Main Content

Lance Armstrong nie je prvý športovec, čo povedal Mea culpa

streda, 16. január 2013 12:00 | Autor: TASR

Vo svetle priznania amerického cyklistu Lancea Armstronga, že celé roky zdolával svojich súperov za pomoci zakázaných látok, sa vynárajú z dejín športu ďalší prominentní hriešnici, ktorí našli odvahu povedať: "Mea culpa". Agentúra AFP priniesla najznámejšie prípady verejného pokánia.

Tiger Woods (golf)
Starostlivo budovaný imidž dobre vychovaného zlatého chlapca sa ocitol v troskách po automobilovej nehode pred jeho domom na Floride v novembri 2009. Havária spustila postupné odhaľovanie nepoznanej Woodsovej tváre. Ukázalo sa, že mal nemanželské pomery s viacerými ženami - herečkami, striptérkami, čašníčkami. Prostredníctvom televízie sa k tomu verejne priznal, ospravedlnil sa manželke Elin a svojej matke Kultide. Absolvoval liečenie závislosti od sexu, na istý čas prerušil kariéru, ktorá sa už nikdy nevrátila do pôvodných koľají. V roku 2010 sa rozviedol.
"Ublížil som im najviac, ako som mohol. Sú to dvaja ľudia, ku ktorým mám najbližšie, je veľmi bolestivé povedať im, čoho som sa dopustil. Žil som v klamstve. Tak to bolo. Napáchal som mnoho skutkov, ktorými som ranil veľa ľudí," povedal vtedy Woods.

Andre Agassi (tenis)
Osemnásobný grandslamový víťaz dal dvorcom zbohom v roku 2006, ale o tri roky neskôr šokoval svojou autobiografiou, v ktorej sa priznal k užívaniu metamfetamínu, aby sa vyrovnal s depresiami. Rovnako šokujúce bolo, že vyviazol bez trestu od ATP, ktorá mu uverila, že drogu zobral náhodou.
"Bol plný klamstiev popretkávaných pravdou," povedal Aggasi o liste, ktorým vysvetľoval svoj priestupok ATP. "Mal som problém a myslím si, že to isté zažívalo veľa športovcov, ktorí boli pozitívni na rekreačné drogy. Preto by som chcel požiadať o trochu empatie," dodal.

Hansie Cronje (kriket)
Kapitán juhoafrickej reprezentácie sa pred komisiou vyšetrujúcou korupciu priznal, že od ilegálnych bookmakerov bral úplatky za ovplyvnenie výsledkov stretnutí zápasov.V októbri 2000 ho doživotne dištancovali. Od dva roky zahynul pri leteckom nešťastí.
"Moju vášeň pre kriket a oddanosť spoluhráčom premohla nešťastná láska k peniazom," povedal Cronje.

Marion Jonesová (atletika)
Americká šprintérka sa v októbri 2007 priznala, že klamala federálnym vyšetrovateľom dopingovej kauzy okolo laboratória BALCO, keď tvrdila, že nebrala steroidy. Odsúdili ju na šesť mesiacov odňatia slobody a anulovali všetky jej výsledky od septembra 2000 vrátane piatich olympijských medailových umiestnení zo Sydney. Po návrate z väzenia ju vyspovedala Oprah Winfreyová vo svojej talkšou.
"Samu seba som nemala dosť rada na to, aby som povedala pravdu," povedala jej.

David Millar (cyklistika)
Britský cyklista si odslúžil dvojročný trest za užívanie erytropoetínu a odvtedy sa z neho stal bojovník proti dopingu. Otvorene o ňom písal vo svojej autobiografii "Jazda v temnote".
"Vybudoval som si predstavu, že musím pre tím Cofidis vyhrávať, že od toho závisí 70 pracovných miest. To bol hlavný dôvod, pre ktorý som siahol po dopingu," napísal.

© WEBNOVINY