Main Content

Analýza MS 2013: Semifinálové zápasy

sobota, 18. máj 2013 11:11 | Autor: Jakub Mihálik

Analýza MS 2013: Semifinálové zápasy
Analýza MS 2013: Semifinálové zápasy | zdroj: foto TASR

Hoci slovenskí hokejisti už na hokejovom šampionáte nepôsobia, turnaj ešte nekončí. Treba totiž rozlúštiť najdôležitejšiu tajničku turnaja, tú medailovú.

Poslední štyria účastníci turnaja si to v dnešných semifinálových zápasoch rozdajú o účasť vo finále. Čaká nás zaujímavý hokej štyroch najlepších tímov na turnaji. Čítajte analýzu jednotlivých zápasov.

Švédsko – Fínsko
Začiatok o 15:00

V prvom semifinálovom dueli sa proti sebe postavia dvaja tradiční severskí rivali. Obaja spoluorganizátori turnaja musia odčiniť minuloročný šampionát, keď ani jeden z nich nezískal medailu. Jedinečnú príležitosť, ako napraviť zbabraný turnaj z minulého roka, majú na domácej pôde Švédi. Tí sa po minuloročnom fiasku, keď hviezdami nabitý celok neprešiel ani cez štvrťfinále, rozhodli dať prednosť sile kolektívu pred silou individualít a nenápadne kráčajú k vysnenému titulu. Po základnej skupine boli Tre Kronor až na treťom mieste a do vyraďovacej fázy nevstupovali v pozícii favorita.

To fínsky celok svoju základnú skupinu opanoval. Až na duel proti Spojeným štátom, nenašiel v Helsinkách premožiteľa a z prvého miesta vyzval Slovensko. Všetci vieme, ako zápas dopadol.

Severské derby sa naposledy v rámci šampionátov konalo v Bratislave. Mladí Fíni uštedrili vtedajšiemu favoritovi poriadnu lekciu, keď ich rozdrvili v pomere 1:6. Švédi tak majú, čo naprávať. Jednoduché to však mať nebudú, keďže história vzájomnej rivality ukazuje, že sa tímom darí o čosi viac na súperovej pôde. V roku 1995 sa Fíni poprvýkrát stali majstrami sveta. Podarilo sa im to na švédskej pôde, čo dovtedy dominantné Tri korunky neľahko trávili. O dva roky neskôr sa Švédom takmer podarilo vrátiť Fínom požičané, no v Helsinkách vo finále nešťastne podľahli Čechom. Navlas rovnaký výsledok dosiahli Švédi aj v Helsinkách v roku 2003. Hoci uplynulá sezóna v rámci Euro Hockey Tour svedčala na severe Európy viac Fínom, ktorý Švédov zdolali, ako na domácom Karjala pohári, tak aj na Švédskych hokejových hrách, favoritom dnešného zápasu bude domáci tím.

Ten chce prelomiť už takmer 30-ročnú kliatbu usporiadateľských krajín a na domácom šampionáte túži po zlate. Po vyradení Kanady, Ruska a Česka sú práve švédski Vikingovia najväčším favoritom na titul a s tak vyrovnaným kádrom, akým disponujú, nie je zlato nereálnym cieľom.

Švédi sa na šampionáte prezentujú svojim klasickým hokejom. Korčuliarsky vyspelé mužstvo svojim súperom nedá dýchať a ich obranný pressing od útočného pásma vie narúšať aj tú najlepšiu rozohrávku. Presvedčili sa o tom aj Kanaďania, ktorí sa len zriedkavo dostávali do finálnej fázy, a tak strelecké hviezdy typu Stamkos, či Giroux ani nemali veľa príležitostí ukázať svoje schopnosti. Pozorná defenzíva na čele s brankárskou hviezdou Buffala Sabres, Jhonasom Enrothom v doterajšom priebehu šampionátu inkasovala len dvanásťkrát v ôsmich zápasoch a ich brankárska dvojica drží druhú najlepšiu percentuálnu úspešnosť zásahov s 94,06%. V obrane Švédov nie sú oproti minulým rokom výraznejšie osobnosti. Staffan Kronwall, brat slávnejšieho Niklasa, či Henrik Tallinder  z New Jersey a Alexander Edler, však svojou skúsenosťou poľahky dirigujú obranu zloženú predovšetkým z hráčov domácej Elitserien. Úspech obrannej hry Švédov však neleží len na pleciach obrancov. Švédsky systém je založený na tom, že útočia aj bránia všetci hráči bez rozdielu. A táto taktika prináša ovocie.

Švédsky útok zo začiatku šampionátu nevyzeral nijak oslnivo. Po príchode bratov Sedinovcov však razom stúpla ofenzíva žlto-modrého tímu. Mladučká hviezda Gabriel Landeskog, či dallaské krídlo Loui Eriksson, sú takisto zárukou tej najväčšej kvality.Na prekvapenie je však najproduktívnejším Švédom doterajšieho priebehu turnaja Fredrik Petterson z Donbassu Doneck so šiestimi kanadskými bodmi. Sila švédskeho výberu však tkvie práve vo vyrovnanosti všetkých formácií.

To na druhej strane stojaci Fíni sú na tom presne odlišne. Ich prvá formácia na čele s Petrim Kontiolom, na krídlach s Aaltonenom a Pesonenom sa stará o drvivú väčšinu fínskych gólov. Až štrnásť z 27 gólov Fínov na turnaji zaznamenala len táto trojica. Práve Kontiola je s 15 bodmi lídrom kanadského bodovania šampionátu a ohroziť ho môže už asi len Paul Stastny, či Craig Smith. Fínsky káder sa v priebehu šampionátu posilnil o Mikaela Granlunda  a ten najmä v prvej tretine duelu proti Slovensku ukazoval, že isté nebezpečenstvo možno očakávať aj od ďalších formácií Fínov, keď najmä Korpikoski, či Pihlstrom rozhodne nie sú neškodnými hráčmi.

Favoritom duelu sú domáci Švédi. Vyrovnanosť formácií dáva Tre Kronor výhodu oproti ich dnešným súperom. Nebezpečnosť Kontiolovej formácie je všeobecne známa a zlyhania slovenskej defenzívy sú pre švédsky tím varovným prstom. Fyzická hra statných Švédov by však mohla vzrastovo menším fínskym kúzelníkom robiť problémy. Porovnanie brankárov favorizuje mierne Enrotha, ktorý ukázal aj proti Kanade, že je stabilnou oporou v bráne.
Zápasy rozhodujú presilovky a úspešnosť tej fínskej je na šampionáte vyššia. Osem vstrelených gólov pri úspešnosti tesne pod 20 percent je v porovnaní s 11,43% Švédov veľavravnou štatistikou. Zároveň sú však Švédi lídrami v oslabeniach, keď doteraz inkasovali len 3 góly a ubránili sa v 91,18% prípadoch. Fínom patrí v tejto štatistike tretie miesto. Aj to naznačuje, že by sme nemali byť svedkami gólovej fiesty a najmä Fíni si po prestreľke so Slovenskom budú dávať väčší pozor na zadné dvierka. Čaká nás vyrovnaný duel, hoci mierne favorizovaným je domáci celok. Dostanú sa Švédi k možnosti bojovať o domáce zlato?

Švajčiarsko – USA
Začiatok o 19:00

Druhým semifinálovým duelom bude súboj prekvapení tohto turnaja. Len málokto totiž rátal s tým, že Švajčiarsko po ôsmich zápasoch neokúsi horkosť prehry a zdolá takmer kompletný zoznam favoritov na zlato. Ani Američanom sa v súboji s Ruskom nedávali veľké šance na úspech, no Američania Rusov obnažili a poslali domov s hanebným výpraskom 8:3. Už pred druhým semifinálovým súbojom môžeme pokojne vyhlásiť, že finálový zápas bude mať jedného prekvapivého účastníka.

Sympaticky pôsobiaci Švajčiari doslova opanovali tohtoročný šampionát. Inkasovali najmenej gólov zo všetkých účastníkov – 11 v ôsmich zápasoch, nastrieľali druhý najvyšší počet gólov – 31. Vedú tímové štatistiky vo využívaní presiloviek (35,71%), ich brankári majú najvyššiu úspešnosť zákrokov (94,76%). Krajina Helvétskeho kríža jednoducho valcuje konkurenciu a útočí na prvú medailu po polstoročí.

Nič dlžní svojim súperom neostávajú v rámci tímových štatistík ani Američania. Po kanonáde do siete ruských brankárskych hviezd Bryzgalova a Varlamova, sa práve pred Švajčiarov dostali na čelo tímov s najvyšším počtom strelených gólov, keď ich zaznamenali 32. Ako sito deraví brankári ešte stále úradjujúcich majstrov sveta z Ruska vylepšili Američanom aj úspešnosť streľby, keď vedú s 14,61%. Hneď za Švajčiarmi sú aj v štatistike využívania presiloviek, keď využili 9 vylúčení súpera pri úspešnosti 33,3%. Oba tímy teda okupujú popredné priečky takmer vo všetkých tímových štatistikách a aj preto nemôže nik namietať proti takémuto zloženiu semifináloveho zápasu číslo 2.

Pred zápasom ani jeden z tímov nemá výraznú pozíciu favorita. Švajčiari síce predvádzajú suverénne výkony, no semifinále MS nehrajú každý deň, a tak asi ani sami nevedia ako im najbližší zápas vyjde. Isté je však, že tréner Švajčiarov svoj tím pripraví na Američanov po taktickej stránke dokonale. To, že Švajčiari šijú na každý zápas inú taktiku potvrdzuje fakt, že v bráne dostane prednosť pred veteránom Martinom Gerberom brankár Reto Berra, od budúcej sezóny elitný brankár NHL.Nech už nastúpi ktokoľvek, môžeme si byť istí, že Američania si svoju streleckú úspešnosť pokazia, keďže obaja švajčiarski brankári držia najlepšie čísla na turnaji.

V obrane tímu spod Álp sa dirigentskej taktovky opäť ujme kapitán Mathias Seger, ktorému budú sekundovať skúsení Vauclair a Blindenbacher. Nastupujúcu generáciu švajčiarskeho hokeja zastupuje najproduktívnejší obranca turnaja, Josi.

V útoku si USA musia dávať pozor najmä na najproduktívnejšieho Švajčiara, Denisa Hollensteina, ktorý je s ôsmimi kanadskými bodmi na ôsmom mieste celkovej produktivity. Okrem neho stoja za pozornosť skúsení hráči typu Martin Pluss, Andres Ambuhl, nebezpečný je v zámorí pôsobiaci Niederreiter.
Na druhej strane stojaci Američania spoliehajú najmä na svojho kapitána a najväčšiu hviezdu, Paula Stastneho, ktorý s 13 bodmi útočí na Kontiolu, momentálne lídra kanadského bodovania. Lídrami ofenzívy sú aj Smith, Moss a Smith. V defenzíve žiaria Johnson, Faulk a Trouba.

Najväčšou slabinou Američanov je pravdepodobne pozícia brankára, na ktorej Bishop ani Gibson nepresvedčili o svojej stálosti.

Američania na turnaji predvádzajú na pohľad ľúbivý hokej. Priamočiare kombinácie, pri ktorých sa dvoma prihrávkami dostanú k modrej čiare, od ktorej nahadzujú do útočnej tretiny, vytvárajú na súpera neustály tlak, z ktorého pramenia mnohé šance. Naopak v obrane sú fyzicky hrajúci beci náchylní na chyby, ak proti nim stoji korčuliarske vyspelé mužstvo. Tým Švajčiarsko je, preto Američania nebudú mať v obrane rozhodne ľahkú úlohu.
Od Švajčiarov môžeme očakávať kolektívny výkon založený na poctivej defenzíve a rýchlych brejkoch, s neustálym streľbou z akejkoľvek pozície, snažiac sa o dorážku, či teč.

Podobným štýlom hrajúce mužstvá sa navzájom asi nemôžu prekvapiť. Priamočiary, rýchly hokej, plný fyzických stretov a veľkého nasadenia, sľubuje vyrovnaný zápas. Kto bude na konci šťastnejší sa dozvieme po zápase s úvodným vhadzovaním o 19:00.

Aké bude podľa vás zloženie finálového zápasu?