Vodný slalom: Úvodné lákadlo sezóny ME v Krakove pod ťarchou záplav
Krakov 5. júna (TASR) - Úvodné lákadlo sezóny 14. ME v Krakove inšpiruje slovenský slalom na divokej vode už obvyklou intenzitou a na tomto fakte nemenia nič ani povodne, ktoré ohrozujú celý šampionát. Aj keď sa nahlas nezratúva, koľko vzácnych kovov by mohli divoké pereje rieky Visla vyplaviť, v duchu tradícii sa skloňuje medailový viacnásobný záber. V akej šírke a hodnote sa upresní až počas finálového víkendu, ak, pravda, ME nezrušia. Orientačne však až v štyroch kategóriách z piatich, okrem nevyspytateľného mužského kajaku, majú Slováci na medaily jasné oprávnenie.
Európa zápasí s povodňani, a tak treba veriť, že aspoň skrátený program šampionátu prvé veľké podujatie sezóny zachráni a 225 slalomárov z 24 krajín neodíde z Krakova s prázdnym. V živej pamäti zostali Čunovo (ME) i Tacen (MS), kde sa pred tromi rokmi práve veľká voda postarala o zmeny, v Čunove dokonca o odklad ME. V tejto súvislosti sa žiada spomenúť tohtoročné dejisko svetového šampionátu v pražskej Troji, kde si zápavy vyžiadali už značné škody a organizátori budú mať do septembra plné ruky práce, aby zásluhou vyššej moci a sily prírody nezlyhali.
Skladbu slovenskej výpravy na ME i tri kolá Svetového pohára určili domáce nominačné preteky. "V menách zmeny nestali, prihlásili sme všetkých, ktorí si reprezentáciu vybojovali," povedal vedúci družstva Róbert Orokocký. "Samozrejme, s voľnou kartou pribudli deblisti Hochschornerovci, chýbať bude jedine singlista Martikán, ktorý si naplánoval v poolympijskej sezóne iné priority."
Krakov prinútil slalomárov pred ME na častejšie návštevy. Slováci sa po skupinkách na kanáli prestriedali, aby si občerstvili pamäť zo zradne pokojnej vody a aj si zvykli na prospešné zmeny. Róbert Orokocký: "Bola to nutnosť, trať sa úplne zmenila, k lepšiemu, férovejšiemu, voda v príprave pulzovala menej. Jednotvárnosť však zostala, čo vyspelejším jazdcom, a teda aj nám, nevyhovuje. O tom, aká trať by sa zostavila teraz počas povodní, ťažko odhadovať, no určite by smerovala k horšiemu."
Slováci si pokojne s renomovanými singlistami, deblistami i kajakárkami trúfajú na viacnásobný medailový záber. "Prekvapiť by mohli aj mladí kajakári, minimálne od olympionikov sa v debloch a ženskom kajaku očakávajú medaily, no a singlisti napriek neúčasti Martikána predstavujú obvyklú silu," vyrátal Róbert Orokocký.
Na vlaňajšie ME by najradšej zabudol mužský kajak, keď pereje rieky Lech nezvládol a v dodatkovej olympijskej kvalifikácii v nemeckom Augsburgu neuspel. Od samostatného účinkovania slovenského slalomu na OH sa stalo prvýkrát, čo si nevybojoval medzi mužmi kajakárske miesto. Augsburg upútal aj subjektívnym posudzovaním pravidiel a prideľovaním penalizácie za rozkývané žŕdky bránok. Pripravilo deblistov Hochschornerovcov o zlato a zavrhlo slovenský mužský kajak v ceste na olympiádu, keď jury zmietla zo stola protest slovenskej výpravy. ME nedopadli pre slovenský slalom dobre. Jedine na rovnakom mieste v Augsburgu v 1. ročníku ME'96 a v Tacene'05 nevybojovalo Slovensko individuálne zlato a po plodných rokoch najúspešnejšej krajiny sa v medailovej bilancii mierne prepadlo. Slovenská úderka s 13 loďami mala v individuálnych pretekoch príliš otesané hrany úspešnosti, do semifinále postúpilo 12 lodí, do finále už len sedem, na medailu siahli iba strieborní Hochschornerovci. Medailová bilancia Slovákov (1-1-1) so zlatom hliadky singlistov, striebornými Hochschornerovcami a bronzom hliadky kajakárok bol oproti očakávaniu primálo a hlad za úspechom nenasýtilo.
História ME je veľavravná. Pred tromi rokmi na ME v Čunove sa Slováci obohatili o rekordných deväť vzácnych kovov na ME (5-2-2). Domáce prostredie doprialo Slovákom plným priehrštím a ťažko sa takáto oslnivá bilancia zopakuje. Dosiaľ nazbierali 69 medailí (33-20-16) a sedemdesiatka by nemala odolať. Pred piatimi rokmi sa v Krakove taktiež bojovalo o tituly na ME a Slovákom doprial obdivuhodnú úrodu siedmich medailí (3-2-2).
Budú reprezentovať
C1: Matej Beňuš, Alexander Slafkovský, Jerguš Baďura
K1 ženy: Jana Dukátová, Elena Kaliská, Kristína Nevařilová
C2: Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci, Tomáš Kučera - Ján Bátik
K1 muži: Martin Halčin, Ján Šajbidor, Jakub Grigar
C1 ženy: Katarína Macová
Pôvodný program ME (podliehajúci zmene)
piatok: kvalifikácia, od 9.00 C1ž, C1m, K1m, od 15.00 K1ž, C2
sobota: od 9.00 semifinále C1ž (15 štartujúcich), C1m (20), K1m (30), od 12.30 finále C1ž (8), C1m (10), K1m (15), od 15.30 finále hliadok
nedeľa: od 9.00 semifinále K1ž (20), C2 (20), od 12.00 finále K1ž (10), C2 (10), od 15.15 finále hliadok