NHL: Gáborík konečne skóroval, Brodeur prekonal gólový rekord

piatok, 22. marec 2013 12:30 | Autor: TASR

NHL: Gáborík konečne skóroval, Brodeur prekonal gólový rekord | zdroj: TASR

New York 22. marca (TASR) - Štyria slovenskí hokejisti bodovali v noci na piatok v zámorskej NHL. Útočník New Yorku Rangers Marián Gáborík, Tomáš Kopecký z Floridy Panthers a obranca New Yorku Islanders Ľubomír Višňovský si pripísali do štatistík jeden gól. Obranca Bostonu Bruins Zdeno Chára zaznamenal ôsmu asistenciu v tejto sezóne.

Gáboríkovi sa po siedmich zápasoch konečne podarilo prerušiť gólové suchoty. Jeho deviaty presný zásah v skrátenej sezóne ale Rangers nepomohol, "jazdci" prehrali na domácom ľade s Floridou 1:3. Rodák z Trenčína strávil na ľade 20 minút a okrem gólu a ôsmich striel, si zo stretnutia odniesol aj jeden mínusový bod. "Mali sme množstvo príležitostí a striel na bránku. Nepodarilo sa nám ich však premeniť. No myslím si, že sme boli lepším tímom," skonštatoval Gáborík pre Daily News. Na strane hostí v 60. minúte uzatvoril skóre strelou do prázdnej bránky slovenský reprezentant Tomáš Kopecký, pre ktorého to bol už 12. presný zásah. V tomto ročníku nazbieral doposiaľ 20 bodov (12+8) a tie ho radia v tímových štatistikách na prvé miesto. Kopecký si počas viac ako 17-minútového pobytu na ľade pripísal na svoje konto tri strelecké pokusy. Panteri zaznamenali druhé víťazstvo v rade, stále sa im však nepodarilo odpútať od dna tabuľky Východnej konferencie.

Nedarilo sa ani ďalšiemu newyorskému tímu, Islanders doma podľahli Montrealu 2:5. Hoci v 27. minúte poslal slovenský obranca Ľubomír Višňovský svoj tím do vedenia, Canadiens nakoniec dokázali štyrmi gólmi zvrátiť stav stretnutia vo svoj prospech. Višňovský patril medzi najvyťaženejších hráčov "ostrovanov", na ľade strávil 22:36 minút, na súperovho brankára vyslal tri strely a zaznamenal jeden plusový bod. V bránke hostí chýbal Peter Budaj, pred ktorým dostal prednosť Carey Price. Montreal víťazstvom potvrdil pozíciu lídra Severovýchodnej divízie.

Obranca Zdeno Chára prispel jednou asistenciou k tesnému víťazstvu Bostonu nad Ottawou 2:1. Slovenský bek prihrával v 59. minúte na gól Dennisa Seidenberga, ktorý sa nakoniec ukázal ako rozhodujúci. "Posledné dva zápasy sme prehrali, snažili sme sa preto sústrediť na vlastnú hru. V závere som dostal dobrú prihrávku od Cháru a skvele nám to vyšlo," konštatoval po stretnutí strelec víťazného gólu. Chára strávil na ľade tradične veľkú porciu minút - 26:28, čo mu vynieslo titul najvyťaženejšieho hráča "medveďov". Ottawa tak v noci na piatok nedobrovoľne prerušila sériu troch víťazstiev.

Skóre stretnutia medzi Carolinou a New Jersey otvoril v štvrtej minúte netradične brankár Devils Martin Brodeur, ktorý sa vrátil medzi tri žŕdky po mesačnej pauze zavinenej zranením. Veterán diablov sa ako posledný dotkol puku, ktorý si nakoniec hráči Caroliny poslali sami do vlastnej bránky. Štyridsaťročný Brodeur je tak s tromi presnými zásahmi historicky najlepším brankárom, čo sa týka strelených gólov. Hneď za ním je dvojgólový Ron Hextall.

"Vôbec som nevedel, čo sa deje. Iba som videl, ako sa puk dokotúľal do bránky. Kovaľčuk mi potom zakričal, že som dal gól. Bolo to prekvapenie," povedal 40-ročný Brodeur, ktorý sa po záverečnom klaksóne tešil z výhry 4:1 a zároveň zo svojho 665. víťazstva v kariére. Caroline sa tak ani proti New Jersey nepodarilo prerušiť neúspešnú sériu piatich prehier.

Hokejisti Washingtonu si v noci na piatok poradili s Winnipegom jednoznačne 4:0. Najväčšiu zásluhu na víťazstve hostí mal brankár Braden Holtby, ktorý pri svojom štvrtom čistom konte v sezóne nepustil za chrbát ani jednu z 20 striel Jets. Výraznou mierou sa pod triumf Capitals podpísal tiež ruský krídelník Alexander Ovečkin, ktorý zaznamenal jeden gól a dve asistencie. Ovečkin je s 13 gólmi najlepším strelcom svojho tímu.

Nulu udržal aj gólman Dallasu Kari Lehtonen. Ten v zápase s Los Angeles kryl všetkých 40 súperových striel a zaknihoval si 22. shutout v kariére. O svojom triumfe 2:0 rozhodli hostia až v záverečnej tretine. Svoj dvanásty presný zásah v skrátenej sezóne zaznamenal český veterán Jaromír Jágr a jeho doterajších 22 bodov ho radí na prvé miesto v tímových štatistikách.

Vôbec sa nedarí Phoenixu, ktorý ťahá nepriaznivú sériu piatich prehier. V noci na piatok nestačil ani na Vancouver, keď prehral 1:2. O víťazstve Buffala nad Torontom 5:4 rozhodol Steve Ott. V zostave domácich chýbal slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý sa zotavuje zo zranenia.

Sumáre zápasov NHL:

BUFFALO - TORONTO 5:4 pp a sn (1:2, 2:1, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 19. Ennis, 32. Foligno, 33. Pominville, 41. Ehrhoff, rozhod. samos. Ott - 9. Bozak, 11. Kadri, 29. Grabovskij, 47. Kadri. Brankári: Miller - Reimer, strely na bránku: 36:34. Divákov: 19.070

NEW YORK ISLANDERS - MONTREAL 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)

Góly: 13. Tavares, 27. VIŠŇOVSKÝ - 10. Ryder, 31. Subban, 41. Gionta, 51. Subban, 51. Gallagher. Brankári: Poulin - Price, strely na bránku: 27:29. Divákov: 11.012.

NEW YORK RANGERS - FLORIDA 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Góly: 57. GÁBORÍK - 9. Campbell, 25. Upshall, 60. KOPECKÝ. Brankári: Lundqvist - Markstrom, strely na bránku: 45:24. Divákov: 17.200.

CAROLINA - NEW JERSEY 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Góly: 42. Skinner - 4. Brodeur, 33. Henrique, 34. Harrold, 57. Loktionov. Brankári: Ellis - Brodeur, strely na bránku: 18:22. Divákov: 16.941.

OTTAWA - BOSTON 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 25. Daugavins - 39. Paille, 59. Seidenberg (CHÁRA). Brankári: Lehner - Chudobin, strely na bránku: 28:29. Divákov: 19.603.

WINNIPEG - WASHINGTON 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Góly: 4. Brouwer, 17. Johansson, 55. Ovečkin, 59. Backström. Brankári: Pavelec - Holtby, strely na bránku: 20:25. Divákov: 15.004.

NASHVILLE - CALGARY 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)

Góly: 12. Erat, 20. Fisher, 34. Fisher, 35. Spaling, 56. Yip - 6. Giordano, 14. Comeau, 59. Iginla. Brankári: Rinne - Kiprusoff, strely na bránku: 23:22. Divákov: 17.113.

PHOENIX - VANCOUVER 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Góly: 43. Vermette - 7. Tanev, 50. Schroeder. Brankári: Smith (Labarbera) - Schneider, strely na bránku: 34:32. Divákov: 17.220.

LOS ANGELES - DALLAS 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Góly: 47. Jágr, 51. Whitney. Brankári: Quick - Lehtonen, strely na bránku: 40:21. Divákov: 18.118.