Main Content

Za Armstronga dopovali všetci, tvrdí Antidopingová agentúra

utorok, 23. október 2012 11:00 | Autor: TASR

V ére Lancea Armstronga sa prakticky nedalo jazdiť bez zakázaných podporných prostriedkov a podiel viny na tom majú aj ľudia, ktorí v tom čase riadili cyklistiku.

K takémuto záveru dospel pod vplyvom odhalení najväčšieho dopingového podvodu v histórii športu prezident Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) John Fahey. S výsledkami vyšetrovania Antidopingovej agentúry USA (USADA) a následnými trestami pre Armstronga sa v pondelok stotožnila aj Medzinárodná cyklistická únia (UCI).


Žiadajú retroaktivitu

Podľa Faheya by však mala prevziať časť zodpovednosti za chyby minulosti aj ona.

"V cyklistike istý čas vládla kultúra, keď dopoval každý. O tom niet pochybností. Zodpovednosť je aj na pleciach tých, ktorí sa tomu prizerali," povedal Austrálčan pre rozhlasovú stanicu ABC. "Či sa toto obdobie už skončilo? Myslím si, že táto otázka je stále otvorená a viacero jej aspektov by mala UCI prebrať na svojom piatkovom zasadnutí. Vrátane osobnej zodpovednosti."

Tvrdenie, že "dopovali všetci", Fahey nepovažuje za zveličujúce: "Dôkazy poskytnuté bývalými kolegami Lancea Armstronga hovoria jasnou rečou - bez dopingu ste nemali šancu uspieť."

Zatiaľ čo prezident UCI Pat McQuaid obhajuje svojho predchodcu Heina Verbruggena a poukazuje na to, že nikto z funkcionárov nenútil cyklistov dopovať, Fahey to vidí inak: "Ak bol doping taký rozšírený, potom sú na mieste otázky: Kto to mal zastaviť? Kto proti tomu bojoval? Prečo neuspel? Myslím si, že je správne pýtať sa takýmto spôsobom. Treba si dať dolu klapky z očí a uší, pozrieť sa na minulosť, preveriť ľudí, čo sú stále na svojich miestach, a spýtať sa, či sa cyklistika môže s nimi posunúť ďalej."

Holanďan Verbruggen bol prezidentom UCI v rokoch 1991 - 2005, momentálne je čestným prezidentom a členom Medzinárodného olympijského výboru.


Sponzori sa začínajú ozývať

Poisťovacia spoločnosť z Dallasu požaduje od Lancea Armstronga vrátiť milióny dolárov, ktoré od nej cyklista dostal na prémiách. Armstrong sa v minulosti so spoločnosťou SCA Promotions súdil, keďže mu nechcela vyplatiť bonus 5 miliónov dolárov.

Poisťovňa chcela po šiestom triumfe Američana na Tour de France v roku 2004 motivačnú prémiu stornovať práve pre podozrenia, že fenomenálny cyklista má zakázaný "doplnkový pohon organizmu".

Arbitrážna komisia rozhodla v prospech Američana a priznala mu nárok na 7,5 milióna dolárov.

"Pán Armstrong už nie je dlhšie oficiálnym víťazom Tour de France a výsledkom toho je, že mu už neprináležia žiadne bonusové platby od SCA," uviedol vedúci právneho oddelenia spoločnosti Jeffrey Dorough.
Podľa webu Velonation vyplatila spoločnosť Armstrongovi celkovo na rôznych bonusoch 12 miliónov dolárov.

"Jediná suma, ktorú môžem potvrdiť, je 7,5 milióna dolárov, ktoré sme zaplatili po arbitráži v roku 2006. V hre však mohli byť aj iné položky," priznal Dorough.

Antidopingová agentúra USA (USADA) pred pár dňami informovala o získaní nevyvrátiteľných dôkazov, že Armstrong a jeho niekdajší zamestnávateľ, tím US Postal Service, boli zapletení do "najsofistikovanejšieho, najprofesionálnejšieho a najúspešnejšieho dopingového programu v histórii športu".

Svoje 202-stranové rozhodnutie o doživotnej suspendácii cyklistu a ďalších 1000 strán podporných dôkazov zaslala UCI a Svetovej antidopingovej agentúre (WADA). Dôkazy obsahujú výpovede 26 osôb, z ktorých 15 bolo v kontakte s jazdcami a oboznámených s dopingovými aktivitami US Postal Service. Armstrongovi odobrala USADA v septembri všetkých sedem celkových triumfov, ktoré získal na najprestížnejších pretekoch na svete Tour de France. USADA to oznámila po tom, ako 41-ročný Texasan odmietol ďalej bojovať proti obvineniam z užívania dopingu. Tresty v pondelok potvrdila aj UCI.

© WEBNOVINY