Brazília deklasovala aj Japonsko. Našiel Menezes správnu zostavu?
Do svetového šampionátu ostáva niečo vyše 600 dní a v čase, keď sa svetové kvalifikácie v podstate len rozbiehajú, v najväčšej krajine Južnej Ameriky riešia iný problém. Tým je nájdenie optimálnej zostavy, ktorá potom odohrá posledný ostávajúci rok do začatia toľko očakávaného šampionátu.
Toto hľadanie vrcholiace budúcoročným Pohárom konfederácií začalo prakticky okamžite po neúspešnom účinkovaní „kanárikov“ v JAR, a tak sa naskytá otázka, ako spolufavorit každých majstrovstiev pokročil a čo sa dá dedukovať zo súčasnej sily tohto tímu.
Dalo by sa povedať, že Brazílčania nechcú v rámci prípravy nič podceniť, preto aj výber svojich protivníkov koncipujú tak, aby ich nič nedokázalo prekvapiť. „Na rozbeh“ v rámci súbojov s ázijskými celkami, privítali pred viac ako mesiacom Čínu a v tréningovom tempe jej uštedrili osem gólov. Ďalším súperom z najľudnatejšieho kontinentu bol ázijský šampión z roku 2007 Irak, ktorý pred zrakmi divákov vo Švédsku taktiež utrpel debakel 6-0. Tento utorok sa preto Brazílčania stretli s náročnejším súperom, momentálne najkvalitnejším celkom Ázie, Japoncami, ktorý vedú svoju kvalifikačnú skupinu a vo svojom kádri majú viacero opôr európskych klubov.
Japonsko, v súčasnosti 23. tím rebríčku FIFA inkasoval už v 11. minúte, keď sa po prihrávke Oscara presadil strelou do pravého horného rohu Paulinho z tímu Corinthians. Ten istý hráč mohol pridať aj svoj druhý gól v zápase, keď sa znenazdajky ocitol v šanci, ktorú mu pripravil Neymar, no nedokázal zamieriť presne do odkrytej brány.
V 24. minúte zvyšoval z penalty na rozdiel dvoch gólov Neymar, ktorý tak využil výhodu poskytnutú po ruke japonského hráča v pokutovom území.
Na začiatku druhého polčasu zvyšoval Neymar už na 3:0, no neustálym nabádaním Mana Menezesa, Brazílčania stupňovali svoj tlak aj pri rozhodnutom výsledku. V obrane isto pôsobiaci favorit nepustil agilných Japoncov takmer k ničomu. Ojedinelou bola akcia Kagawu, ktorý však ešte v úvodnej štvrťhodine druhej časti hry minul bránu Diega Alvesa a zahodil tak poslednú výraznejšiu šancu Japoncov.
V zápase aktívny Kaká svoju snahu zavŕšil v 75. minúte druhým gólom v druhom zápase po návrate do zostavy Brazílie a stanovil tak konečné skóre na 4:0.
Brazílčania tak tento blok súbojov s ázijskými celkami ukončili s bilanciou 18:0 a tešia sa na svojich najbližších súperov z Kolumbie, na čele s famóznym Radamelom Falcaom, ako aj na súboj proti kolíske futbalu, ktorý ich čaká vo februári budúceho roku.
Brazília – Japonsko 4:0 (2:0) 12.Paulinho, 25. Neymar (11 m), 48. Neymar, 76. Kaká Brazília: Diego Alves - Adriano, Thiago Silva, David Luiz e Leandro Castán - Paulinho, Ramires (Sandro), Oscar (Thiago Neves) ,Kaká (Lucas) - Neymar (Leandro Damião), Hulk (Giuliano). Japonsko: Kawashima - Sakai (Uchida), Yoshida (Kurihara), Konno, Nagatomo - Endo, Hasebe, Kiotake (Miyachi), Nakamura (Inui) – Kagawa, Honda. |
Čo tento zápas vypovedá o sile a konsolidovanosti kádra päťnásobných majstrov sveta?
Brazílčania v posledných štyroch zápasoch, v ktorých nastúpili aj s hráčmi pôsobiacimi v Európe, nedostali ani gól. To vypovedá o správnom kurze, ktorý nastavil trénerský tím na čele s Menezesom. Hoci sa v poslednom zápase nepredstavili opory krajov obrany barcelonský Dani Alves, či so zlomeninou laborujúci Marcelo, kostrou zadných radov tímu sú práve títo dvaja ofenzívne naladení obrancovia, spolu s Thiagom Silvom a Davidom Luizom. Do zostavy sa pýtajú aj hráči ako Adriano, Leandro Castán, manchesterský Rafael, či skúsený Luizão. Spomenutí hráči sa v poslednej dobe osvedčili, preto sa zdá, že v defenzíve sa vykryštalizovala potenciálna zostava, s ktorou tréner Menezes bude pracovať až do šampionátu.
Skutočné otázniky nastávajú vo zvyšných dvoch formáciách hráčov a samotný Menezes sa ešte stále nerozhodol, aký typ systému chce presadzovať, čo možno dokumentovať neustálou výmenou dvoch základných schém. Prvá počíta s troma záložníkmi, dvoma krídlami a jedným hrotovým útočníkom, druhá s klasickým rozostavením 4-4-2. Toto váhanie by sa však dalo pripísať snahe o „naučenie sa“ oboch systémov, ktoré neskôr budú aplikovať v závislosti na tíme stojacom na druhej strane ihriska.
V posledných zápasoch „kanárikov“ sme mohli sledovať v akcii troch hráčov pôsobiacich na pozícii defenzívneho štítu. Po boku jasného člena základnej zostavy Ramiresa spočiatku presadzovaný Sandro postupne nechcene ustupuje zo svojej pozície v prospech Paulinha, ktorý aj v poslednom predstavení Brazílie ukázal, že je vhodnejší pre doplnenie útočnej fázy ako záložník Spurs.
Vrásky na čele spôsobil trénerovi aj Kaká, ktorý sa po 2 rokoch vrátil do zostavy „Seleçãa“ a napriek tomu, že v Madride nedostáva toľko príležitostí, koľko by chcel, ukázal všetkým, že v reprezentácii sa s ním musí naďalej počítať. Do istej miery môžeme povedať, že tým prešiel „cez rozpočet“ Menezesovi, ktorému sa ako jasní lídri zálohy javili Oscar s Lucasom, či nestarnúci Ronaldinho Gaúcho. Hoci by to boli pre drvivú väčšinu trénerov príjemné starosti, práve na trénerovi bude ležať bremeno správnej „alchýmie“ mladej dravosti prvých dvoch menovaných s harcovníkmi Ronaldinhom a Kaká, ktorí budú mať skúsenosti na rozdávanie, keďže pôjde už o ich štvrtý šampionát.
Najväčšiu dilemu prináša zostavenie útoku. Na prvý pohľad sú sice jasní Hulk so zlatým chlapcom brazilského futbalu, v ktorom sú vložené nádeje každého Brazílčana, Neymarom, no pri možnosti s týmito dvoma útočníkmi, Brazílčanom chýba klasický zakončovateľ, či muž, ktorý by vedel vyhrať hlavičkový súboj. Hoci v širšom výbere figurujú klasickí „bombardéri“ Fred, Luis Fabiano, či Leandro Damião, prví dvaja menovaní majú to najlepšie za sebou a mladý Leandro, napriek obrovskej snahe Menezesa, zatiaľ nedosahuje potrebné parametre a nevedno, či za rok a pol je schopný tieto parametre dosiahnuť. Pri absencii Pata, ktorý by aj v prípade plného zdravia skôr bol alternatívou na pozíciu Neymara, či Hulka, tak ostáva v plánoch brazílskeho trénera jedna veľká diera, diera, ktorá ich straší už od odchodu Ronalda do futbalového dôchodku.
Futbalový fanúšik by si mohol povedať, že v modernom futbale, kde Španieli dokážu dominovať svetovému futbalu aj bez klasického útočníka, keďže sú schopní tak rýchlo meniť miesta, že im ho v podstate netreba, sa Brazílčania zaobídu bez hrotového hráča. V brazílskom prípade je však takýto predpoklad chybný, keďže sa niekoľkokrát v histórii ukázalo, že v prípade nejednoznačného zadelenia konkrétnych hráčov na konkrétne posty, Brazília naberá tendenciu improvizovať, nielen herne, ale aj takticky, čo ich stálo úspechy na posledných dvoch šampionátoch.
Aká bude teda hlavná úloha Mana Menezesa vo zvyšnom čase prípravy? Tentokrát to nebude obrana, kde ich minulosti neraz tlačila topánka, ani záloha, kde je hlavnou úlohou „len“ vybrať správnych hráčov. Bude to nájdenie hráča, schopného hrať pred Neymarom, hráča fyzicky zdatného pobiť sa so súperovými obrancami a vytvoriť tak Neymarovi a ostatným miesto, hráča, ktorý „doklepne“ do prázdnej bránky akciu futbalových virtuózov hrajúcich za ním, hráča, ktorý bude rozhodujúcim článkom v brazílskej ceste za národom tak očakávaným prvenstvom. Do tej doby môžeme obdivovať výsledky a predvedenú hru, no nemôžeme predčasne hovoriť o tíme, schopnom vyzvať Španielov na „férovku“.