MS 2010 VIDEO: Španielskí futbalisti zjednotili celý národ, čakali ich státisíce
Pondelkový návrat výpravy majstrov sveta vyvolal v Španielsku druhú vlnu futbalovej eufórie. Prvá sa zdvihla po nedeľňajšom triumfe vo finále XIX. šampionátu v Juhoafrickej republike nad Holandskom.
Fiesta na juhoeurópsky spôsob kontinuálne pokračovala až do pondelka, nový impulz jej dodal prílet tímu so zlatou trofejou a následné oficiálne oslavy s návštevou u kráľa Juana Carlosa, premiéra krajiny Josého Luisa Rodrígueza Zapatera a triumfálnou jazdou autobusom po madridských uliciach lemovaných červeno-zlatou záplavou dresov a vlajok. Návrat futbalových hrdinov sa niesol aj v majestátnom prostredí Kráľovského paláca v neformálnom duchu, 72-ročný Juan Carlos po prípitku objímal hráčov a uštedroval priateľské buchnáty na líce a do hrude trénera Vicenteho del Bosqua. "Ste príkladom športového ducha, noblesy, futbalovej krásy a tímovej práce," rozplýval sa kráľ.
Španieli u kráľa Juana Carlosa
Ďalšia zastávka futbalových šampiónov bola v sídle vlády, kde ich už očakával predseda kabinetu Zapatero, ministri a kŕdeľ nadšených detí, ktoré na stretnutie pozvali. "Oni vyhrali trofej, ale patrí všetkým Španielom," vyhlásil Zapatero. Kapitán tímu Iker Casillas pripomenul, že "Španielsko bude nadchádzajúce štyri roky kraľovať futbalovému svetu".
Po oficialitách zamieril autobus s otvorenou strechou do madridského epicentra osláv. V 36-stupňovej horúčave museli ľudí chladiť vodou hasičské autá, ale nadšenie tým ani zďaleka neuhasili. Okrem vzácnej trofeje sa hlavným motívom osláv stala chobotnica Paul, ktorá predpovedala úspech Španielska v semifinále aj finále turnaja. Autobus sa zaplnenými ulicami predieral do historického centra s hodinovým meškaním.
"Pre nás, Španielov, je to dôležitá vec. Spôsob, ako ukázať, že sme jednotná krajina. Nie len štát s Galíciou na jednej a Katalánskom na druhej strane," vysvetlil 48-ročný predavač áut Roberto López a jeho slová potvrdili spontánne oslavy v separatistických regiónoch Baskicka a Katalánska, kde tradične panuje nevraživosť voči centrálnej vláde. Pre 35-ročného štátneho zamestnanca Juana Mateosa je futbalový úspech zase "anestetikom na všetky problémy tejto doby". Prevažovali však postrehy o nevídanej jednote národa, o ktorého existencii mnohí pochybujú. "Veľa ľudí si želalo, aby vyhralo Španielsko. Vytiahli španielske dresy a zástavy, hoci sa predtým nikdy necítili byť Španielmi. Chceli, aby Španielsko vyhralo, a nešlo iba o futbal," myslí si Aitor Elexpuru z baskického Bilbaa.
VIDEO: Oslavy hráčov s fanúšikmi
Päťdesiatjedenročná Madridčanka Soledad Gonzalezová napriek tomu tvrdí, že Španielsko ešte čaká na tomto poli veľa práce. "Dúfam, a nech nám v tom Boh pomáha, že španielska zástava bude raz symbolizovať Španielsko a nie fašistický režim, ako tomu bolo pred rokmi." Práve vláda diktátora Franca vyvolala svojou centralistickou politikou odpor a separatistické tendencie v regiónoch ako Baskicko a Katalánsko.