NHL: Vancouver a LA Kings do playoff, Chára a Višňovský 0+2

nedeľa, 21. apríl 2013 11:30 | Autor: TASR

NHL: Vancouver a LA Kings do playoff, Chára a Višňovský 0+2 | zdroj: TASR

New York 21. apríla (TASR) - V zámorskej NHL si v sobotu večer a v noci na nedeľu vylepšili štatistiky kanadského bodovania aj dvaja slovenskí hokejisti. Zdeno Chára (Boston Bruins) aj Ľubomír Višňovský (NY Islanders) zaznamenali po dve asistencie. Napriek tomu, že hokejisti obhajcu trofeje Los Angeles Kings mali deň voľna, kvalifikovali sa definitívne do bojov play off zo Západnej konferencie.

Kapitán Bruins Chára si síce zapísal jedenástu a dvanástu asistenciu, ale jeho Boston prehral s Pittsburghom 2:3. Tučniaci si týmto víťazstvom zabezpečili, že do play off pôjdu z prvého miesta vo Východnej konferencii. Duel sa mal pôvodne hrať v piatok, ale pre prenasledovanie druhého podozrivého z bombových atentátov na Bostonskom maratóne ho odohrali o deň neskôr. Vstup do odloženého zápasu vyšiel lepšie domácim, keď ich v 11. minúte poslal počas presilovej hry do vedenia Brad Marchand. Stav 1:0 však vydržal len do 26. minúty, keď si odrazený puk pred bránkou našiel Jussi Jokinen. V ďalšom priebehu Pittsburghu, ktorý nastúpil opäť bez kľúčových opôr Sidney Crosbyho a Jevgenija Malkina, značne pomohli presilové hry. Prvú využil Jarome Iginla. Skúsený Kanaďan sa navyše zviditeľnil aj bitkou s Nathanom Hortonom. Ďalší faul Bostonu hostia potrestali v 49. minúte, keď oslavoval obranca Kris Letang. Bruins po druhej Chárovej asistencii už dokázali len skorigovať skóre, keď sa v čase 59:57 presadil Tyler Seguin. Pittsburgh má na konte 68 bodov a na najlepší tím súťaže - Chicago stráca päť bodov.

Ďalší slovenský obranca Višňovský zasa prispel dvoma asistenciami k výhre New Yorku Islanders 5:4 po samostatných nájazdoch na ľade Winnipegu Jets. Tridsaťšesťročný bek tak v 33 zápasoch prebiehajúcej sezóny nazbieral už 14 kanadských bodov (3+11). Ostrovania boli v hale MTS Centre o krok vpredu, Jets museli neustále dobiehať náskok hostí. O dôležitom triumfe po samostatných nájazdoch rozhodol až v poslednej sérii John Tavares. Islanders, ktorí nehrali vo vyraďovacej fáze Stanleyho pohára od roku 2007, výrazne posilnili svoje šance postúpiť do play off. Na šiestom mieste majú pred deviatym Winnipegom náskok štyroch bodov.

Hokejisti New Jersey zdolali Floridu presvedčivo 6:2, dvoma gólmi sa blysol český útočník Patrik Eliáš. V drese "panterov" si slovenský krídelník Tomáš Kopecký pripísal tri mínusové body. Po štvrtkovom triumfe 3:0 vo Philadelphii, ktorým prestrihli čiernu sériu desiatich prehier v rade, hokejisti New Jersey privítali na domácom ľade s uzdraveným kanonierom Iľjom Kovaľčukom v zostave poslednú Floridu. Panteri sa vďaka zásahom Marcela Goca a Briana Campbella rýchlo ujali dvojgólového náskoku. Potom si ale vzal slovo skúsený Eliáš. Najskôr v 15. minúte skvelým individuálnym prienikom znížil a v 23. minúte zariadil vyrovnanie po ideálnom pase od Davida Clarksona. Na zásahy českého útočníka potom v druhej časti hry nadviazal spomínaný Clarkson, Ryan Carter a Stephen Gionta. V tretej tretine ešte zvýraznil veľký obrat New Jersey z 0:2 na 6:2 útočník Dainius Zubrus.

Toronto zvíťazilo nad Ottawou 4:1 a definitívne si zabezpečilo účasť v play off. "Javorové listy" sa predstavia vo vyraďovacej časti po prvý raz od roku 2004. Dva góly domácich dal v hale Scotiabank Place pred 20.500 nadšenými divákmi James van Riemsdyk, ďalšie presné zásahy pridali v záverečnej tretine Nazem Kadri a Joffrey Lupul. Čestný úspech hostí dosiahol Švéd Jakob Silfverberg, ktorý znižoval na 1:2. Toronto figuruje momentálne na piatom mieste Východnej konferencie, pričom do kariet mu zahrala prehra Winnipegu s NY Islanders. Jets sa síce ešte môžu bodovo vyrovnať Maple Leafs, ale tí majú na konte 25 víťazstiev v normálnom hracom čase a po predĺžení, zatiaľ čo Winnipeg o štyri menej.

Miestenku do play off si vybojovali aj hráči Vancouveru, ktorí zdolali Detroit 2:1 po samostatných nájazdoch. V defenzívne ladenom stretnutí v hale Rogers Arena bol hrdinom večera brankár domácich Cory Schneider. Ten zlikvidoval 21 z celkového počtu 33 striel v tretej tretine a predĺžení, pričom v samostatných nájazdoch zastavil pokusy Pavla Dacjuka, Henrika Zetterberga a Damiena Brunnera. Víťazný gól Toronta dal v tretej sérii Maxim Lapierre, ktorý urobil vydarený blafák do bekhendu a puk poslal pod hornú žŕdku. Pre hokejistov Detroitu sa ešte stále môže skončiť sezóna po skrátenej základnej časti. Červené krídla totiž okupujú deviatu pozíciu v Západnej konferencii, pričom na ôsmy Columbus strácajú jeden bod, ale majú zápas k dobru.

Sumáre - NHL:

BOSTON - PITTSBURGH 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)

Góly: 11. Marchand (CHÁRA), 60. Seguin (CHÁRA) - 26. Jokinen, 45. Iginla, 49. Letang. Brankári: Rask - Vokoun, strely na bránku: 40:24. Diváci: 17.565.

NEW JERSEY - FLORIDA 6:2 (1:2, 4:0, 1:0)

Góly: 15. a 23. Eliáš, 31. Clarkson, 35. Carter, 38. Gionta, 51. Zubrus - 7. Goc, 8. Campbell. Brankári: Brodeur - Markström, strely na bránku: 33:13. Diváci: 16.018.

WINNIPEG - NY ISLANDERS 4:5 pp a sn (1:2, 2:1, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 31. a 34. Wellwood, 11. Bogosian, 58. Little - 5. Nielsen, 13. Bailey, 30. Martin (VIŠŇOVSKÝ), 50. Grabner (VIŠŇOVSKÝ), rozh. nájazd Tavares. Brankári: Pavelec - Nabokov, strely na bránku: 28:33. Diváci: 15.004.

MONTREAL - WASHINGTON 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)

Góly: 55. Pacioretty - 5. a 54. Ovečkin, 6. a 24. Brouwer, 28. Bäckström. Brankári: Price - Holtby, strely na bránku: 36:25. Diváci: 21.273.

OTTAWA - TORONTO 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

Góly: 40. Silfverberg - 29. a 33. Va Riemsdyk, 55. Kadri, 59. Lupul. Brankári: Andreson - Reimer, strely na bránku: 50:22. Diváci: 20.500.

CAROLINA - PHILADELPHIA 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)

Góly: 14. Skinner, 28. Faulk, 43. E. Staal - 22., 29. a 41. Simmonds, 8. Voráček, 48. Read. Brankári: Peters - Mason, strely na bránku: 29:38. Diváci: 18.112.

CHICAGO - PHOENIX 2:3 pp a sn (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 12. a 24. Seabrook - 13. Klesla, 15. Vrbata, rozh. nájazd Schlemko. Brankári: Crawford - Smith, strely na bránku: 38:31. Diváci: 22.272.

VANCOUVER - DETROIT 2:1 pp a sn (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 13. Edler, rozh. nájazd Lapierre - 20. Emmerton. Brankári: Schneider - Howard, strely na bránku: 14:34. Diváci: 18.910.