Prezident SFZ je spokojný, že vláda schválila modernizáciu
Vláda Slovenskej republiky tento týždeň schválila, že na rekonštrukciu a modernizáciu futbalových štadiónov a výstavbu nových futbalových stánkov prispeje počas desiatich rokov (2013 - 2022) sumou 45 miliónov eur.
Iniciátorom a zároveň aj garantom by mal byť Slovenský futbalový zväz (SFZ). Na financovaní tohto zámeru sa budú podieľať futbalové kluby maximálne do výšky 10 až 15 percent rozpočtu na daný štadión.
Zvyšok finančných prostriedkov pôjde zo štátneho rozpočtu a z rozpočtu samosprávy v pomere 60:40.
"Prišli sme s projektom, ktorý pán premiér Fico a vláda vyhodnotili ako akceptovateľný. Je to projekt na desať rokov, na vybudovanie a rekonštrukciu 21 štadiónov na Slovensku by malo prísť zo štátneho rozpočtu ročne 4,5 milióna eur. Rokovania trvali trištvrte roka. Som veľmi rád, že vyvrcholili súhlasom vlády o realizácii tohto projektu," uviedol v rozhovore pre Rádio Slovensko prezident SFZ Ján Kováčik na margo rozsahu a dĺžky obdobia plánovanej investície.
V Bratislave je projekt Národného štadióna
V projekte figurujú štadióny v Žiline, Trnave, Košiciach, Prešove, Nitre, Trenčíne, Banskej Bystrici, Dunajskej Strede, Leviciach, Prievidzi, Dolnom Kubíne, Topoľčanoch, Zvolene, Zlatých Moravciach, Ružomberku, Senici, Myjave, Podbrezovej, Humennom, Bardejove a Poprade.
Šéf Slovenského futbalového zväzu na margo kritérii k výberu spomenutých 21 štadiónov poznamenal: "V prvom výbere sú to krajské mestá, okrem Bratislavy, kde sa bude riešiť samostatne projekt Národného futbalového štadiona. Ku krajským mestám bola priradená Dunajská Streda, čo je tradičná bašta. Nasledujú ostatné mestá Corgoň ligy, Národné tréningové centrum v Poprade, ktoré bude tiež dobudované z týchto prostriedkov a potom osem miest, ktoré hrajú druhú najvyššiu futbalovú ligu alebo sú veľké mestá. V teritoriálnom rozdelení je pokryté celé Slovensko."
Prvý muž slovenského futbalu pripomenul, že do projektu sa zapoja futbalové kluby. "Musia sa zúčastniť, musia ho tiež financovať. A nielen futbalové kluby, ale aj mestá. Šesťdesiat percent finančných prostriedkov bude poskytovať Slovenský futbalový zväz z dotácie a 40 percent budú musieť združiť mestá, kluby, možno ďalší sponzori a investori." Senica, Trnava a Žilina sa už skôr vydali vlastnou cestou a budujú si svoje stánky. "Prispejeme im, aby ich dobudovali," skonštatoval J. Kováčik.
Všetko smeruje k spoločnej česko-slovenskej súťaži
Finančné prostriedky tohto projektu sa netýkajú Národného futbalového štadióna (NFŠ), ktorý je už niekoľko rokov predmetom diskusie. Na otázku, v akom štádiu sa nachádza, Ján Kováčik odpovedal: "K tomuto sa v tejto chvíli neviem vyjadriť. To je otázka na kompetentných - vládu a zástupcov Slovana Bratislava, keďže štadión bude na Tehelnom poli. K tomuto projektu sa teraz skutočne nedokážem vyjadriť."
Všetko by malo smerovať k spoločnej česko-slovenskej súťaži. "Verím tomu, že áno. Trinásteho marca máme v Prahe spoločné stretnutie so zástupcami Futbalovej asociácie Českej republiky (FAČR). Spoločne s prezidentom Únie ligových klubov Dušan Tittelom a generálnym sekretárom SFZ Jozefom Klimentom absolvujeme stretnutia, kde českým zástupcom odprezentujeme, že budeme mať štadióny. A potom budeme chcieť poznať aj ďalšie podmienky, ktoré budeme musieť splniť, aby vznikla spoločná československá liga."
Prezident SFZ si myslí, že tento ambiciózny projekt je vhodne načasovaný, a to napriek ekonomickej kríze v spoločnosti. "Som o tom presvedčený. Futbal a futbalové hnutie je najväčšou športovou komunitou na Slovensku. Až 60 percent všetkých registrovaných športovcov na Slovensku sú futbalisti a futbalistky. My sme prišli s projektom, ktorý je aj v tomto ťažkom období akceptovateľný, realizovateľný a zvládnuteľný," dodal Ján Kováčik.
© WEBNOVINY