Main Content

Analýza MS 2013: Slovensko - USA (14.5.)

pondelok, 13. máj 2013 18:41 | Autor: Jakub Mihálik

Analýza MS 2013: Slovensko - USA (14.5.)
Analýza MS 2013: Slovensko - USA (14.5.) | zdroj: foto TASR

Zápas pravdy! Tak môžeme označiť záverečné vystúpenie slovenských hokejových reprezentantov v základnej skupine H majstrovstiev sveta v hokeji. V siedmom zápase vykorčuľujú na ľad zverenci Vladimíra Vůjtka s odhodlaním pobiť sa o štvrťfinále. Proti nim však bude stáť dravý výber USA. Aké sú silné stránky nášho súpera? Čo na nich bude platiť? Čítajte našu analýzu.

V utorok od 11:15 stredoeurópskeho času budú všetky oči slovenských priaznivcov uprené smerom do Helsínk. Mesto, ktoré nám v minulosti prinieslo už dva cenné kovy bude musieť svoju vrúcnu ruku Slovákom natiahnuť znova. Náš reprezentačný výber bude mať totiž po troch prehrách v rade poslednú šancu na prienik medzi najlepšiu osmičku turnaja. Ak naplno zaboduje, bez ohľadu na ostatné výsledky dosiahne tím kapitána Miroslava Šatana na vytúžený cieľ. V prípade, že neuspeje, nepostúpi.

Na druhej strane stojaci Američania už majú postup dávno zaručený. V súčasnosti (pred odohratím pondelňajších večerných zápasov), okupujú v helsinskej skupine prekvapivú prvú priečku s 15 bodmi zo šiestich zápasov. Američania v doterajšom priebehu šampionátu podľahli len Rusku po výsledku 3:5. Povinné jazdy s Rakúskom (5:3) a Lotyšskom (4:1) doplnila mierne prekvapivá výhra nad domácim fínskym tímom v pomere 4:1 a naposledy výhra nad Francúzmi v pomere 4:2, keď Američania svojho húževnatého súpera zlomili až v záverečnej tretine.

Na americký tím narážame pomerne často. Naposledy sme im pred rokom uštedrili nečakanú prehru 4:2, čím sme naštartovali našu spanilú jazdu šampionátom. Vzácne vyrovnaná je vzájomná bilancia z predošlých 9 zápasov. Slováci vyhrali štyrikrát, raz sa skončil duel nerozhodne a štyrikrát nás porazili Američania. Vo vzájomných zápasoch padalo v priemere 4,2 gólu na zápas a gólovú úrodu neočakávame ani v našom najbližšom zápase. Oba celky si totiž uvedomujú dôležitosť tohto zápasu. Našim taktika velí vyrážať do protiútokov zo zabezpečenej obrany, Američania budú útočiť na prvé miesto v skupine len opatrne.

Američania na turnaji disponujú najmladším tímom zo všetkých účastníkov. Vekový priemer na úrovni 24 rokov prezrádza, že mnohí z hráčov nemajú veľa skúseností s medzinárodným hokejom na seniorskej úrovni. O to hladnejšie však americkí mladíci pôsobia na ľade. S 23 gólmi sú po Švajčiaroch druhí v poradí tímov s najviac strelenými gólmi. Jednoznačným lídrom a najväčšou hviezdou na šampionáte je opäť Paul Stastny, syn nášho bývalého kapitána Petra Šťastného. Syn sa „potatil“ a aj preto je kapitánom amerického výberu, poprvýkrát v jeho kariére. Rolu lídra dobodky napĺňa, keď je s deviatimi bodmi štvrtým v celkovom poradí kanadského bodovania. Príliš však nezaostáva ani jeho partner z útoku, 23-ročný Craig Smith z Nashvillu Predators, ktorý doteraz zaznamenal 7 kanadských bodov. Rozhodne bez hviezdneho statusu, no s početnými skúsenosťami z NHL sa môžu pochváliť Nate Thompson z Tampy Bay, Ryan Carter z New Jersey a David Moss z Phoenixu. Výraznou posilou Američanov, ktorá prišla po vypadnutí z prvého kola play-off je trojka minuloročného draftu, Alex Galchenyuk z Montrealu. Chlapec s podobným osudom ako náš Marko Daňo, je synom bývalého bieloruského hokejistu. Po pôsobení v Rusku, či Taliansku sa natrvalo udomácnil za morom a momentálne je jedným z klenotov tamojšieho hokeja a jedným z najväčších talentov NHL. Európske klziská si už tento rok vyskúšal na MS do 20 rokov, kde Američania získali zlato, takže s aklimatizáciou by nemal mať výraznejší problém, hoci pôjde o jeho šampionátovú premiéru.

Neuveriteľne mladú, no napriek tomu už relatívne skúsenú majú Američania svoju obrannú formáciu.Najvýraznejšou osobnosťou je Erik Johnson, jednotka draftu z roku 2006 a po prestupe zo St. Louis, opora Colorada. Nastupujúcou generáciou tvrdých obrancov je Jacob Trouba, z minulého šampionátu si pamätáme aj Justina Faulka z Caroliny. V bráne nášho najbližšieho súpera je istotou Ben Bishop z Tampy Bay, ktorý však v minulom zápase proti Nemcom prenechal miesto Johnovi Gibsonovi.

Američania v posledných rokoch zmenili štýl hokeja. Častými konfrontáciami s európskymi tímami sú oveľa technickejší ako kedysi, rýchlo korčuľujú, ich kombinácia je priamočiará, takmer na jeden dotyk. V náš prospech hovoria väčšie skúsenosti, obrovská motivácia a taktická vyspelosť tímu. Receptom na hru mladíkov by mohla byť taktika podobná tej zo zápasu s Ruskom. Oproti Rusom, vyznávajú Američania odlišný štýl hokeja, keď na rozvinutie svojich kombinácii potrebujú oveľa viac priestoru a hru vo vysokej rýchlosti. Vyčkávaním na červenej čiare s jednym forčekujúcim útočníkom by náš tím mohol ich kombinácie zachytávať už v zárodku.Rovnako ako proti Rusom, kľúčom bude ubránenie elitnej formácie Američanov, ktorá je stavaná aj na presilovky. Američania početnú výhodu ovládajú dokonale, preto môžu byť zbytočné fauly pre nás smrteľným úderom. Američania sú silní v situáciach pred bránou, a tak bude dôležité nedovoliť im dostať sa k dorážkam, či tečom pri strelách disponovaných obrancov.

V našom drese by malo najväčšie útočné očakávanie ležať na pleciach formácie so ZáborskýmMiklíkom. Rýchle krídla, ktoré často ohrozujú súperových brankárov strelami švihom, by mali USA robiť najväčšie problémy. Explozívne duo KopeckýRadivojevič by sa v rýchlej a fyzickej hre mali priam vyžívať, hoci ich najväčšou úlohou bude ubrániť Stastneho formáciu. Podstatným však bude výkon celku a dodržiavanie taktických pokynov.

Či sa našim hokejistom podarí konečne vyhrať sa dozvieme už zajtra od 11. hodiny v priamom prenose RTVS, či našom onlajn prenose, ktorým vás bude sprevádzať Dávid Lech. Teraz alebo nikdy. Slovensko do toho!