Vodný slalom: Na ME v Krakove slovenský klenot schudobnel a spozornel
Krakov 10. júna (spravodajca TASR) - Asi sa niečo závažné v tom kráľovstve vodáckom deje, keď sa o skromný medailový prídel Slovákov postarala zlatá hliadka singlistov s úplným nováčikom Jergušom Baďurom a o bronz len singlista Matej Beňuš. Slovenská výprava si na vrcholných podujatiach navykla na vyčnievajúce väčšie mená. Teraz sa na 14. majstrovstvách Európy v Krakove zrodila najchudobnejšia bilancia dvoch medailí v histórii (1-0-1) s piatym miestom v úspešnosti jednotlivých krajín a značným spôsobom všetkých vyplašila.
Najviac sklamania vyžarovali zo seba samotní slalomári. Vystúpenie ich mrzelo a keby mali misku s popolom pri hlavách, okamžite by si z nej za hrsť nasypali. Rôzne myšlienky vírili, ožívala spätná väzba, hľadali sa chyby, omyly. Medailový stroj sa pribrzdil a dopadol na celý slovenský šport, ktorý si navykol na mokrú baštu, v spoľahlivosti takmer dokonalú, s osobnosťami patriacimi do siene slávy.
Krakovský kanál Kolna počas uplynulého víkendu slalomárov v tom rýdzo vodáckom podržal. Dusné, horúce počasie dalo zabudnúť na trápenia, keď veľká voda v koryte rieky Visla spôsobila, že ME boli na pokraji zrušenia. Zachránil ich aj extrémne skrátený program, kvalifikácia sa jazdila na jednu namiesto dvoch jázd, zrušilo sa semifinále. Aj táto modifikácia mohla podpísať ortieľ a spôsobiť, že vo výsledkoch sa objavil značný guláš. Veľa favoritov zlyhalo, veľa nenápadnejších mien sa viac, či menej presadilo. Namiesto zaužívaných štyroch jázd sa stlačil objem na dve a dnes už je namieste tvrdiť, že Slovákom to neulahodilo.
Vodný slalom na divokej vode rieši za pochodu svoje problémy, súvisiace hlavne s prísunom financií, čo už možno považovať za chronickú chorobu celého slovenského športu. Zrátať manko v komplexnej podobe si však žiada aj značný uhol nadhľadu. Komfortné pocity v príprave i v samotných pretekoch vytvárajú rôzne maličkoski a tie v konečnom súčte Slovákom nezapasovali. Aj preto ich zabrzdili, aj preto ich schladili tak, ako nikdy v histórii.
Slováci v Krakove počas ME prelomili okrúhle číslo 70 v historickej zbierke medailí od roku 1996, keď sa prvýkrát v nemeckom Augsburgu uskutočnili, a stanovili ho na 71 (34-20-17). Klobúk dole nad touto porciou, vyžaduje si uznanie a úctu. V prírode platí, ak vzniká pokrok, predchádza mu vždy pokles a tento úkaz by mohol slovenský vodný slalom posunúť už najbližšie do obvyklých prajných perejí. Za vrchol sezóny sa ME nepovažujú, najmä s termínom v poolympijskom roku. Singlista Michal Martikán ich v pohode vynechal, sústreďuje sa hlavne na septembrové MS v pražskej Troji. Aj deblisti Hochschornerovci v hĺbke duše trochu ľutovali, že sa rozhodli štartovať a vplyvom počasia stráviť v Krakove veľa rozbláznených dní. "A navyše nie sme nejaké stroje, aby sme fabrikovali medaily," výstižne skonštatoval Pavol Hochschorner. Kajakárka Jana Dukátová naberá dych práve na septembrové MS, v Troji oslavovala pred siedmimi rokmi svoj premiérový svetový titul a rada by si ho zopakovala. Aj singlista Alexander Slafkovský krachom v kvalifikácii potvrdzoval schému, v ktorej sa na účet favoritov navrstvili nečakané nezdary, slovami a prísľubom - nešlo to, pôjde to - no a Elena Kaliská tuho rozmýšľa ako oklamať roky a vrátiť sa aspoň čiastočne na výslnie. Nastupujúca generácia si našla svoje miesto pod slnkom, kajakári Halčin, Grigar, singlista Baďura a aj kajakárka Nevařilová sa opäť o ďalší krôčik, nie míľový, posunuli vpred.
Trinásť slovenských lodí štartovalo v Krakove, tri z nich postúpilo do individuálneho finále, z kajakárok nepríjemne unikátne ani jedna, a táto bilancia pôsobí nepríjemnejšie ako 'len' dve medaily. Alibi a nejaké výhovorky sa vždy nájdu, aj preto nadobúda na váhe tvrdenie Juraja Minčíka, trénera bronzového Beňuša: "Matej bol v takej forme, že by zajazdil rovnako dobre na akejkoľvek vode a nepolemizoval by, či mu vyhovuje, alebo nie."
Odkaz celému slovenskému slalomu sformulovala jedna z neúspešných, olympionička Jana Dukátová. "Je príjemnejšie uložiť si do spomienok krajšie, vydarenejšie šampionáty, na druhej strane každé jedny preteky sú určitým ponaučením do budúcnosti a platí to aj teraz. Priznám sa, že som veľmi sklamaná, strácala som priebežne na trati, celkove to vôbec nešlo, tak ako niektorým ďalším."
Krakov Jane Dukátovej nezapasoval. "Príliš mi nesedí, ani šampionát v roku 2008 na rovnakom mieste mi nedoprial a nikdy som tu nezískala na významných pretekoch medailu. Škoda, medailovú sériu som si od roku 2008 narušila, aj s prispením zdravotných problémov, no o tri mesiace ma už čakajú majstrovstvá sveta. Kanál v pražskej Troji mám rada a v príprave urobím všetko, aby som sa dokonala naladila. Teraz musím rýchlo nájsť pevnú pôdu pod nohami, už onedlho v seriáli Svetového pohára."
Finálové umiestenia Slovákov
3xC1: 1. Matej Beňuš, Alexander Slafkovský, Jerguš Baďura
C1: 3. Beňuš
C2: 7. Pavol a Peter Hochschornerovci, 10. Ladislav a Peter Škantárovci
3xC2: 4. Hochschornerovci, Škantárovci, Tomáš Kučera - Ján Bátik
3xK1ž: 4. Jana Dukátová, Elena Kaliská, Kristína Nevařilová
3xK1m: 4. Martin Halčin, Ján Šajbidor, Jakub Grigar
dd /k dispozícii video a zvukový záznam/