Futbal-MS-kval.: Nóri si skomplikovali situáciu, s Albánskom prehrali 0:1 (5)

piatok, 22. marec 2013 21:30 | Autor: TASR

Bratislava 22. marca (TASR) - Futbalisti Izraelu po dramatickom finiši remizovali v piatkovom zápase kvalifikácie MS 2014 v Ramat Gane s Portugalskom 3:3. Bod pre favorizovaných hostí zachránil v druhej minúte nadstaveného času Fabio Coentrao. Izrael tak má v F-skupine po piatich dueloch osem bodov rovnako ako tretie Portugalsko, ale má aktívnejšie skóre.

Coentrao skóroval len 30 sekúnd pred koncom zápasu, keď využil hrubú chybu brankára Dudu Aouateho a ponechal tak Portugalčanov v hre o priamy postup na šampionát do Brazílie. Lídrom skupiny je však s 12 bodmi Rusko, ktorého duel v Severnom Írsku preložili pre zlé počasie na sobotu.

"Mohli by sme povedať, že to bol víťazný bod pre nás, ale vzhľadom na priebeh stretnutia môžme hovoriť aj o dvoch stratených bodoch," povedal tréner Portugalska Paulo Bento. "Teraz sme si situáciu podstatne skomplikovali, ale postup do baráže máme stále vo vlastných rukách. Potrebujeme zvýšiť tímového ducha. Pokúsime sa vyvarovať chýb už v najbližšom stretnutí." Izrael prišiel o cenné tri body v samotnom závere a tak sklamanie trénera domácich Eliho Gutmana bolo na mieste. "Som veľmi, veľmi sklamaný. Myslím, že sme hrali svoju hru, dôrazne a moderne, ale záver sme nezvládli."

Futbalisti Bulharska potvrdili úlohu favorita, keď v súboji B-skupiny rozdrvili Maltu 6:0. V tíme domácich sa blysol hetrikom v rozpätí 62 minút legionár poľského Lechu Poznaň Aleksandar Tonev.

V rizikovom stretnutí v Záhrebe rozhodli reprezentanti Chorvátska o svojom víťazstve nad Srbskom už v prvom polčase. Najskôr sa trafil do čierneho v 23. minúte Mario Mandžukič, ktorý usmernil do siete center Ivicu Oliča - 1:0. O štrnásť minút neskôr zasa Olič poslal hruďou za bránkovú čiaru priamy kop Darija Srnu - 2:0.

Futbalisti Slovinska nevyužili výhodu domácej pôdy a v zápase E-skupiny v Ľubľane prehrali s Islandom 1:2. Slovinci viedli po góle Milivoja Novakoviča, ktorý síce v 34. minúte najskôr hlavou neskóroval, ale jeho následná dorážka už skončila v sieti - 1:0. Islandskí futbalisti však ďalej bojovali a dočkali sa vyrovnania v 55. minúte po učebnicovom priamom kope Gylfi Sigurdssona, ktorý urobil z brankára Samira Handanoviča statického pozorovateľa. Ten istý hráč bol v 78. minúte aj autorom víťazného zásahu, keď si prebral nahrávku od Eidura Gudjohnsena a z hranice šestnátky skóroval.

Prekvapujúci výsledok sa zrodil na severe Európy, kde domáce Nórsko prehralo v stretnutí E-skupiny 0:1 s Albánskom. Víťazný gól hostí dal v 67. minúte Hamdi Salihi. Nóri si skomplikovali cestu na šampionát, pretože sa razom ocitli na štvrtom mieste v skupine. Albánsko i Island majú o dva body viac.

Izrael - Portugalsko 3:3 (2:1)

Góly: 24. Hemed, 40. Ben Basat, 70. Gershon - 2. Alves, 72. Postiga, 90.+3 Coentrao

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o 5. odsek a ďalší sumár