Cyklistika-TdF: Druhá pyrenejská etapa pre Martina, v žltom Froome,Velits 50.(5)
Bagnares-de-Bigorre 7. júla (TASR) - Ír Daniel Martin sa stal víťazom 9. etapy cyklistických pretekov Tour de France, ktorá viedla zo Saint-Girons do Bagnares-de-Bigorre a merala 168,5 km. Jazdec tímu Garmin-Sharp v cieľovom šprinte druhej pyrenejskej etapy tesne predstihol Dána Jakoba Fuglsanga (Astana), tretí skončil s odstupom 20 sekúnd Poliak Michal Kwiatkowski (Omega Pharma - Quick-Step), ktorý doviedol do cieľa skupinu favoritov.
Žltý dres pre lídra priebežného poradia si udržal Brit Chris Froome, ktorý finišoval na 14. pozícii. Jazdec tímu Sky má pred druhým Alejandrom Valverdem náskok 1 minútu a 25 sekúnd. "To bol jeden z najťažších dní, aký som kedy zažil na bicykli. Som skutočne šťastný, že som ho zvládol," tešil sa Froome, vlani druhý muž celkového poradia. "Froome je veľmi silný. Prekvapuje ma svojimi výkonmi, no ešte nás čaká množstvo etáp, kde budem mať možnosť na neho zaútočiť," povedal pre dpa Španiel Alberto Contador (Saxo - Tinkoff), ktorý stráca na rodáka z Kene necelé dve minúty.
Naopak, z boja o celkové prvenstvo vypadol Richie Porte, Austrálčan stratil na Froomea viac ako 11 minút. Do cieľa spolu s ním prišiel aj Slovák Peter Velits, ktorý finišoval na 50. pozícii (+11:38). V priebežnej klasifikácii si jazdec tímu Omega Pharma - Quick-Step polepšil o štyri priečky, aktuálne mu patrí 53. miesto so stratou 35:20 min. Druhý slovenský cyklista v pelotóne Peter Sagan si stále drží zelený dres, v nedeľu sa poradie na prvých priečkach v bodovacej súťaži nemenilo. Cyklista tímu Cannondale skončil v etape na 105. priečke s vyše 22-minútovou stratou, celkovo je 76. (+52:01). Zmenil sa ale majiteľ bodkovaného dresu, do ktorého sa vrátil Pierre Rolland (Europcar).
Deviata etapa predviedla cyklistov náročným terénom s piatimi ťažkými stúpaniami. Na štart už nenastúpili Schär (BMC) a Dennis (Garmin), v jej priebehu skončili aj Murajev (Astana), Noval (Saxo - Tinkoff) a Gutierrez (Movistar). Hneď po štarte prišli okamžité útoky, usiloval sa o ne Hoogerland (Vacansoleil) i dvojica Garminu - Martin a Danielson. Voľnú ruku od svojho tímu dostal i Peter Velits, ktorý sa takisto snažil so skupinkou o únik. Prvá vrchárska prémia druhej kategórie na Col de Portet d'Aspet sa nakoniec stala korisťou Jeannessona z FDJ. Na druhom kopci Col de Menté sa za utečencami utvorila skupina favoritov so žltým Froomom, ktorý však zostal nečakane osamotený, keďže jeho kolega z tímu Sky Peter Kennaugh mal predtým nepríjemný pád a ďalší domestici nestačili rýchlemu tempu. Druhú prémiu vyhral Danielson, po zjazde nasledovala šprintérska prémia, na ktorú si brúsil zuby aj Peter Sagan. Nakoniec si ju ale rozdelili utečenci, žiadny ašpirant na zelený dres nebodoval. Roztrhaný pelotón potom čakali náročné výstupy prvej kategórie. Col de Peyresourde ovládol De Gendt pred Rollandom. Do čela pretekov sa potom vydal Clarke (GreenEDGE), ktorý bol prvý na Col de Val Louron-Azet a pridal sa tak k legendám ako Pantani či Jalabert. Veľmi sympaticky si počínal Velits, ktorý sa chytil za Porteho a prenasledovali skupinu favoritov. V záverečnom stúpaní na La Hourquette d'Ancizan dostihla skupina favoritov všetkých uprchlíkov. Pred vrcholom sa dvakrát pokúšal o únik Quintana, no Froome ho zakaždým pohodlne dostihol. Posledný kopec ovládol Martin, ktorý si to potom rozdal s Fuglsangom o prvenstvo v etape. Vo finiši mal viac síl Ír.
Martin tak slávi premiérové etapové víťazstvo na TdF, druhé na Grand Tours po triumfe na Vuelte 2011. Írsky cyklista sa zároveň postaral o prvý etapový triumf pre tím Garmin-Sharp na tohtoročnej Tour. "Pred cieľovým úsekom som si veril, vedel som, že budem mať dostatok síl a potrebnú rýchlosť. Vedel som, že musím byť vpredu pred poslednými dvomi zákrutami. Keď sa mi to podarilo, bolo mi jasné, že vyhrám," citovala agentúra AP Martina, ktorý je synovcom víťaza Tour z roku 1987 Stephena Rochea a bratancom Nicolasa Rochea. "Mal som veľké šťastie, že v závere som to ťahal práve s Jakobom. V kopci bol nesmierne silný a spravodlivo sme si rozdelili robotu. Veľmi sme túžili zničiť konkurentov. Našťastie som mal dostatočne svieže nohy a zdarne som dokončil prácu."
Pelotón čaká po druhej pyrenejskej etape deň voľna, počas ktorého sa cyklisti presunú z juhu Francúzska na západ. Desiata etapa s cieľom v mestečku Saint-Malo je stavaná pre šprintérov.
Výsledky 9. etapy (Saint-Girons - Bagneres-de-Bigorre - 168,5 km):
1. Daniel Martin (Ír./Garmin) 4:43:03 h, 2. Jakob Fuglsang (Dán./Astana) rovnaký čas ako víťaz, 3. Michal Kwiatkowski (Poľ./Omega Pharma - Quick-Step), 4. Daniel Moreno (Šp./Kaťuša), 5. Joaquim Rodriguez (Šp./Kaťuša), 6. Cadel Evans (Aust./BMC Racing), 7. Wout Poels (Hol./Vacansoleil), 8. Bauke Mollema (Hol./Belkin), 9. Daniel Navarro (Šp./Cofidis), 10. Maxime Monfort (Belg./RadioShack) všetci +20 s, ..., 50. Peter VELITS (SR/ Omega Pharma - Quick-Step) +11:38, 105. Peter SAGAN (SR/Cannondale) +22:43
Celkové poradie po 9. etape:
1. Chris Froome (V.Brit./Team Sky) 36:59:18 h, 2. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +1:25 min, 3. Bauke Mollema (Hol./Belkin) +1:44, 4. Laurens ten Dam (Hol./Belkin) +1:50, 5. Roman Kreuziger (ČR/Saxo - Tinkoff), 6. Alberto Contador (Šp./Saxo - Tinkoff) obaja +1:51, 7. Nairo Quintana (Kol./Movistar) +2:02, 8. Daniel Martin (Ír./Garmin) +2:28, 9. Joaquim Rodriguez (Šp./Kaťuša) +2:31, 10. Rui Costa (Portug./Movistar) +2:45, ..., 53. Peter VELITS +35:20, 76. Peter SAGAN +52:01
Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Peter SAGAN (SR/Cannondale) 234 b, 2. André Greipel (Nem./Lotto) 141, 3. Mark Cavendish (V.Brit./Omega Pharma - Quick-Step) 128, 4. Alexander Kristoff (Nór./Kaťuša) 111, 5. Michal Kwiatkowski (Poľ./Omega Pharma - Quick-Step) 90, 6. Edvald Boasson Hagen (Nór./Team Sky) 88, 7. Marcel Kittel (Nem./Argos) 87, 8. Juan Antonio Flecha (Šp./Vacansoleil) 76, 9. Danny van Poppel (Hol./Vacansoleil) 73, 10. Jose Joaquin Rojas (Šp./Movistar) 66
UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o ďalšie hlasy