Atletika: Atletiku zakryl dopingový tieň, MOV a IAAF sa snažia nájsť pozitíva
Londýn 16. júla (TASR) - Necelý mesiac pred štartom majstrovstiev sveta v Moskve nerozoberajú fanúšikovia atletiky šance adeptov na titul najrýchlejšieho muža planéty, ale sa spamätávajú zo šoku, ktorý prinieslo nedeľné zverejnenie pozitívnych dopingových testov šprintérskych hviezd Tysona Gaya a Asafu Powella.
V pondelok sa podarilo odkryť kompletnú pätorku jamajských hriešnikov, dopingovými testami neprešli okrem Powella a trojnásobnej olympijskej medailistky Sherone Simpsonovej aj diskári Allison Randalová, Travis Smickle a výškar Demar Robinson. Vedúci predstavitelia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) sa v tejto situácii snažia nájsť svetlú stránku veci. Dopingové prípady sú podľa nich samozrejme sklamaním a vrhajú zlý tieň na šport, ktorý je vlajkovou loďou olympijských hier, ale zároveň sú dôkazom, že globálny antidopingový systém funguje.
"Prirodzene cítim sklamanie. Znovu však potvrdzujeme našu nulovú toleranciu voči dopingu," uviedol prezident MOV Jacques Rogge v stanovisku zaslanom agentúre AP. "Iste, boj s dopingom nikdy úplne nevyhráme, no tieto prípady opäť raz poukazujú na našu efektivitu v bitke so silnou, sofistikovanou a neustále sa rozvíjajúcou dopingovou mašinériou."
Atletický šprint inkasoval v uplynulých dňoch dva tvrdé údery. Američan Gay, ktorý bol túto sezónu svetovou šprintérskou jednotkou, vždy vyhlasoval, že nikdy nedopoval. Usvedčil ho mimosúťažný test z 16. mája. Powell mal pozitívny dopingový nález na oxilofrín počas júnového jamajského šampionátu. Vedomé užitie obaja popreli.
Aféru, ktorá vypukla cez víkend, možno prirovnať len k tej z OH 1988 v Soule, keď čerstvý šampión Ben Johnson zdolal Carla Lewisa vďaka stanozololu. Dlhoročné užívanie zakázanej látky neskôr sám priznal.
Podľa Roggeho je dobre, že sa atletika postupne očisťuje. "Testovacie metódy sa stále zlepšujú, krvné pasy a možnosť v ktoromkoľvek čase zrealizovať dopingovú kontrolu u športovcov potvrdzujú efektivitu pri chytaní podvodníkov. Vzorky držíme osem rokov, takže vďaka zlepšujúcemu sa testovaniu môžeme odhaliť hriešnikov aj po dlhom čase od kontroly," doplnil šéf MOV.
Podľa hovorcu IAAF Nicka Daviesa čerstvý dopingový škandál len posilní dôveryhodnosť celosvetového antidopingového systému: "Sme schopní detekovať a odstrániť z nášho športu atlétov, ktorí porušili antidopingové pravidlá. Kredibilita nášho antidopingového programu sa pri každom novom dopingovom prípade neoslabuje, ale naopak posilňuje. Stojí za nami väčšina atlétov, ktorí veria v čistotu športu."