Futbal: Protesty v Brazílii vytvárajú neistotu pred športovými mega-podujatiami
Bern 26. júna (TASR) - Športový svet s prekvapením sleduje udalosti, násilnosti a protesty z posledných dní v Brazílii, kde sa má na budúci rok uskutočniť svetový šampionát vo futbale a o tri roky letná olympiáda. Brazílska verejnosť začala protestovať aj proti výstavbe a renovácii futbalových štadiónov, pretože peniaze chýbajú napríklad v zdravotníctve, školstve a hromadnej doprave.
Aktuálne problémy z Brazílie dokazujú, že prípravy gigantických športových podujatí sú príliš náročne na to, aby ich väčšina krajín zvládla. Aj preto sa zdá, že myšlienka Európskej futbalovej únie (UEFA) rozdeliť organizáciu EURO 2020 do 13 rôznych krajín, by mohla byť v budúcnosti jedným z riešení.
Brazília sa stala ohniskom národných protestov počas Pohára konfederácii FIFA, ktorý je generálkou na budúcoročný svetový šampionát. Finálový turnaj majstrovstiev sveta sa bude hrať v dvanástich rôznych brazílskych mestách. "Štadióny pre majstrovstvá sveta sa budú stavať zo súkromných peňazí," povedal brazílsky minister športu Orlando Silva ešte v roku 2007, keď oznámili, že Brazília bude organizovať "mundial".
Namiesto toho stavebné práce sa vykonávali s časovým oneskorením, pričom celý projekt musel zachraňovať štát a federálna vláda. Minimálne päť brazílskych miest nebude mať sľúbenú sieť autobusov, zastávok metra alebo električiek.
Futbalové problémy v Brazílii, akoby dávali tušiť, že celý problém s vysokými nákladmi na gigantické podujatie môže vyvrcholiť pri prípravách na OH v roku 2016 v Riu de Janeiru. Napokon finančne náročné organizovanie olympiády nedávno v referende odmietli aj švajčiarski občania, ktorí nechceli kandidovať na ZOH 2022.