Na lyžiarov čaká lahôdka, 73. ročník Hahnenkammu
Najatraktívnejším víkendom mužskej časti Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní bude práve ten nadchádzajúci, pozornosť fanúšikov sa sústreďuje na svetoznámu zjazdovku Streif v rakúskom Kitzbüheli a už 73. ročník Hahnenkammu.
V Tirolsku je pripravený klasický program. Po piatkovom super G je v pláne kombinácia so sobotňajším zjazdom a nedeľňajším dvojkolovým slalomom. V svetoznámom rakúskom stredisku sa koná zjazd pravidelne od roku 1931.
O víťazstve na legendárnej zjazdovke Streif sníva mnoho pretekárov, niektorým stačí, aby na extrémne náročnej trati zažili pocit brzdenia v cieli. Slovensko nebude mať zastúpenie v elitnom zjazde, no v super G a v slalome by sa mali predstaviť Adam a Andreas Žampovci.
Kitzbühel je už tradične najlepšie dotovaným víkendom vo Svetovom pohári. Počas troch dní na Hahnenkamme rozdelia rovnako ako pred rokom 564-tisíc eur.
Pre zjazd a slalom je určených po 175-tisíc eur, ďalších 130-tisíc sa bude dávať za výsledky v super G a 84-tisíc eur za kombináciu.
Víťaz sa zaradí medzi legendy
Víťazi slávneho zjazdu, ale i slalomu sa môžu tešiť na 70-tisíc eur, v super G a v kombinácii berie prvý o 20-tisíc menej. S výnimkou kombinácie, kde si prevezme šek len prvá trojica, sa v ostatných pretekoch vyplatia prémie najlepším tridsiatim.
Víťaz v Kitzbüheli sa zaradí medzi legendy svetového lyžovania. Zatiaľ tento pocit zažili pretekári zo šestnástich krajín, najúspešnejší sú domáci Rakúšania s celkovo 46 prvenstvami v rôznych súťažiach v tomto stredisku.
Predchádzajúce tri prvenstvá v zjazde dosiahol Švajčiar Didier Cuche, ktorý už ukončil kariéru.
Superobrovský slalom pred rokom zrušili pre mokrý sneh, v slalome triumfoval Talian Cristian Deville, kombinácia sa stala korisťou Chorváta Ivicu Kosteliča.
Najsledovanejšou udalosťou víkendu v Kitzbüheli je už tradične sobotňajší zjazd. K favoritom patrí líder hodnotenia tejto disciplíny v sezóne Nór Aksel Lund Svindal či jeho konkurenti v boji o malý krištáľový glóbus - Taliani Christof Innerhofer, Dominik Paris a Rakúšania Klaus Kröll s Hannesom Reicheltom. Streif pravdepodobne v sobotu spozná nového víťaza, šancu zopakovať si prvenstvo má zo štartového poľa iba Švajčiar Didier Defago, no ten vyhral zjazd SP naposledy v decembri 2012 a jeho triumf je nepravdepodobný.
Streif je nebezpečný a zároveň jedinečný tým, že je špecifický. Tritisíctristodvanásťmetrová porcia (štart vo výške 1665 m, cieľ 805 m) obsahuje jednoduchšie úseky, ale aj náročné zlomy, po ktorých nasledujú dlhé skoky s ostrými zákrutami po dopade.
Na lyžiarov čaka aj "lahôdka"
Už 100 m po štarte čaká na pretekárov "lahôdka" s názvom Mausefalle, kde musia pretekári prekonať sklon svahu vyše 40 stupňov, resp. 85% a tí najrýchlejší preletia až 80 metrov.
"Mausefalle je výnimočný skok. Vidíte síce, že budete letieť, ale nevidíte, kam pristanete," opísal tento úsek štvornásobný víťaz zjazdu v Kitzbüheli Didier Cuche. Ihneď po dopade z Mausefalle nasleduje ostrá ľavotočivá zákruta, pričom sa jazdci musia vyrovnať aj s preťažením.
O 10 sekúnd neskôr prichádza Steilhang, ktorý je jednou z najväčších zjazdárskych výziev v celosvetovom meradle.
Pokrytý je čistým ľadom a jeho prejazd nie je ani tak záležitosťou jazdeckých kvalít ako skôr bojom o to, ako udržať nohy s lyžami v kontakte so svahom a neskončiť v ochrannej sieti.
Po ďalších úsekoch s názvami Gschöss (najplochejší úsek trate), Alte Schneise (prudká zmena povrchu a svetla), Seidlalm (presná polovica zjazdu) a Lärchenschuss čaká na odvážlivcov ďalší skok pred Hausbergkante, kde vyše 40 000 divákov prvýkrát uvidí jazdcov naživo na trati. Po traverze nasleduje pravotočivá zákruta a cieľový svah s posledným skokom. Tí najlepší sa tadiaľ preženú rýchlosťou viac ako 140 kilometrov za hodinu.
© WEBNOVINY