Main Content

Najväčšie derby súboje v Európe (časť II.) + VIDEO

štvrtok, 30. august 2012 14:06 | Autor: Erik Tejedi

Najväčšie derby súboje v Európe (časť II.) + VIDEO
Najväčšie derby súboje v Európe (časť II.) + VIDEO | zdroj: Erik Tejedi pre Sport7.sk

Pre niekoho je futbal otázkou života a smrti. Pre iných je ešte oveľa, oveľa dôležitejší. Vitaje v našom predstavení najväčších futbalových rivalít v Európe (časť II.)!

NEPREHLIADNITE: Top derby v Európe I. časť (!!!)

AC Miláno vs Inter
Taliansko


"Rossoneri" a "Nerazzurri" si to každoročne rozdajú v "Derby della Madonnina", ktoré svoje meno nesie po soche Panny Márie na Milánskej katedrále. Oba tieto kluby už stihli osláviť storočnicu, keďže AC vzniklo už v roku 1899, Inter v roku 1908. Zakladateľmi AC Milána boli anglickí imigranti, ktorí vo svojom klube dovolili hrať len Angličanom, čo vyvolalo potrebu založiť ďalší, internacionálny klub – F.C. Internazionale Milano. Rossoneri si získali popularitu medzi „obyčajnými“ ľudmi, Inter uprednostňovali predovšetkým vyššie spoločenské vrstvy. Milánske derby proti sebe v 60. rokoch minulého storočia postavilo dve futbalové legendy, Sandra Mazzolu (Inter) a Gianniho Riveru (AC). Títo dvaja hráči spolu pre rivalitu (ako klubovú, tak osobnú) odmietali nastúpiť v reprezentačnom drese, preto si tréneri museli do základu vybrať len jedného z nich. Rivalita medzi týmito dvom futbalovými gigantmi pokračuje aj po vyše 100 rokoch a fanúšikovia sa tak rok čo rok môžu tešiť na tvrdú, no krásnu konfrontáciu Internazionale a AC Milan.



Ajax vs Feyenoord
Holandsko


V našom rebríčku najväčších futbalových rivalít sme, samozrejme, nemohli vynechať Holandsko a Ajax vs Feyenord. Históriu De Klassieker (Klasika) začali Ajax a Feyenoord písať v roku 1921, teda pred vyše devädesiatimi rokmi. Čo sa týka štatistík, historicky je na tom lepšie klub z hlavného mesta Holandska, Ajax, nakoľko nad Feyenoordom vyhral sedemdesiattri krát, zatiaľ čo ich konkurent "len" päťdesiatštyrikrát. Veľkou škvrnou na tomto holandskom futbalovom sviatku je vyčínanie „fanúšikov“, ktoré má neraz aj krvavú dohru. V roku 1997 tu dokonca umlátili na smrť mladého fanúšika Ajaxu, Carla Picornieho, čo vyvolalo vlnu diskusií v Holandskom futbalovom zväze (KNVB). Ten následne riešili to, ako by sa podobným tragédiam mohlo zabrániť. V roku 1997 a v roku 1998 sa ako dôsledok tejto tragickej udalosti hrali oba derby zápasy bez hosťujúcich fanúšikov. V roku 2009 sa kluby a KNVB opäť dohodli na rovnakom pravidle, ktoré bude trvať do roku 2013.



Arsenal vs Tottenham
Anglicko

V tomto prípade sa jedná o tradičné anglické derby zo severu Londýna. Domovské stánky Arsenalu (Emirates Stadium) a Tottenhamu (White Hart Lane) sú od seba vzdialené vzdušnou čiarou presných šesť kilometrov, a tak aj tu často dochádza k potýčkam medzi fanúšikmi. Pred a po zápasoch (a to nielen medzi Arsenalom a Tottenhamom) v Anglicku, a obzvlásť v Londýne musia zasahovať ozbrojené zložky či jazdecká polícia. Rivalita medzi Tottenhamom a Arsenalom vznikla pred sto dvadsiatimipiatimi rokmi, teda v roku 1886, kedy vznikli "The Gunners". Avšak skutočná rivalita sa datuje až od roku 1913, keď Arsenal opustil svoj domovský stánok Plumstead, a presťahoval sa do Hughbury, vzdialený necelé štyri kilometre od Tottenhamu. Od tých čias sa každý zápas stretáva s výtržnosťami, a to aj po tom, čo sa Arsenal odsťahoval z Highbury na Emirates Stadium.



Inter vs Juventus
Taliansko

"Derby d’Italia", ako domáci a celý svet nazýva toto talianske derby, patrí spoločne s milánskum "Derby della Madonnina" k najsledovanejším športovým zápoleniam. Stretávajú sa v ňom totiž dva z najúspešnejšej trojice talianskych klubov (AC má rovnaký počet tiulov ako Inter, historicky je na čele je Juventus). Do zápasov nastupujú oba tímy s veľkým nasadením, preto sú už takpovediac tradíciou žlté a červené tresty. Červenú videl v roku 2009 aj José Mourinho, ktorého rozhodca poslal pre hádky na tribúnu. Známi sú aj miestni fanúšikovia, ktorí podobne ako v iných kútoch Talianska pokrikujú na hráčov rasistické heslá a urážky. Jednou z obetí z posledných rokov bol aj Mario Balotelli, teraz už hráč Manchestru City.



Benfica vs Sporting
Portugalsko

A sme opäť, podobne ako pri prvej časti článku, v Portugalsku. Tentokrát sa však budeme zaoberať derby zvaným "Derby de Lisboa", teda Lisabonským derby, ktorého účastníkmi sú Benfica a Sporting Lisabon. Hlavné mesto Portugalska tak má nielen dva úžasné kluby, ale aj dva úžasné štadióny, na ktorých svoje zápasy hráva reprezentačný tím. Benfica bola historicky vnímaná ako klub chudobnejších, naproti tomu Sporting bol a je považovaný za klub boháčov. Benfica totiž na počiatku svojej bohatej histórie zamestnávala síce chudobných, no o to talentovanejších robotníkov, zatiaľ čo Sporting reprezentovala vyššia vrstva portugalskej spoločnosti. Rivalita sa naplno "rozbehla" v roku 1907, keď do bohatej Benficy prestúpilo až osem hráčov Sportingu, a to za lepšími platovými podmienkami. Zápasy týchto klubov sú ostro sledované, keď ich mimo miestnych sledujú pre už spomenutú rivalitu aj ďalší fanúšikovia, napríklad v bývalých portugalských kolóniách.



Celtic vs Rangers

Škótsko

No a sme pri jednom z najväčších derby futbalovej histórie. "Old Firm Derby", ako sa nazýva tento škótsky súboj, je v podstate náboženský súboj, nakoľko Celtic je považovaný za klub katolíkov, kým fanúšikovia Rangers sú protestanti. Glasgowská rivalita trvá už viac než jedno storočie, keď svoju históriu začala písať už v roku 1888. Derby zápasy sú tradične ostré nielen na trávniku, ale i v hľadisku - v roku 1980 vybehlo počas zápasu na hraciu plochu viac než 9000 fanúšikov, ktorí sa, pochopiteľne, začali mlátiť hlava nehalava. Nemocnice v tom čase hlásili obrovský nárast zranených, a inak tomu nie je ani pri zvyšných "Old Firm Derby". Podľa jednej zo štatistík sa počet zranených v nemocniciach v deň derby zápasu zvýši až deväťnásobne!



CSKA Sofia vs Levski Sofia
Bulharsko

Opäť sme pri mestskom derby, a to derby o hlavné mesto Bulharska, o Sofiu. "Večné derby“ medzi CSKA a Levski je rivalita medzi dvoma najúspešnejšími klubmi z tejto krajiny, keďže dokopy tieto kluby vyhrali až päťdesiatsedem titulov majstra Bulharska. Pre rivalitu a vyčíňanie fanúšikov komunisti v roku 1985 dokonca oba kluby zrušili, šesti hráči dostali doživotný zákaz hrať futbal, niekoľkí dostali menšie tresty. O rok neskôr boli tresty pre hráčov zrušené.



Everton vs Liverpool
Anglicko

Jednoznačne jedna z najväčších rivalít na svete, a to aj vďaka tomu, že sa jedná o najdlhšie trvajúce derby v najvyššej anglickej súťaži. Miestni toto derby nazývajú "Merseyside derby", a ako správne očakávate, Evertonu či Liverpoolu fandí až 90% obyvateľov, čo ukázalo nedávne sčítanie fanúšikov. O rivalite týchto dvoch tímov by vedel hovoriť aj Martin Škrtel, ktorý v jednom z rozhovorov porozprával svoju historku. "Keď som v roku 2008 prvýkrát prišiel do Liverpoolu, zavolal som si z letiska taxík. Taxikár prišiel a okamžite ma spoznal a spýtal sa ma: Vy ste ten nový hráč Liverpoolu? Odpoveďou samozrejme bolo áno a tak mi hovorí – Ta to Vás nikam vás nezoberiem, pretože som fanúšik Evertonu."



Lazio vs Rím
Taliansko

"Rímske derby", resp. "Derby della Capitale". Aj tak sa nazýva ďalšie zo série najväčších derby, v ktorom sa stretávajú Lazio a AS Rím. AS Rím vznikol ako spojenie viacerých miestných klubov (Alba-Audance, Fortitudo a Roman) za účelom vytvorenia silného tímu z hlavného mesta krajiny, ktorý by mohol konkurovať veľkoklubom zo severu. Lazio bol jediným väčším klubom, ktorý sa tomuto spojeniu bránil. Prvou obeťou na živote fanúšikov a súčasne prvou obeťou násilností v talianskom futbale bol fanúšik Lazia Rím, Vincenzo Paparelli, ktorého v roku 1979 zasiahla svetlica vystrelená z opačného fanúšikovského tábora. Najpamätnejším zápasom medzi Laziom a AS Rímom bolo pravdepodobne derby z roku 2004, kedy medzi fanúšikmi sa rozšírila informácia, podľa ktorej polícia zabila chlapca, fanúšika AS. Tí to samozrejme nenechali len tak, a kvôli veľkým výtržnostiam bol zápas prerušený. To však nebolo všetko. Fanúšikovia AS pokračovali aj po zápase, v Ríme narátali 170 zranených policajtov a desiatky zatknutých výtržníkov. Známe sú aj transparenty fanúšikov Lazia, ktorí majú v obľube rasisticky urážať hráčov tmavej pleti z tábora AS. Paradoxom, ktorý len dokresľuje atmosféru je fakt, že fanúšikovia Lazia rasisticky urážali aj vlastných hráčov, medzi nimi napríklad Djibrila Cissého.



Olympiacos vs Panathinaikos
Grécko

Olympiacos Pireus a Panathinaikos Atény sú dva najúspešnejšie kluby gréckej futbalovej histórie, a podobne ako v Španielsku (El Clásico) či Anglicku (Liverpool vs Man. United) aj tu fanúšikovia berú toto derby patrične vážne. Pireus, odkiaľ pochádza Olympiacos, je názov prístavu, v ktorom bol slávny klub založený. Všeobecne je považovaný za toho chudobnejšieho z dvojice, nakoľko v začiatkoch veľkú časť tímu tvorili chudobní robotníci z prístavu. Naopak, Panathianikos, klub z centra hlavného mesta Grécka je všeobecne známejší a podpore sa tradične tešil medzi bohatšími obyvatelia hlavného mesta. Rivalita sa prejavuje nielen vo futbale, ale i basketbale, volejbale a mnohých ďalších športoch. Vyčínanie fanúšikov má na svedomí, bohužiaľ, aj obete – v roku 2007 dobodali fanúšikovia Olympiacosu 22-ročného fanúšika z Panathinaikosu.

NEPREHLIADNITE: Top derby v Európe I. časť (!!!)