 milióny eur.
Javier Pastore – z Palerma do Paris St. Germain
prestupová čiastka 42 miliónov eur
Šejk Tamim bin Hamad Al Thani sa minulý rok po odkúpení väčšinového podielu PSG rozhodol, že prvou veľkou posilou novo tvoriacej sa dynastie PSG bude mladý špilmacher Javier Pastore z Palerma, ktorý prestúpil do Paríža za astronomických 42 miliónov eur. Pastore mal v sezóne 2011/2012 dopomôcť Parížu v boji o titul, no PSG napokon skončilo “ len“ na druhom mieste. Uvidíme, či prestup Thiaga Silvu a údajný príchod Zlatana Ibrahimovica dopomôžu petrodolármi pumpovanému PSG k zisku titulu v sezóne 2012/2013.
Thiago Silva – z AC Miláno do Paris St Germain
prestupová čiastka 42 miliónov eur
Francúzsky veľkoklub sa už dokázal postarať aj o jeden z najväčších prestupov začínajúceho leta. Revolúcia v Parc Des Princes pokračuje, keď len pred pár dňami dojednali kúpu jedného z najlepších obrancov na svete, Thiaga Silvu. Brazílsky stopér sa tak stal druhým najdrahším obrancom v histórii futbalu. Prestupové machinácie PSG však zrejme nie sú na konci, keďže Francúzi sú (ako sme spomínali aj vyššie) blízko k získaniu Zlatana Ibrahimovica.
Juan Sebastian Veron – z Lazia do Manchestru United
prestupová čiastka 42,6 milióna eur
Po piatich sezónach strávených v Taliansku, kde získal Scudetto s Laziom Rím, sa stredopoliar Juan Sebastian Verón rozhodol, že skúsi šťastie v Premier League a tak v lete roku 2001 prestúpil z Lazia do Manchestru United za 42,6 miliónov eur. V tej dobe bol Verónov prestup najdrahším v histórii anglickej ligy. Argentínčan však nevedel nájsť svoju formu z Lazia a po dvoch sezónach odišiel do Chelsea, kde sa taktiež výrazne nepresadil.
Ronaldo - z Interu do Realu Madrid
prestupová čiastka 45 miliónov eur
Leto 2002 bolo pre fanúšikov Interu Miláno jedno z najhorších v histórii. Po debakli od Lazia, pre ktorý prišli o ligový titul na úkor Juventusu, sa museli fanúšikovia Nerazurri zmieriť aj s odchodom jedného s najlepších hráčov na svete Ronalda. Bolo to v dobe, kedy začínal projekt Realu Madrid s názvom “ Galacticos“. Prezident Bieleho baletu, Florentino Peréz, si Ronalda vyhliadol a na Estadio Santiago Bernabeu za 45 miliónov eur.
Andryi Schevnchenko - z AC Miláno do Chelsea
prestupová čiastka 46 miliónov eur
Majiteľovi Chelsea, Romanovi Abramovičovi, sa v lete roku 2006 podarilo presvedčiť jeho priateľa Andryia Schevchenka, aby prestúpil do farieb “ The Blues“. Ruský miliardár zaplatil za Ukrajinca v tej dobe neuveriteľných 46 miliónov eur. Po dvoch rokoch trápenia na Stamford Bridge sa však Schevchenko napokon vrátil do AC Miláno, z ktorého po ďalšej sezóne odišiel do Dynama Kyjev.
Ricardo Kaka – z AC Miláno do Realu Madrid
prestupová čiastka 65 miliónov eur
V tom istom roku ako Sériu A opustil Zlatan Ibrahimovič sa z Talianska sťahovala ďalšia veľká hviezda, Ricardo Kaka. Hospodárska kríza, ktorá postihla celý svet, mala dopad aj na svet futbal a to najmä na talianske kluby, ktoré dovtedy ponúkali hráčom rozprávkové platy. Iba šesť mesiacov potom ako Kaka odmietol ponuku Manchestru City, ktorý za neho ponúkal 94 miliónov eur, prestúpil Brazílčan do Realu Madrid za 65 miliónov eur. Ako je však už skoro každému známe výkony Kaká v Reale Madrid nie sú ani zďaleka také, ako by si ich fanúšikovia Pusiniek predstavovali.
Zlatan Ibrahimovič – z AC Miláno do FC Barcelona
prestupová čiastka 69,5 miliónov eur
Je možné predať svojho najlepšieho hráča, a potom vyhrať s tím tímom treble? Zdá sa, že je, keďže José Mourinho to s Interom dokázal. Massimo Morrati sa rozhodol prijať ponuku Barcelony na prestup Zlatana Ibrahimovica. Za svoj najväčší klenot dostal Morrati 65 miliónov eur + Etoa (20 miliónov) a Alexandra Hleba na hosťovanie. Hleb však hosťovanie v Interi Miláno odmietol a tak museli Katalánci prihodiť ďalších 3.5 milióna eur. Bohužiaľ pre Zlatana jeho pôsobenie v Barcelone nebolo úspešné. Katalánci vypadli v Lige Majstrov v semifinále práve na štíte Interu Miláno.
Zinedine Zidane – z Juventusu Turín do Realu Madrid
prestupová čiastka 73.5 miliónov eur
V roku 2001 sa šéf Juventusu Turín, Luciano Moggi, chystal urobiť jeden z najlepších obchodov v jeho kariére. V roku 1996 sa pripojil k “ Starej Dáme“ mladý Zinedine Zidane za relatívne malú sumu, aby odišiel znovu o päť rokov neskôr do Realu Madrid za 73,5 milióna eur, čo je 15-násobok sumy, ktorú pôvodne Moggi zaplatil za mladého Zidana. Prestup francúzskej futbalovej ikony bol dlho tým najdrahším na svete, až prišiel rok 2010 a prestup Cristiana Ronalda z Manchestru United do Realu Madrid za neuveriteľných 94 miliónov eur. Peniaze získané z predaja Zidana boli použité na kúpu takých mien akými sú Pavel Nedveď, Liliam Thuram či Gianluigi Buffon.