NHL: Ani gól Iginlu nepomohol zachrániť sériu tučniakov, 3 body Slovákov -sumáre

streda, 3. apríl 2013 11:30 | Autor: TASR

New York 3. apríla (TASR) - Séria 15 víťazných zápasov hokejistov Pittsburghu Penguins v zámorskej NHL sa skončila v noci na stredu, keď Pens v domácej hale prehrali s Buffalom 1:4. V drese hostí pomohol k cennému triumfu jednou asistenciou slovenský obranca Andrej Sekera.

V Consol Energy Center domácemu výberu nestačil ani prvý gól Jaromea Iginlu v novom drese, keď mu výrazne chýbal kapitán a najproduktívnejší hráč ligy Sidney Crosby. Ten utrpel zlomeninu sánky a chýbať bude nešpecifikované obdobie. Penguins v ich prvom aprílovom zápase prehrali a počet ich víťazných súbojov za sebou sa zastavil na čísle 15, len dva duely od ich vlastného rekordu z roku 1993. "Sme sklamaní," uviedol pre zámorské médiá Iginla. "Viem, že chalani tvrdo pracovali, aby vybudovali túto šnúru. Chvíľu som si ju užil aj ja, bolo pre mňa cťou, že som mohol prísť do tohto klubu. Bola to skutočne impozantná séria, o to ťažšie je sledovať, ako sa končí," povzdychla si nová posila "tučniakov". Významnou mierou k víťazstvu hostí prispel brankár Ryan Miller, ktorý si pripísal 19 úspešných zákrokov. V drese Sabres odchytal svoj 492. zápas, čím prekonal klubový brankársky rekord. Sekera okrem asistencie pri štvrtom góle "šabieľ" nazbieral počas takmer 24-minútového pobytu na ľade aj dve plusky.

Do streleckej listiny sa zapísal v súboji Floridy v Tampe slovenský útočník Tomáš Kopecký, ktorý tak pomohol k výhre 3:2 po samostatných nájazdoch. Kopecký v 9. minúte otvoril skóre zápasu, keď v presilovke tečoval strelu obrancu T.J.Brennana od modrej čiary. Pre slovenského hokejistu to bol 13. presný zásah v skrátenom ročníku profiligy, s 23 bodmi mu patrí v tímovej produktivite tretie miesto. Panthers môžu za tretí triumf v rade vďačiť najmä svojmu brankárovi, mladý Švéd Jacob Markström zlikvidoval v riadnom hracom čase a predĺžení 39 striel súpera a v nájazdoch kryl pokusy Teddyho Purcella, Victora Hedmana i topkanoniera Stevena Stamkosa. "Pre mňa osobne bol Jacob hráčom zápasu, bol tým rozdielovým prvkom. Súper niekoľkokrát nebezpečne ohrozil našu bránku, no Markström nás podržal," pochválil gólmana tréner "panterov" Kevin Dineen.

Boston, ktorý získal hviezdneho Jaromíra Jágra z Dallasu, zdolal doma Ottawu 3:2 aj vďaka deviatej asistencii kapitána Zdena Cháru v sezóne. Stratil však útočnú oporu Patricea Bergerona, ktorý sa zranil v súboji s ottawvským Colinom Greeningom. "Patrice hrá v našom mužstve dôležitú rolu. V každom zápase patrí medzi našich najlepších hráčov. Po tom, čo odstúpil, sme jeho absenciu citeľne pocítili," povedal na adresu zraneného spoluhráča Chára, ktorý počas vyše 27 minút na ľade vyslal na bránku Senators päť striel. Bruins vyhrali aj štvrté tohtosezónne vzájomné meranie síl s tímom z kanadskej metropoly, vo všetkých prípadoch tesne o gól.

Washington otočil aj vďaka dvom gólom Alexandra Ovečkina a Mikea Greena zápas v Caroline, kde vyhral 5:3, domácim nepomohol ani hetrik Čecha Jiřího Tlustého. Capitals tak po zlom štarte stúpajú v tabuľke pomaly nahor, aktuálne im patrí vo Východnej konferencii desiata priečka, keď ich od lídra Severovýchodnej divízie Winnipegu delia len dva body. Hurricanes pokračujú vo voľnom páde, v posledných desiatich vystúpeniach získali iba tri body a v tabuľke klesli na 11. miesto.

Naopak, šancu na účasť v play off si posilnili NY Islanders. "Ostrovania", ktorí sa do vyraďovacích bojov naposledy pozreli v sezóne 2006/2007, po výhre 5:2 nad Winnipegom poskočili na poslednú ôsmu postupovú priečku na východe. Slovenský obranca v službách "Isles"Ľubomír Višňovský strávil na ľade 21 a pol minúty, pričom súperovu bránku ohrozil dvomi neúspešnými strelami.

Sumáre zápasov NHL:

BOSTON - OTTAWA 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)

Góly: 4. Krejčí (CHÁRA), 5. Seguin, 51. Horton - 3. Greening, 42. Benoit. Brankári: Chudobin - Lehner, strely na bránku: 50:47. Diváci: 17.565.

NY ISLANDERS - WINNIPEG 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Góly: 17. Lee, 30. McDonald, 40. Nielsen, 58. Moulson, 60. Tavares - 19. a 27. Postma. Brankári: Poulin - Pavelec, strely na bránku: 39:25. Diváci: 11.819.

CAROLINA - WASHINGTON 3:5 (2:1, 1:4, 0:0)

Góly: 12., 15. a 22. Tlustý - 20. a 32. Ovečkin, 21. a 25. Green, 40. Ward. Brankári: Ellis (25. Peters) - Holtby, strely na bránku: 34:19. Diváci: 16.530.

TAMPA BAY - FLORIDA 2:3 pp a sn (0:1, 0:1, 2:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 46. Pyatt, 51. Killorn - 9. KOPECKÝ, 37. Rallo, rozhodujúci samostatný nájazd Mueller. Brankári: Garon - Markström, strely na bránku: 41:25. Diváci: 17.904.

NASHVILLE - COLORADO 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)

Góly: 49. Hörnqvist, 59. Legwand, 60. Gaustad - 42. Duchene. Brankári: Rinne - Giguere, strely na bránku: 38:26. Diváci: 16.211.

PITTSBURGH - BUFFALO 1:4 (1:2, 0:2, 0:0)

Góly: 14. Iginla - 11. Porter, 19. Ott, 23. Hodgson, 24. Porter (SEKERA). Brankári: Vokoun (24. Fleury) - Miller, strely na bránku: 20:29. Diváci: 18.642.

PHOENIX - LOS ANGELES 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Góly: 12. a 58. Yandle, 32. Lombardi - 13. Williams. Brankári: LaBarbera - Quick, strely na bránku: 31:40. Diváci: 12.934.