Volejbal: Chemes Humenné - UNICEF Bratislava 3:2 v 1. finále extraligy mužov

sobota, 13. apríl 2013 21:30 | Autor: TASR

Humenné 13. apríla (TASR) - Volejbalisti Chemesu Humenné zvíťazili v prvom finálovom stretnutí play off extraligy mužov na domácej palubovke nad VT UNICEF Bratislava 3:2 a v sérii hranej na štyri víťazstvá vedú 1:0.

1. finále extraligy mužov:

Chemes Humenné - VT UNICEF Bratislava 3:2 (25, -18, -27, 17, 8)

130 minút, rozhodcovia: Höger, Drobňák, 1000 divákov.

/stav série: 1:0/

zostavy:

Chemes: Javorčík, Lízala, Sarnecki, Mizerák, Joščák, Soták, libero Krys (J. Hriňák, Mlynarčík, Leškanič, Pavelka). Tréner: R. Vlkolinský.

UNICEF: Kauliakamoa, Kašper, Hukel, Benčič, Paták, Sunder, libero Kubš (Hruboška, Končál, M. Hriňák). Tréner: B. Pistovič.

Humenčania vyhrávali v úvode prvého set po úspešných blokoch 3:1, ale súper šnúrou piatich bodov otočil vo svoj prospech 3:6. Domácim sa podarilo vyrovnať na 10:10 po úspešnom bloku Sarneckého a vzápätí po ďalšom dvojbloku už svietil na ukazovateli skóre stav 11:10. Ďalší priebeh zápasu bol vyrovnaný i keď Chemesu sa podarilo odskočiť na rozdiel troch bodov (17:14), pretože Bratislavčania zrovnali na 20:20 i 25:25. Koncovka setu patrila však ich súperovi a Lízala ho spečatil v pomere 27:25.

V druhom sete domáci tím viedol iba raz 3:1 a potom ťahal za kratší koniec. Po prvom technickom oddychovom čase viedli hostia 8:5 a po druhom pridali ešte jeden bod navyše 16:12. Bratislavčanom vychádzala hra v poli, presne servovali a výsledkom bolo vedenie 19:12. Set napokon získali pohodlne 25:18 a vyrovnali pomer setov na 1:1.

Úvod tretieho dejstva vyznieval spočiatku jednoznačne v prospech domácich, ktorý sa po ese Lízalu ujali vedenia už 5:1. UNICEF nerezignoval a postupne v nervóznych výmenách začínal mať navrch a zrovnal na 6:6. Humenčania vyhrávali 8:6 i 10:8, zlepšujúci sa súper na sieti dobre blokoval ich smeče, k čomu pridal dobrú hru v poli i postupný prechod do útoku a sériou piatich bodov otočil na 13:10 vo svoj prospech. Za stavu 12:13 potom pridali hostia ďalšie dva body a na 12:15 z pohľadu domácich upravil esom Paták. Humenné sa rýchlo otriaslo a zrovnalo po smeči Sarneckého (16:16) a po úspešných blokoch už vyhrávalo 18:17. Jakub Hriňák upravil i na 20:18, po ďalších šiestich výmenách už bol stav zrovnaný 22:22. V dramatickej koncovke ťahali za kratší koniec domáci a na 27:29 upravil Paták.

Štvrtý set začali lepšie domáci volejbalisti, ktorí si vypracovali päťbodové vedenie (8:3), ku ktorému im pomohol svojimi chybami súper. Bratislavčanom nič nevychádzalo, nevedeli sa presadiť na sieti a po dvojbloku "chemesákov" už bolo 13:7. Domáci v závere štvrtého setu vyhrávali 22:14 a napokon ho získali vo svoj prospech (25:17) a zrovnali 2:2 na sety.

V emotívnom tajbrejku boli úspešnejší Humenčania (15:8) a v sérii sa ujali vedenia 1:0.