Main Content

REBRÍČEK: 10 tipov z histórie, ako vyhrať podvodom zlato

streda, 25. júl 2012 16:28 | Autor: Tomáš Majerník

REBRÍČEK: 10 tipov z histórie, ako vyhrať podvodom zlato
REBRÍČEK: 10 tipov z histórie, ako vyhrať podvodom zlato | zdroj: Tomáš Majerník pre Sport7.sk, youtube.com

Športovci obetujú roky svojho života a nekonečné množstvo driny, len aby sa raz dostali na olympiádu. My pre vás máme návod, ako si to uľahčiť a získať medailu aj bez veľkého úsilia!

  Rozpútajte konflikt v nepriateľskom tábore

Jeden z najväčších stávkarských škandálov sa odohral v roku 1919 v USA. Bejzbalový tím Chicago White Sox bol v zápase Svetovej série s Cincinati Reds obrovským favoritom, no napriek očakávaniam outsiderovi podľahol. Odhalenie na seba nenechalo dlho čakať, 8 hráčov Chicaga White Sox bolo usvedčených z ovplyvňovania zápasu, za čo dostali doživotný zákaz činnosti. Motiváciou hráčov bola údajne nenávisť voči majiteľovi klubu Charlesovi Comiskeymu, ktorý hráčom odmietal platiť toľko, koľko si zaslúžili. Celý incident vstúpil do histórie športu pod názvom “Chicago Black Sox“.



  Nájdite súpera, ktorý si prilepší “aj bokom”

City College of New York sa v roku 1950 zapísala do histórie juniorských basketbalových súťaží, i keď nie tým najvyberanejším spôsobom. Až štyria členovia jej tímu boli totiž zapletení do stávkarského podvodu, ktorý dovtedy na tejto úrovni nemal obdobu. Mladí hráči dostávali úplatky za to, že (ne)nastrieľali určitý počet bodov, na čo vo veľkom stávkovali ľudia blízki mafii. A že počas štúdia sa nedajú nájsť brigády za slušné peniaze...

  Zbavte sa konkurencie

Tonya Harding si prvenstvo na Amerických majstrovstvách v krasokorčuľovaní vybojovala, a to doslova. Jej najväčšiu konkurentku, Nancy Kerrigan, totiž počas tréningu pred týmto podujatím napadli neznámi muži a kovovou tyčou jej poranili koleno, takže Nancy na pre zranenie nemohla štartovať. Neskôr vyšlo najavo, že za útokom bol Hardingovej exmanžel s kamarátmi, ktorí chceli Tonyi týmto spôsobom dopomôcť k medaile. Tonya Hardingová za to dostala pokutu a doživotný zákaz činnosti.

  Tak o tomto ja nič neviem

Benjamin Sinclair “Ben” Johnson bol jedným z najlepších bežcov 80. rokov minulého storočia. Na olympiáde získal dve bronzové a jednu zlatú medailu, vytvoril taktiež dva svetové rekordy. O to väčšie sklamanie bolo až sa zistilo, že Ben si dopomáhal dopingom (pri teste mu v moči zistili prítomnosť stanozolu). Tri dni po pretekoch mu boli odobraté oba rekordy i zlatá olympijská medaila.

  Poznaj svojho súpera

Bill Belichick je jeden z najlepších trénerov amerického futbalu. Už menej fanúšikov si však spomenie na to, že Bill dostal v roku 2008 pokutu 500 000 dolárov (najvyššia pokuta, akú kedy NFL udelilo) za to, že špehoval súpera z New York Jets. Bill, tréner New England Patriots, si na kameru nahrával defenzívne signály protivníka a v zápase tak jeho tím poľahky zvíťazil 38-14. Belichickovi hrozil zákaz činnosti, nakoniec to však ostalo len pri pokute a strate možnosti výberu v 1. kole draftu nasledujúcej sezóny.

  Pán rozhodca, na slovíčko...

Do roku 2002 mali rozhodcovia pri hodnotení výkonov krasokorčuliarov až príliš veľkú slobodu. Po olympiáde v Salt Lake City sa to všetko zmenilo. Ale pekne poporiadku... Už od roku 1960 triumfovali na vrcholnom podujatí zásadne krasokorčuliari z Ruska (resp. Sovietskeho zväzu). No keď v roku 2002 predviedol vynikajúce číslo kanadský pár a Rusi spravili technickú chybu, zdalo sa, že ich 42-ročná nadvláda dospela ku koncu. Rozhodcovia však mali iný názor a zlatú medailu zas a znova udelili ruským pretekárom. Neskôr sa jeden člen tímu rozhodcov, Marie-Reine Le Gougne z Francúzska, priznala k tomu, že pod nátlakom musela hlasovať za ruský pár bez ohľadu na to, kto ako zajazdil. Na výsledok olympiády a už udelené zlaté medaily to však nemalo žiaden vplyv...

  Maratón? Nie je problém!

Do histórie tejto disciplíny sa nezmazateľnými písmenami zapísala Rosie Ruiz. Tá triumfovala na Bostonskom maratóne v roku 1980. Neskôr sa však zistilo, že bežkyňa z Kuby neodbehla celý maratón, len si jednoducho pred cieľom počkala na svojich súperov a z davu vybehla pred nich, teda na prvé miesto. Človek potom rozmýšľa, prečo takáto geniálna myšlienka niekomu napadla až v roku 1980, a nie skôr? Tak či onak, Rosie Ruiz nám dala skvelý, takmer zaručený recept na to, ako získať medailu.



  Božia ruka

Dobre, pri tomto spôsobe musíte ozaj aj čosi vedieť, no legendárnu “božiu ruku” sme v našom rebríčku jednoducho museli spomenúť. V zápase Argentíny s Anglickom (2-1) vo štvrťfinále Majstrovstiev sveta 1986 strelil Diego Maradona dva pamätné góly – prvým bol gól rukou v 41. minúte, druhým bol najkrajší gól storočia podľa hlasovania na stránke FIFA.com.

Prvý gól



Druhý gól




  Slečna, ehm...

Dore Ratjen ušlo prvenstvo v našom rebríčku len o vlások. Prečo? Hneď vysvetlíme. Dora Ratjen súťažila na olympiáde v 1936 v disciplíne skok do výšky. Na tom by nič zaujímavé nebolo, ak by Dora nebola Hermann. Vynikajúci plán však narazil kosou na kameň – Herman totiž v čisto ženskej konkurencii skončil, a teraz sa podržte, až na 4. mieste! A to už je slušný “fail.“



  (Mo)mentálne retardovaní
 
V roku 2000 sa španielskym basketbalistom podarilo to, o čom sa nesnívalo ani scenáristom a režisérom v Hollywoode – ich reprezentačný výber triumfoval na paraolympijských hrách a získal zlaté medaily! Jedinou chybičkou na kráse bol fakt, že 10 z 12 hráčov v španielskom tíme vlastne žiadnu poruchu nemalo a všetko len predstierali. Medzi hendikepovanými hráčmi (podmienkou bol IQ test s maximálnou hodnotou 70 bodov) tak triumfovali zdraví jedinci, ktorí predviedli pekné divadielko. A prečo prvé miesto? Myslíme si, že tento spôsob by bol ideálnym aj pre väčšinu Slovákov – mnohí z nás vedia takúto poruchu taktiež celkom dobre predstierať!

BONUS

Alebo ak ste fakt leniví a aj to najmenšie plánovanie by vás dokázalo odradiť, môžete sa stať diktátorom vo fiktívnej africkej krajine a zariadiť si to napríklad takto…



NEPRELIADNITE:9 najkurióznejších disciplín na olympiáde