Vodný zjazd: Na ME v slovinskom Bovci bronz pre Šuteka s Gregom na dlhej trati

piatok, 10. máj 2013 13:05 | Autor: TASR

Bovec 10. mája (TASR) - Na 9. majstrovstvách Európy zjazdárov na divokej vode v slovinskom Bovci vylovili slovenskí vodáci z perejí rieky Soča bronzovú medailu. Postarali sa o ňu deblisti Ján Šutek - Štefan Grega, keď dominovali dve francúzske lode, so zlatými Alzingrom - Claudepierem a striebornými Leclercom - Petem. Šuteka s Gregom delilo od zlata 16,76 sekundy, štvrtí skončili Vladimír Vala - Jaroslav Slučik (+17,58), 15-ti Matúš Kunhart - Peter Šoška (+1:33,60).

V Julských Alpách, turistickom raji, sa rozhodovalo na trati Srpenica - Trnovo a aj keď malo Slovensko zastúpenie v troch kategóriách, prvoradí boli deblisti, pravidelní zberatelia medailí, a z nich obhajcovia titulu spred dvoch rokov, 11-násobní majstri Európy Vladimír Vala - Jaroslav Slučik. Na sklonku kariéry túžili po ďalšom vzácnom kove, ktorý by bol pre 50-ročných vodáckych matadorov tým najlepším zavŕšením kariéry na ME. Rieku Soča si v kariére obľúbili, vždy ich najvýraznejšie inšpirovala svojou vzdúvajúcou krásou bledomodrých perejí. Napokon medailu nezískali, chýbalo im 0,82 sekundy, zastúpili ich však s bronzom Šutek s Gregom (Dukla Žilina), ktorí pre slovenský vodný zjazd vybojovali 29. medailu na ME v histórii (14-10-5). Šutek s Gregom na rovnakom mieste pred 14 rokmi sa taktiež obohatili bronzom a v individuálnych pretekoch nazbierali na ME už osem medailí (2-5-1), spolu s hliadkami (5-4-0) už majú na konte 17 vzácnych kovov ((7-9-1).

V sigloch odstup 1:37,82 Martina Medveďa od víťaza spomedzi 21 štartujúcich bol priveľký a stačil len na 18. miesto. Titul putoval vďaka Normenovi Weberovi, pred dvoma rokmi vicemajstrovi Európy, do Nemecka. Medzi 37 kajakármi malo Slovensko dvojnásobné zastúpenie, no podľa očakávania nepomohlo. Zlato si jasne vybojoval ďalší Nemec Tobias Bong, taktiež strieborný pred dvoma rokmi na ME v srbskom Kraljeve, lepší z dvojice Slovákov bol na 25. mieste z 37 štartujúcich Boris Rajniak so značnou stratou na víťaza 1:14,37.

Najtesnejšie sa na medailovom stupni zoradili kajakárky, v rozpätí 2,73 sekundy, medzi 19 ženami opäť s dominanciou Nemecka, zlatej Manuely Stöberlovej, pred dvoma rokmi v Kraljeve bronzovej.

Na ME sa bojovalo v piatok o medaily na klasickej dlhej trati podvečer aj v pretekoch družstiev s ďalšou veľkou šancou slovenských deblistov, obhajcov titulu, na ďalšiu medailu.

Výsledky

dlhý zjazd

C1 muži: 1. Normen Weber (Nem.) 15:38,42, 2. Ondřej Rolenc (ČR) 15:41,68, 3. Simon Hočevar (Slovin.) 15:46,36, ...18. Martin Medveď (SR) 17:16,26

K1 muži: 1. Tobias Bong (Nem.) 14:08,47, 2. Kamil Mrůzek (ČR) 14:15,36, 3. Remi Pete (Fr.) 14:15,42, ...25. Boris Rajniak 1:14,37, 32. Peter Slašťan (obaja SR) 15:33,21

K1 ženy: 1. Manuela Stöberlová (Nem.) 15:46,95, 2. Sixtine Malaterreová 15:48,76, 3. Charlene Le Corvaisierová (obe Fr.) 15:49,68

C1 ženy: 1. Marjolene Hecquetová (Fr.) 18:19,30, 2. Marlene Ricciardiová (Tal.) 18:29,97, 3. Radka Valíková (ČR) 22:14,30

C2: 1. Guillaume Alzingre - Yann Claudepierre (Fr.) 15:36,93, 2. Frederic Leclerc - Remi Pete (obe Fr.) 15:49,35, 3. Ján Šutek - Štefan Grega 15:53,69, 4. Vladimír Vala - Jaroslav Slučik 15:54,51, ...15. Matúš Kunhart - Peter Šoška (všetky SR) 17:10,53