Main Content

Armstrongov trest môže byť legálnym mínovým poľom

sobota, 25. august 2012 05:30 | Autor: TASR

Americká antidopingová agentúra (USADA) bez pochybností o svojich právomociach uvalila doživotný dištanc na bývalého cyklistu Lancea Armstronga a so spätnou platnosťou anulovala všetky jeho výsledky od 1. augusta 1998.

Experti na kompetenčnú problematiku upozorňujú, že môže ísť o precedens s ťažko odhadnuteľnými konzekvenciami.

"USADA má teritoriálne obmedzenú pôsobnosť a úlohou antidopingovej agentúry je stanovovať, či športovec dopoval. Sankcionovanie je však v zásade agendou medzinárodných federácií. K eventuálnemu trestaniu by teda v tomto prípade museli pristúpiť Medzinárodná cyklistickú únia UCI alebo manažment Tour de France," upozornil riaditeľ Medzinárodného centra športových štúdií (CIES) vo švajčiarskom Neuchateli Denis Oswald, ktorý pôsobí aj na Športovom arbitrážnom súde (CAS) so sídlom v Lausanne.

USADA v piatkovej oficiálnej reakcii na štvrtkovú Armstrongovu rezignáciu pri obraňovaní svojej dopingovej čistoty odňala 7-násobnému víťazovi TdF všetky trofeje za uvedené obdobie a nadobro ho vylúčila z akýchkoľvek súťaží v odvetviach, ktoré akceptujú kódex Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Postupovala v duchu svojho pocitu, že ponechanie rozhodovania medzinárodným federáciám by bolo ako zverenie dozoru nad kurníkom líške.

UCI sa pod vplyvom kauzy Armstrong ohradila, že príslušné americké autority nemajú rešpekt k princípom takýchto procesov. Únia v piatok ešte pred zverejnením verdiktu USADA vyhlásila, že počká na stanovisko zo zámoria k Armstrongovmu postoju. Zdroj blízky UCI uviedol, že táto organizácia vníma samu seba ako obeť krížovej paľby medzi USADA a inkriminovaným cyklistom.

"Záujmom UCI je objasňovať podozrenia podobného typu, ale zároveň má záväzok zabezpečiť športovcom dodržiavanie pravidiel," upozornil Oswald.

Ďalším háklivým bodom Armstrongovho prípadu je dĺžka zákazu štartu. Podľa regúl WADA je totiž doživotný dištanc aplikovateľný iba pri recidíve, inak platí úzus o zákaze činnosti maximálne na 4 roky. Armstrong pritom nikdy nepriznal zneužitie zakázaných podporných prostriedkov, žiadna zo stoviek vzoriek počas jeho kariéry nepriniesla pozitívny výsledok a Američana v minulosti nepotrestali v akejkoľvek dopingovej záležitosti.

© WEBNOVINY