Volejbal-EL: Slováci prehrali s Belgickom 1:3 v A-skupine (3)

sobota, 6. júl 2013 22:05 | Autor: TASR

Nitra 6. júla (TASR) - Slovenskí volejbalisti prehrali vo svojom poslednom zápase A-skupiny Európskej ligy mužov v Mestskej hale v Nitre s Belgickom 1:3. S bilanciou šesť víťazstiev a šesť prehier a ziskom 18 bodov obsadili zverenci trénera Štefana Chrtianskeho druhé miesto. Víťazom skupiny sa suverénne stali Belgičania, ktorí vyhrali všetkých 12 zápasov a kvalifikovali sa na turnaj Final Four v tureckom Marmarise.

sumár (svf.sk):

A-skupina:

Belgicko - Slovensko 3:1 (-23, 10, 14, 18)

Zápas trval: 82 minút. Rozhodovali: Flückiger (Švajč.), Hojka (Poľ.), 300 divákov.

Belgicko: Valkiers, Van De Dries, Verhanneman, Rousseaux, Heyrman, Coolman, libero Dejonckheere (Claes, Lecat). Tréner: D. Baeyens.

SR: Zaťko, Bencz, Piovarči, Chrtiansky ml., Paták, Kašper, libero Hupka (Hruška, Javorčík, Palgut). Tréner: Š. Chrtiansky.

Slováci začali dobre a hneď v úvode si vypracovali brejk - 4:2. Náskok potom zvýšil esom Zaťko a bolo už 7:4. Belgičania potom znížili na 10:11 po ese Heyrmana a keď dal následne Chrtiansky aut, bolo vyrovnané. Oba tímy potom zbierali bod po bode, Slováci získali po dlhšom čase brejk po útoku Bencza - 17:15. Potom nespracovali hostia Benczov servis a Piovarči zvýšil na 19:16. Belgičania úspešným blokom znížili na 19:18 a tréner Chrtiansky si zobral timeout. Po ňom sa pri útoku dotkol Piovarči siete a bolo vyrovnané. Prišla ďalšia chyba v útoku v podaní Bencza a hostia mali prvý setbal. Na ihrisko prišiel Hruška za Piovarčiho. Slováci potom odvrátili štyri setbaly a po Benczovom útoku si vypracovali svoj prvý - 24:23. Využil ho Chrtiansky a slovenskí volejbalisti vyhrali 25:23.

V druhom sete ostal na ihrisku Hruška. Do brejku sa ako prví dostali Belgičania a viedli 5:3. Kašper však parádnym blokom vyrovnal na 5:5. Belgičania však zlepšili obranu a po vydarenom bloku viedli 9:6. Na technickom timeoute vyhrávali hostia už 12:8. Slovákom sa nedarilo, robili chyby a náskok Belgičanov narástol na sedem bodov. Za stavu 10:17 prišiel na ihrisko Javorčík za Patáka a potom Palgut vymenil na nahrávke Zaťka. Belgičania boli v tejto fáze na koni a druhý set vyhrali hladko 21:10.

V treťom sa vrátili do zostavy Zaťko a Piovarči. Po vyrovnanom úvode získali prvý brejk hostia a viedli 6:4. Po ese univerzála Van De Driese vyhrávali Belgičania už 9:6 a tréner Chrtiansky si zobral oddychový čas. Za stavu 6:11 vymenil Kašpera Hruška. Slováci znížili pri servise Hrušku na 10:12. Belgičania však nedovolili našim zvrat, výbornou obranou získavali body a vypracovali si náskok 16:10. Hostia vyhrali tretí set hladko 21:14 a viedli 2:1.

Vo štvrtom dejstve sa do mierneho trháku dostali Belgičania, ktorí po ese Verhannemana viedli 8:5. Slováci zásluhou šikovnej ulievky Patáka znížili na 9:10. Hostia však potom získali opäť štvorbodový náskok a mierili za dvanástym víťazstvom. Slovákom sa ešte podarilo znížiť na 16:18, ale na zvrat to už nestačilo. Belgičania vyhrali štvrtý set 21:18 a celý duel 3:1.

Štefan Chrtiansky, tréner SR: "Začali sme dobre, z našej strany to bolo živé. Chlapci išli do toho so srdcom a v prvom sete nám to vychádzalo. Od druhého setu sme začali mať problémy, súper nás odtlačil od siete dobrým podaním a tým pádom sme sa začali trápiť. Riešili sme situácie silou a chceli sme to prelomiť, ale Belgičania potvrdili, že v celej Európskej lige hrali dobre a zaslúžene vyhrali. My sme začali viac chybovať, bolo to z našej strany nepresnejšie a Belgičania boli na tom herne lepšie. "