NHL: Sekera asistoval, Hall prekonal Gretzkého, 15. výhra Pittsburghu v sérii

nedeľa, 31. marec 2013 12:30 | Autor: TASR

New York 31. marca (TASR) - Skrátená základná časť hokejovej NHL pokračovala v noci na nedeľu jedenástimi zápasmi, v ktorých si udržali čisté konto až piati brankári. Zo slovenských hokejistov si vylepšil kanadské bodovanie len obranca Andrej Sekera, ktorý zaznamenal svoju ôsmu asistenciu v sezóne, ale jeho tím Buffalo Sabres prehral doma s Washingtonom 3:4 po samostatných nájazdoch.

Hokejisti Pittsburghu Penguins zvíťazili doma na New Yorkom Islanders 2:0 a dosiahli pätnáste víťazstvo v rade. Brankár tučniakov Tomáš Vokoun vychytal nulu v druhom zápase za sebou, tretiu v sezóne a 51. v kariére. Penguins tak vyrovnali druhú najdlhšiu víťaznú sériu Islanders z roku 1982, pričom rekord drží so sedemnástimi výhrami v rade Pittsburgh zo sezóny 1992/1993. Súčasne tučniaci stanovili nový klubový rekord, keď v hale Consol Energy vyhrali 12. domáci duel v rade. Domáci hrali prakticky celý zápas bez svojho lídra a kapitána Sidneyho Crosbyho, ktorého hneď pri prvom striedaní zasiahol puk do tváre. Slovenský obranca v drese ostrovanov Ľubomír Višňovský mal jeden mínusový bod, ale s necelými 28 minútami bol najvyťaženejším hráčom na ľade.

Ďalší Slováci vyšli naprázdno. Philadelphia bez zraneného Andreja Meszároša zdolala Boston 3:1, pričom v tíme hostí skončil Zdeno Chára s jednou mínuskou. Domáci Mike Knuble otvoril skóre duelu z presilovej hry, keď na trestnej lavici sedel za držanie práve Chára. Víťazný gól letcov dal v 24. minúte Matt Read a skóre spečatil do prázdnej bránky Ruslan Fedotenko. Boston je momentálne druhý v Severovýchodnej divízii, pričom na vedúci Montreal stráca tri body.

Marián Gáborík pokračoval vo svojich bodových suchotách, zaznamenal jednu mínusku a New York Rangers prehral v Montreale 0:3. Hviezdou večera bol kolega Petra Budaja a brankár Habs Carey Price, ktorý zastavil všetkých 34 striel hostí vrátane brejku Gáboríka v prvej časti hry. Slovenského útočníka preradil tréner John Tortorella už dokonca do štvrtého útoku jazdcov. " V prvej tretine nás na začiatku pribrzdil lacný gól. Ak by sme však premenili niektoré zo šancí, vrátanej tej Gáboríkovej, tak by to bol iný zápas. Lenže nám sa to nepodarilo pre slabú efektivitu a do zápasu sme sa už nedostali."

Z víťazstva sa tešil Tomáš Kopecký, ktorého Florida zdolala doma New Jersey 3:2 po predĺžení. Slovenský útočník si do tabuľky pravdy zapísal jeden plusový bod. V hale BB&T Center si domáci panteri vynútili predĺženie až zásluhou Shawna Matthiasa, ktorý dal svoj druhý gól v stretnutí 27 sekúnd pred koncom normálneho hracieho času. V nadstavenom čase potom rozhodol o triumfe Floridy ruský obranca a sviatočný strelec Dmitrij Kulikov, ktorý sa trafil do čierneho po prvý raz od januára 2012.

O výhre Edmontonu nad Vancouverom 4:0 sa v podstate rozhodlo už v úvodných ôsmich minútach, kedy dali olejári všetky góly. Navyše, Taylor Hall skompletizoval aj hetrik a 21-ročný útočník tak prekonal klubový rekord, ktorý držal legendárny Wayne Gretzky s najrýchlejšie dosiahnutý hetrikom od začiatku zápasu (7:53 min.). "Kedykoľvek vylepšíte jeden z rekordov, ktoré vytvoril The Great One, je to obrovská pocta. Je to mimoriadny okamžik, na ktorý nikdy nezabudnem," povedal Hall. Oilers súčasne prepísali klubový rekord v najrýchlejšie strelených troch góloch od začiatku zápasu. Stihli to za 2:43 minúty, keď premenili prvé tri strely a vyhnali tak bleskovo z bránky Coryho Schneidera.

Sumáre - NHL:

PHILADELPHIA - BOSTON 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly: 16. Knuble, 24. Read, 60. Fedotenko - 45. Horton. Brankári: Bryzgalov - Rask, strely na bránku: 22:34. Diváci: 19.997.

PITTSBURGH - NY ISLANDERS 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Góly: 49. Cooke, 54. Neal. Brankári: Vokoun - Nabokov, strely na bránku: 27:35. Diváci: 18.673.

WINNIPEG - CAROLINA 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

Góly: 22. O. Jokinen - 2. Sjomin, 10. J. Jokinen, 41. E. Staal. Brankári: Pavelec - Peters, strely na bránku: 35:28. Diváci: 15.004.

COLORADO - NASHVILLE 1:0 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Gól: 61. Barrie. Brankári: Varlamov - Rinne, strely na bránku: 24:34. Diváci: 15.324.

MINNESOTA - LOS ANGELES 4:3 pp a sn (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 14. Cullen, 34. Coyle, 49. Parise, rozh. nájazd M. Koivu - 8. Brown, 24. Carter, 32. Williams. Brankári: Bäckström - Quick, strely na bránku: 28:31. Diváci: 19.223.

BUFFALO - WASHINGTON 3:4 pp a sn (1:0, 2:1, 0:2 - 0:0, 0:1)

Góly: 22. a 31. Leino (pri druhom SEKERA), 4. Ehrhoff - 23. Ovečkin, 43. Brouwer, 60. M. Green, rozh. nájazd Hendricks. Brankári: Enroth - Holtby, strely na bránku: 23:38. Diváci: 19.070.

MONTREAL - NY RANGERS 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Góly: 1. Ryder, 19. Plekanec, 32. Gallagher. Brankári: Price - Biron, strely na bránku: 26:34. Diváci: 21.273.

OTTAWA - TORONTO 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Góly: 33., 43. a 45. Kadri, 4. Lupul. Brankári: Bishop - Reimer, strely na bránku: 31:23. Diváci: 20.183.

FLORIDA - NEW JERSEY 3:2 pp (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)

Góly: 13. a 60. Matthias, 62. Kulikov - 4. a 48. Bernier. Brankári: Markström - Brodeur, strely na bránku: 30:26. Diváci: 18.138.

EDMONTON - VANCOUVER 4:0 (4:0, 0:0, 0:0)

Góly: 1., 3. a 8. Hall, 3. Šmíd. Brankári: Dubnyk - Schneider (3. Luongo), strely na bránku: 24:23. Diváci: 16.839.

SAN JOSE - PHOENIX 3:2 pp a sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 31. Pavelski, 55. Vlasic, rozh. nájazd Couture - 15. Gordon, 41. Vrbata. Brankári: Niemi - Labarbera, strely na bránku: 34:29. Diváci: 17.562.