Wiggins tvrdo makal na Starej dáme, slzy sú odmenou
Cyklista Bradley Wiggins sa stal prvým Britom, ktorý vyhral slávnu Tour de France.
Jazdec tímu Sky tomuto cieľu podriadil celú sezónu. Na Tour prišiel výborne pripravený nielen on, ale aj celý jeho tím. Druhý v celkovom poradí skončil jeho kolega Christopher Froome a prvýkrát od roku 1984 sa stalo, že jazdci z jednej krajiny obsadili na "starej dáme“ prvé dve priečky. Naposledy to dokázali Francúzi Laurent Fignon a Bernard Hinault.
Olympijskému víťazovi učarovala "Stará dáma"
Wiggins bol v minulosti úspešný v dráhovej cyklistike, v ktorej je trojnásobný olympijský víťaz. Svoju pozornosť však po olympijských hrách 2008 sústredil na cestu a už na Tour de France 2009 bol štvrtý. Bolo to vtedy najlepšie umiestnenie britského jazdca na pretekoch. Kým zo začiatku patril medzi špičku v časovke, postupne sa z neho stal komplexný jazdec. V roku 2011 vyhral Critérium du Dauphiné a skončil tretí na Vuelte. V tíme Sky ho vymenovali za kapitána a všetko podriadil úspechu na tohtoročnej Tour. Na Critériu du Dauphiné obhájil prvenstvo, uspel aj na Paríž - Nice ako prvý Brit po 45 rokoch.
Od siedmej etapy žltý dres nepustil
Na Tour de France bol v úvodnom prológu druhý s minimálnou stratou na Fabiana Cancellaru. Jeho chvíle prišli v kopcoch a v časovkách. Po siedmej etape sa obliekol do žltého dresu lídra pretekov a ten už zo svojich rúk aj s prispením tímových kolegov nepustil. Mal ho na sebe trinásť dní. V horách mu výborne pomáhali členovia tímu Sky, ktorý zlikvidovali každý vážnejší pokus súperov. Wiggins ukázal svoje časovkárske schopnosti v oboch dlhých jazdách proti chronometru, ktoré vyhral.
Rozhodla sobotňajšia časovka
Definitívne o svojom triumfe rozhodol v sobotňajšej časovke do Chartres, ktorú suverénne vyhral. "Lepší scenár by ste ani nemohli kúpiť. Jazdil som na trati časovky v marci a predstavoval som si seba v žltom drese. Teraz je koniec júla a moja práca je hotová. Boli to veľmi ťažké tri týždne. Keď vidím, čo tento úspech znamená pre ľudí, keď vidím mechanikov v slzách, cítim veľké zadosťučinenie,“ povedal pre Guardian Wiggins. Ďalší skvelý britský cyklista - dráhar Chris Hoy v rozhovore pre BBC označil úspech svojho kamaráta za jeden z najväčších individuálnych úspechov v histórii britského športu. „Poslal som mu správu s poďakovaním. Najväčšou odmenou pre športovca je rešpekt od jeho rovnocenných súperov,“ doplnil Wiggins.
Spomenul si na otca, ktorý ho opustil
Tridsaťdvaročný cyklista patril medzi favoritov Tour už vlani, vtedy ho úspech pripravil pád. Cestou do Paríža si vybavil množstvo obrazov zo svojho života.
"Mám za sebou dlhú cestu. Spomínam si na svoje detstvo, na otca, ktorý nás opustil, na moju mamu, ktorá mi pomáhala v prvých krokoch, na starého otca, ktorý bol mojim vzorom a zomrel pred Tour 2010. Mysľou mi prebehlo vlaňajšie sklamanie, keď som sledoval radosť Cadela Evansa. Chcel som sa rovnako tešiť ako on, veľa som preto vytrpel, ale teraz sa už môžem naozaj radovať. Vyrastal som ako fanúšik športu. Predo mnou bolo množstvo víťazov a teraz sa na ten špeciálny zoznam dostane aj moje meno. Mnoho detí v mojom okolí snívalo o tom, že vyhrajú FA Cup. Pre mňa bolo snom, že na pretekoch ako Tour de France budem aspoň jeden deň v žltom tričku,“ doplnil pre BBC Wiggins, ktorý sa narodil v belgickom Gente. Jeho otec bol austrálsky profesionálny cyklista Gary Wiggins. Po rozchode sa v roku 1982 vrátil Bradley s matkou na jedno z londýnskych predmestí.
Najväčší úspech mu priniesla Tour
Vo Wigginsovej zbierke je veľké množstvo víťazných pohárov, dresov a medailí. Posledné tri týždne na Tour de France však označuje za najlepšie v jeho kariére: „V mojom osobnom živote som dosiahol oveľa významnejšie méty ako je víťazstvo na Tour de France. V športovom je to však pre mňa najväčší úspech. Čo môže byť väčšie ako vyhrať Tour?“ Tohtoročná Tour bola prakticky rozhodnutá oveľa skôr ako v sobotňajšej časovke. Jazdci v čiernych dresoch Sky od začiatku diktovali tempo a všetko mali pod kontrolou. Wigginsovo víťazstvo je úspechom celého kolektívu a nie jednotlivca. Pre mnohých to boli vzhľadom na silu Sky nudné preteky. "Je to iba výsledok dnešnej cyklistiky. Veľké individuálne výkony ako v minulosti už nie sú možné. Myslím, že Tour je v súčasnosti oveľa humánnejšia. V súčasnosti už nie sú reálne dlhé 220 km úniky v horách. Spomínam si, ako v 90. rokoch všetci sledovali Richarda Virenqua, ale odvtedy sa doba zmenila,“ priznal pre cyclingnews.com Wiggins.
Silný príbeh neexistuje
V tíme Sky je po Tour veľká spokojnosť, každý jednotlivec podriadil svoje ambície pre úspech lídra. Už počas pretekov sa však diskutovalo o tom, či nie je lepší Christopher Froome. Medzi životnými priateľkami oboch britských cyklistov prišlo na Twitteri k slovnej hádke. Froome mal v kopcoch navrch, ale musel na základe tímovej taktiky viackrát počkať na Wigginsa. "Veľa ľudí by chcelo počuť silný príbeh, ale ten neexistuje. Medzi nami nie je žiaden spor, nemáme medzi sebou problémy. S Chrisom idem pokojne na obed či na večeru. Na budúci rok to môže byť pokojne opačne a pôjdeme všetci pre Chrisa,“ uviedol Wiggins. Na 99. ročníku jasne dominoval tím Sky. Tento rok boli v žltom drese len dvaja jazdci, po úvodnom prológu v Liége sa doň obliekol Fabian Cancellara z RadioShack-Nissan a potom Bradley Wiggins. Len dvakrát v histórii sa stalo, že by na jednom ročníku mal žltý dres len jedného držiteľa. V roku 1924 to dokázal Ottavio Bottecchia a o jedenásť rokov neskôr Romain Maes. Naposledy sa len dvaja jazdci vystriedali na jednom ročníku v žltom drese v roku 1999, keď ho vlastnili Lance Armstrong a Jaan Kirsipuu.
© WEBNOVINY