Main Content

Slovenskí biatlonisti vstupujú do sezóny so smelými cieľmi

nedeľa, 25. november 2012 07:00 | Autor: TASR

V nedeľu 25. novembra sa vo švédskom Östersunde pretekmi miešaných štafiet začne nový ročník Svetového pohára v biatlone.

Slovensko na túto sezónnu ouvertúru nastúpi v zostave Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Matej Kazár a Miroslav Matiaško.

Pôvodne mal v miešanej štafete nastúpiť Pavol Hurajt, ale pre bližšie nešpecifikované problémy s kolenom sa vrátil zo sústredenia v nórskom Beitostölene domov na Slovensko.

Ak sa bronzový olympijský medailista z Vancouveru 2010 dá zdravotne do poriadku, mal by sa v závere budúceho týždňa opäť vrátiť do Beitostölenu a nastúpiť tam na preteky 2. kola IBU Cup-u.


Slováci sa stretli vo Švédsku

Kvarteto Slovákov sa v stredu stretlo vo švédskom Östersunde, zvyšní slovenskí reprezentanti začnú sezónu vo švédskom Idre, kde budú štartovať na pretekoch 1. kola IBU Cup-u.

"Po nich sa tréneri rozhodnú, kto príde na budúcotýždňové preteky jednotlivcov v rámci Svetového pohára do Östersundu a kto bude pokračovať v seriáli IBU Cup-u," pokračoval vedúci realizačného tímu slovenskej biatlonovej reprezentácie Milan Gašperčík.

Slovensko bude môcť v nadchádzajúcej sezóne postaviť na každé preteky SP štyroch mužov a päť žien. O zvyšné dve mužské miestenky sa bude usilovať štvorica Matej Kazár, Dušan Šimočko, Martin Otčenáš a Tomáš Hasilla.

O tri voľné miesta v ženskom tíme sú v hre Martina Chrapánová, Terézia Poliaková, Lucia Šímová, Natália Prekopová, Paulína Fialková a po doliečení zranenia aj Ľubomíra Kalinová. "Po druhom kole Svetového pohára v rakúskom Hochfilzene dvaja najslabší z tímu vypadnú a v treťom kole v slovinskej Pokljuke ich nahradia dvaja najlepší v IBU Cup-e. Takto chceme dať postupne šancu všetkým reprezentantom, aby sa ukázali vo ´sveťáku´," dodal Milan Gašperčík.


Sezóna vyvrcholí v Česku

Vrcholom sezóny budú majstrovstvá sveta, ktoré sa od 7. do 17. februára 2013 uskutočnia v Novom Meste na Morave. "Nechceme ustúpiť z pozícií, ale naopak, posunúť sa vyššie. Na majstrovstvách sveta sa už bude bojovať o olympiádu v Soči. Uspieť tam bude preto pre nás mimoriadne dôležité," naznačil ciele svojich zverencov vedúci tímu.

Na zimných olympijských hrách 2014 bude môcť postaviť štafetu iba prvých dvadsať tímov v poradí, ktoré sa utvorí na základe výsledkov z minulosezónnych majstrovstiev sveta v Ruhpoldingu a zo šampionátu v Novom Meste na Morave.

"Verím, že sa nám to podarí. Ženy sú zatiaľ na výbornom deviatom a muži na uspokojivom pätnástom mieste. Motivácia je obrovská, verím, že budeme úspešní," uzavrel Milan Gašperčík.


Ambície slovenských reprezentantov

Ambície pred začiatkom sezóny 2012/13 majú predovšetkým ženy.

Okrem stálice Anastasie Kuzminovej, by mala medzi najlepšími bojovať Janka Gereková.

„Nemám konkrétne očakávania a ciele, ale verím, že streľba bude na dobrej úrovni. Po bežeckej stránke sa cítim v poriadku a pripravená. Nesústredím sa iba na individuálne výkony, chcem byť aj plnohodnotnou súčasťou tímu," uviedla Anastasia Kuzminová. Ženskú reprezentáciu SR premiérovo vedie Rakúšan Josef Obererlacher.

Situácia v slovenskom mužskom biatlonovom tíme je odlišná, nakoľko reprezentanti aktuálne nefigurujú na vrchných priečkach vo Svetovom pohári.

„Chceme potvrdiť umiestnenia z minulej sezóny, čiže v Pohári národov byť do 15. miesta a v štafete mužov do desiatej priečky. Máme vyrovnaný tím. Verím, že niekto z trojice Šimočko, Kazár, Hurajt skončí na podujatí Svetového pohára v individuálnej súťaži do 6. miesta. Som optimisticky naladený aj preto, že v každých pretekoch SP budú môcť štartovať štyria slovenskí biatlonisti," poznamenal asistent reprezentačného trénera mužskej reprezentácie Pavel Kobela.

Priaznivci tohto na Slovensku najúspešnejšieho zimného olympijského športu sa opäť môžu tešiť na špičkové podujatie. Vo februári 2013 sa bude v Osrblí konať finálové 7. kolo IBU Cupu.

Zloženie slovenských reprezentačných tímov pre sezónu 2012/13:
MUŽI: Pavol Hurajt, Miroslav Matiaško, Matej Kazár, Dušan Šimočko, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla
ŽENY: Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Martina Chrapánová, Terézia Poliaková, Lucia Šímová, Natália Prekopová, Paulína Fialková, Ľubomíra Kalinová

Historický prehľad doterajších víťazov Svetového pohára v biatlone v kategórii mužov a žien:
1978 Frank Ullrich (NDR)
1979 Klaus Siebert (NDR)
1980 Frank Ullrich (NDR)
1981 Frank Ullrich (NDR)
1982 Frank Ullrich (NDR)
1983 Peter Angerer (NSR)
1984 Frank Peter Rötsch (NDR)
1985 Frank Peter Rötsch (NDR)
1986 Andre Sehmisch (NDR)
1987 Frank Peter Rötsch (NDR) a Eva Korpelová (Švéd.)
1988 Fritz Fischer (NSR) a Anne Elvebakková (Nór.)
1989 Eirik Kvalfoss (Nór.) a Jelena Golovinová (ZSSR)
1990 Sergej Čepikov (ZSSR) a Jiřina Adamíčková (Česko-Slovensko)
1991 Sergej Čepikov (ZSSR) a Svetlana Davidovová (ZSSR)
1992 Jon Age Tyldum (Nór.) a Anfisa Rezcovová (SNŠ)
1993 Mikael Löfgren (Švéd.) a Anfisa Rezcovová (Rus.)
1994 Patrice Bailly-Salins (Fr.) a Svetlana Paramyginová (Biel.)
1995 Jon Age Tyldum (Nór.) a Anne Briandová (Fr.)
1996 Vladimír Dračev (Rus.) a Emmanuelle Claretová (Fr.)
1997 Sven Fischer (Nem.) a Magdalena Forsbergová (Švéd.)
1998 Ole Einar Björndalen (Nór.) a Magdalena Forsbergová (Švéd.)
1999 Sven Fischer (Nem.) a Magdalena Forsbergová (Švéd.)
2000 Raphael Poiree (Fr.) a Magdalena Forsbergová (Švéd.)
2001 Raphael Poiree (Fr.) a Magdalena Forsbergová (Švéd.)
2002 Raphael Poiree (Fr.) a Magdalena Forsbergová (Švéd.)
2003 Ole Einar Björndalen (Nór.) a Martina Glagowová (Nem.)
2004 Raphael Poiree (Fr.) a Liv Grete Poireeová (Nór.)
2005 Ole Einar Björndalen (Nór.) a Sandrine Baillyová (Fr.)
2006 Ole Einar Björndalen (Nór.) a Kati Wilhelmová (Nem.)
2007 Michael Greis (Nem.) a Andrea Henkelová (Nem.)
2008 Ole Einar Björndalen (Nór.) a Magdalena Neunerová (Nem.)
2009 Ole Einar Björndalen (Nór.) a Helena Jonssonová (Švéd.)
2010 Emil Hegle Svendsen (Nór.) a Magdalena Neunerová (Nem.)
2011 Tarjei Bö (Nór.) a Kaisa Mäkäräinenová (Fín.)
2012 Martin Fourcade (Fr.) a Magdalena Neunerová (Nem.)
2013 ??? a ???

Poradie krajín v počte zisku SP:
MUŽI: 1. Nemecko (vrátane bývalej NDR) 14, 2. Nórsko 11, 3. Francúzsko 6, 4. Rusko (SNŠ, ZSSR) 3, 5. Švédsko 1

ŽENY: 1. Švédsko 8, 2. Nemecko 6, 3. Rusko (vrátane SNŠ, ZSSR) 4, 4. Francúzsko 3, 5. Nórsko 2, 6. Česko-Slovensko, Bielorusko a Fínsko po 1

© WEBNOVINY