Slováci odleteli na ME v atletike v Barcelone
Hlavná časť slovenskej výpravy na čele so šéfkou Slovenského atletického zväzu (SAZ) Máriou Mračnovou odcestovala v nedeľu predpoludním z Bratislavy cez Viedeň do Barcelony, kde sa od utorka do budúcej nedele uskutočnia jubilejné 20. majstrovstvá Európy.
V dejisku šampionátu ju už privítajú ďalší traja pretekári, ktorí cestovali individuálne. Kladivár Libor Charfreitag, ktorý je najvážnejším slovenským adeptom na medailu, sa do katalánskej metropoly presunul v predstihu už v sobotu, rovnako aj slovenská chodecká rekordérka Zuzana Malíková. Dvadsaťšesťročná Šurianka sa do Barcelony presunula zo sústredenia v španielskom Los Alcazares v provincii Murcia, kde sa pripravovala s írskou reprezentáciou. Sám letel v nedeľu do dejiska ME trojskokan Dmitrij Vaľukevič, ktorý dlhodobo trénuje a žije v Moskve.
SAZ nominoval na európsky šampionát rekordný počet 19 pretekárov, o jedného viac, ako bolo predošlé maximum na ME 2002 v Mníchove. Pred štyrmi rokmi sa v Göteborgu predstavilo 17 atlétov SR, v roku 1998 v Budapešti reprezentovala pätnástka a premiéru na ME v ére samostatnosti v roku 1994 v Helsinkách zažili 11 pretekári.
"Rekordná výprava ide na majstrovstvá Európy s nemalými ambíciami, tvoria ju mnohí pretekári, ktorí majú za sebou štarty na olympijských hrách, majstrovstvách sveta či Európy. Sú skúsení, vyspelí a ja v kútiku duše verím, že prinesieme domov aspoň jednu, a ak budeme mať aj šťastie, možno aj dve medaily," nádejala sa Mária Mračnová krátko pred nástupom do autobusu smerujúcim so slovenskou výpravou na schwechatské letisko. "Tabuľkovo je na tom najlepšie Libor Charfreitag, ale vysoké ciele majú aj Danka Velďáková, Lucka Klocová, Dimo Vaľukevič či Maťo Tóth. Každého, kto sa dostane do finále, budem hodnotiť pozitívne a rovnako aj všetkých, čo sa výrazne priblížia alebo si nebodaj zlepšia svoj osobný rekord. Takéto čosi sa na vrcholnom podujatí veľmi cení," pripomenula predsedníčka zväzu, ktorá má z ME 1969 v Aténach bronz zo skoku do výšky.
Najviac zverencov v Barcelone bude mať banskobystrický chodecký kouč Juraj Benčík - až štyroch. Spolu s so Zuzanou Malíkovou je chodcov až päť a tvoria viac ako štvrtinu všetkých nominovaných. "Želám si, aby sme neboli štatisticky iba najpočetnejšou časťou slovenskej výpravy, ale aby sme sa výraznou mierou podieľali aj na úspešných výsledkoch," pripomenul muž, ktorý so svojimi zverencami získal v minulosti na ME 2 zlaté, 1 striebornú a 1 bronzovú medailu. "Verím, že chlapci potešia srdce slovenského atletického fanúšika. Veľmi by som si prial, keby sa nám podarilo v európskej konkurencii udržať stále dobrú povesť nielen slovenskej chôdze, ale celej atletiky," dodal Benčík.
Medzi šesticou slovenských atlétok, ktoré sa predstavia v Barcelone, je iba jediná mamička - diaľkarka Renáta Medgyesová. Šesťročná dcérka s rovnakým menom jej do batožiny pribalila pre šťastie talizmany - figúrky dvoch malých psíkov. "Mami, buď majsterka sveta a prines mi medailu - týmito slovami ma ráno odprevádzala na zraz do Bratislavy. Povedala som jej, že sa budem snažiť, ale získať medailu bude veľmi ťažké. Renátka ešte nerozlišuje súťaže, pre ňu je dôležité, aby som jej priniesla medailu,“ vysvetľovala 27-ročná Dunajskostredčanka.
Dobre naladené cestovali do Barcelony aj dvojičky Velďákové. Trojskokanke Dane zdvihlo náladu štvrtkové 4. miesto a technicky kvalitné pokusy na prestížnej Diamantovej lige v Monte Carle. Kŕč v lýtku, ktorý ju v Monaku vystrašil, nebol našťastie ničím vážnym. "Všetko je v poriadku, už sa teším na šampionát," poznamenala s úsmevom bronzová z halových ME 2009 v Turíne. Ako jediná zo šestice slovenských žien absolvovala už dva európske šampionáty. Do finále sa zatiaľ na rozdiel od svojej sestry Jany, ktorá uspela pred štyrmi rokmi v Göteborgu, nedostala. Ale verí, že v Barcelone sa to všetko zmení.