Main Content

MS 2014: Marcové zhrnutie kvalifikácie z celého sveta

nedeľa, 31. marec 2013 14:48 | Autor: Marek Snopek

MS 2014: Marcové zhrnutie kvalifikácie z celého sveta
MS 2014: Marcové zhrnutie kvalifikácie z celého sveta | zdroj: foto TASR

83 zápasov. Presne toľko nám ponúkol uplynulý týždeň na ceste do Brazílie 2014. Po prvýkrát v tomto kvalifikačnom cykle sa súťažilo vo všetkých kvalifikačných zónach súčasne a situácia sa všade riadne zamotala, keďže sme stále nespoznali meno prvého postupujúceho na šampionát. Na našej stránke vám prinášame rekapituláciu niekoľkodňovej reprezentačnej hektiky s nálepkou marec 2013.

Oceánia: Nový Zéland do baráže


V najmenšej svetovej konfederácii, ktorá nemá žiadnu miestenku garantujúcu priamy postup na svetový šampionát sa už boje o Brazíliu skončili. Vyšiel z nej víťazne náš súper z MS 2010 Nový Zéland, ktorý v šiestich zápasoch záverečnej časti kvalifikácie nestratil jediný bod a pred druhou Novou Kaledóniou finišoval so šesťbodových náskokom. Novozélanďania tak v novembri už druhýkrát za sebou vstúpia do medzikontinentálnej baráže, tentokrát proti štvrtému tímu severoamerickej zóny CONCACAF. Zaujímavosťou oceánskej kvalifikácie bol najmä prepadák tamojšieho úradujúceho šampióna Tahiti, ktorý sa v júni predstaví na Pohári Konfederácií. Jeho bilancia v kvalifikácii MS je jedno víťazstvo a päť prehier.

Konečná tabuľka:

1.Nový Zéland 18 bodov
2.Nová Kaledónia 12
3.Tahiti 3
4.Šalamúnove ostrovy 3
 
Európa: Prvé sklamanie je na svete

Kto by bol pred štartom kvalifikácie povedal, že tímom, ktorý ako prvý stratí šancu postúpiť na záverečný turnaj majstrovstiev, nebude San Maríno či Andorra, ale práve Škótsko? Je to skutočne tak, „tartanová armáda“ svojich fanúšikov ziskom dvoch bodov zo šiestich zápasov opäť sklamala a ďalšiu možnosť napraviť kopiace sa zlyhania bude mať v kvalifikácii o účasť na MS v Rusku, kedy škótska absencia medzi svetovou špičkou bude počítať už 20 rokov. V „škótskej“ skupine je však situácia naďalej napínavá. Na jej čele sa odohráva mohutný súboj medzi Belgickom a Chorvátskom, ktorému len zásluhou lepšieho skóre kraľuje Hazard a spol. Oba tímy majú so ziskom šestnástich bodov na tretích Srbov deväťbodový náskok a už v júni môžu svoje pozície na čele skupiny A definitívne zakonzervovať.
 
V ostatných skupinách je boj o postupové priečky značne otvorenejší. Je síce pravdou, že Nemecko a Holandsko majú tie svoje už prakticky vyhrané, no tlačenica za nimi sľubuje zaujímavý súboj o druhé miesta. Výbornú formu vo svojej snahe realisticky pomýšľať na postup zase potvrdila Bosna a Hercegovina v kľúčovom zápase s Gréckom (3:1), či prekvapenie kvalifikácie Island, ktorý sa víťazstvom na pôde Slovinska posunul na druhé miesto skupiny E, iba dva body za vedúce Švajčiarsko. Skvele rozbehnutú kvalifikáciu má zatiaľ Čierna Hora, ktorá si remízou 1:1 s Anglickom udržala vedúce postavenie v skupine H so ziskom štrnástich bodov. Okrem Albionu však v tejto skupine treba počítať i s Ukrajinou, pretože jej skvelá forma a zápas k dobru navyše naznačujú, že do boja o postup ešte prehovorí.

Prelom nastal v poslednej európskej skupine I, v ktorej sa zásluhou víťazstva 1:0 na francúzskej pôde dostali do vedenia Španieli. Hoci táto situácia nie je pre o bod druhých Francúzov neriešiteľná, žiaden zápas s úradujúcimi európskymi i svetovými šampiónmi už pred sebou nemajú a šanca, že ich súper z Pyrenejského polostrova stratí body vo zvyšných troch zápasoch s Fínskom, Gruzínnskom a Bieloruskom, nie je veľká. Ak teda nedôjde k prekvapeniu, krajina galského kohúta sa zrejme bude musieť tak ako pred štyrmi rokmi uspokojiť s barážou.

REBRÍČEK VÝKONOV PODĽA Sport7.sk:
1.Holandsko
2.Chorvátsko
3.Bosna a Hercegovina
4.Belgicko
5.Izrael
 
Afrika: Favoriti nedali šancu prekvapeniam

Pri súčasnom formáte, kedy víťazi desiatich štvorčlenných skupín postupujú do jesennej africkej baráže, nemajú mužstvá pomýšľajúce na úspech veľa možností k zaváhaniu. Jednu z nich si však pred týždňom vybral úradujúci africký šampión z Nigérie, ktorý bod za domácu remízu s Keňou 1:1 zachránil až v 93.minúte. Podobne tomu bolo i v prípade minuloročného majstra Zambie a rovnakého výsledku na pôde outsidera z Lesotha. Ostaní favoriti však naplno potvrdili svoje kvality. Len pre porovnanie – Pobrežie Slonoviny bez Didiera Drogbu zdolalo Gambiu 3:0, Alžírsko si poradilo s Beninom 3:1, Kamerun naznačil zlepšenie víťazstvom 2:1 nad Togom a Ghana pohodlne porazila Sudán 4:0.

Zatiaľčo Egypt, Tunisko a prekvapivo i Kongo sú po troch zápasoch jedinými mančaftmi kontinentu, ktoré nestratili ani bod, finalista februárového APN Burkina Faso dokázal preniesť formu z turnaja i do kvalifikácie MS, keď zvíťazil nad Nigerom 4:0 a získal ešte akú-takú nádej na postup. Jedným zo strojcov burkinského víťazstva bol krídelník francúzskeho Stade Rennais Jonathan Pitroipa, ktorý sa podpísal pod výhru svojej domoviny jedných gólom.

V predvádzaní sľubných výkonov pod taktovkou Gordona Igesunda pokračovala i Južná Afrika, ktorá zdolala Stredoafrickú republiku 2:0 a v skupine A dosiaľ sekunduje prekvapeniu z Etiópie. Za najväčšie prekvapenie minulého týždňa v Afrike sa však bezpochyby dá označiť víťazstvo Tanzánie nad Marokom 3:1. Po výkone, za ktorý by sa nemusel hanbiť nejeden špičkový tím, je tento mladý východoafrický výber najväčším konkurentom Pobrežia Slonoviny v skupine C.

Tabuľky
Skupina A:1.Etiópia 7 bodov, 2.JAR 5, 3.Stredoafrická rep. 3, 4.Botswana 1
Skupina B:1.Tunisko 9 bodov, 2.Sierra Leone 4, 3.Rovníková Guinea 4, 4.Kapverdy 0
Skupina C:1.Pobrežie Slonoviny 7 bodov, 2.Tanzánia 6, 3.Maroko 2, 4.Gambia 1
Skupina D:1.Zambia 7 bodov 2.Ghana 6, 3.Lesotho 2, 4.Sudán 1
Skupina E:1.Kongo 9 bodov, 2.Burkina Faso 3, 3.Niger 3, 4.Gabon 3
Skupina F: 1.Nigéria 5 bodov, 2.Malawi 5, 3.Namíbia 3, 4.Keňa 2
Skupina G: 1.Egypt 9 bodov, 2.Guinea 4, 3.Mozambik 2, 4.Zimbabwe 1
Skupina H: 1.Alžírsko 6 bodov, 2.Mali 6, 3.Benin 4, 4.Rwanda 1
Skupina I:1.Kamerun 6 bodov, 2.Líbya 5, 3.DR Kongo 4, 4.Togo 1
Skupina J:1.Senegal 5 bodov, 2.Libéria 4, 3.Angola 3, 4.Uganda 2
REBRÍČEK VÝKONOV PODĽA Sport7.sk : 1.Burkina Faso, 2.Ghana, 3.Pobrežie Slonoviny, 4.Tanzánia, 5.Juhoafrická republika
 
Ázia: Japonsko nevyužilo prvý mečbal

Pre pripomenutie ázijského kvalifikačného kľúča je potrebné spomenúť, že do štvrtého kola, v ktorom sa práve nachádzame, postúpilo desať najlepších tímov tejto časti sveta. V oboch skupinách sa teda nachádza päť tímov, bojujúcich o dve postupové a jednu barážovú priečku. Z barážového súboja mužstiev, ktoré sa v skupinách umiestnili na treťom mieste, napokon vzíde ázijský zástupca pre play-off s piatym tímom juhoamerickej zóny CONMEBOL.
V skupine A zatiaľ živí nádeje na premiérový postup zásluhou prvého miesta Uzbekistan. Tím, ktorý v posledných rokoch dosahuje zaujímavé výsledky v mládežníckych kategóriách, porazil v utorkovom zápase Libanon 1:0 a pred druhou Kórejskou republikou má jednobodový náskok. Toto manko zostalo na úrovni jedného bodu najmä kvôli gólu Son Hjong-Mina z 96.minúty zápasu s Katarom, ktorý Kórejčania zvládli v pomere 2:1.
V B-skupine naďalej neohrozene kraľuje Japonsko, avšak prehra 1:2 v Jordánsku stenčila ich náskok o dva body a okrem toho znamenala, že Japonci nedokázali predčasne spečatiť postup na MS. Stále však disponujú priepastným bodových rozdielom pred ostatnými súpermi a druhú šancu dostať sa ako prvý tím z kvalifikácie na svetový šampionát budú mať 4.júna v domácom prostredí proti Austrálii. Pokrivkávajúci protinožci strácajú na Japonsko v tabuľke sedem bodov a za to, že v utorok neprehrali doma s Ománom, môžu ďakovať Brettovi Holmanovi, ktorého gól z 85.minúty znamenal konečnú remízu 2:2. Do konca ázijskej kvalifikácie zostávajú už len posledné tri kolá, ktoré budú odohrané v prvej polovici júna.

Tabuľky
Skupina A:1.Uzbekistan 11 bodov, 2.Kórejská rep. 10,3.Irán 7, 4.Katar 7, 5.Libanon 4
Skupina B:1.Japonsko 13 bodov, 2.Jordánsko 7,3.Austrália 6, 4.Omán 6, 5.Irak 5

REBRÍČEK VÝKONOV PODĽA Sport7.sk:
1.Jordánsko
2.Uzbekistan
3.Japonsko
4.Omán
5.Kórejská rep.
 
Severná, Stredná Amerika a Karibik: Rozpačitý začiatok v podaní favoritov

Kvalifikácia v severoamerickej zóne CONCACAF do záverečnej fázy, tzv. Hexagonalu, prvým kolom už na začiatku februára. Ťažké váhy miestneho futbalu – Mexiko a USA – sa v ňom trápili. Zatiaľčo Američania nezvládli výjazd do Hondurasu a podľahli domácim v pomere 1:2, Mexičania mohli byť za bod po odstrašujúcom výkone proti Jamajke navýsosť spokojní. Lenže po necelých dvoch mesiacoch trápenie oboch tímov pokračuje. Výhra USA nad Kostarikou 1:0 bola daná skôr vrtochom matky prírody v dejisku zápasu –Denveri, než kvalitou domácich, ktorí pod taktovkou Jürgena Klinsmanna hľadajú svoju tvár. Následná bezgólová remíza na aztéckom štadióne s Mexikom, ktoré predtým stratilo víťazstvo v Hondurase (zápas skončil 2:2 po tom, čo v posledných dvadsiatich minútach strelili domáci dva góly), bola len malým dôvodom k optimizmu. Tabuľku tak po troch kolách vedie Panama, potenciálny nováčik šampionátu v Brazílii, nasledovaná Kostarikou.

Tabuľka:

1.Panama 5 bodov
2.Kostarika 4
3.USA 4
4.Honduras 4
5.Mexiko 3
6.Jamajka 2

REBRÍČEK VÝKONOV PODĽA Sport7.sk :
1.Panama, 2.Kostarika, 3.USA, 4.Mexiko, 5.Honduras
 
Južná Amerika : Uruguaj na hrane

Sily v tejto príťažlivej konfederačnej zóne sú rozložené jasne – tabuľku deviatich tímov vedie celkom zaslúžene Argentína a na druhý Ekvádor, ktorý však tak ako tretia Kolumbia má zápas k dobru, má štvorbodový náskok. Zásluhu na tom má nielen jasné víťazstvo s Venezuelou (3:0), ale aj vydrený bod v Bolívii. V nadmorskej výške 3500 metrov Argentínčania najmä v prvom polčase nemohli lapiť dych a najväčšia hviezda tímu Lionel Messi sa na štadióne v La Paz v dôsledku nevoľnosti pozvracal. Nie je to po prvýkrát, čo mal argentínsky tím na pôde Bolívie problémy – už pred štyrmi rokmi v bojoch o Južnú Afriku bojovali hráči Albicelestes s nedostatkom kyslíku a s domácimi prehrali šokujúco 1:6. Tentokrát to taká jasná záležitosť nebola – zápas sa skončil výsledkom 1:1 – no činovníci Medzinárodnej futbalovej federácie by mohli znovu zvážiť možnosť zákazu konania stretnutí pod hlavičkou FIFA v takej vysokej nadmorskej výške.
Na záver sa presunieme na iné miesto juhoamerickej tabuľky. Víťaz posledného turnaja Copa América a historicky najlepšia juhoamerická krajina v počte kontinetálnych triumfov Uruguaj má v kvalifikácii čoraz väčšie ťažkosti s uhraním potrebných bodov a v tabuľke sa dokonca ocitol na nepostupovej šiestej priečke. V posledných šiestich zápasoch nebodovali zverenci Oscara Tabaréza naplno ani raz, naopak s prázdnymi rukami odchádzali až v štyroch prípadoch. Spomedzi všetkých súperov v kvalifikácii majú spolu s Paraguajom najhoršiu defenzívu (21 inkasovaných gólov v jedenástich zápasoch) a v ich nepropech hovorí i žreb, keďže nasledujúce dva zápasy odohrajú na súperových ihriskách, čo je v Južnej Amerike stále menšia nevýhoda.

Tabuľka:

1. Argentína 24 bodov
2. Ekvádor 20
3. Kolumbia 19
4. Čile 15
5. Venezuela 15
6. Uruguaj 13
7. Peru 11
8. Bolívia 9
9. Paraguaj 8

REBRÍČEK VÝKONOV PODĽA Sport7.sk:
1.Argentína, 2.Ekvádor, 3.Kolumbia, 4.Peru, 5.Čile