HORÚCI ZEMIAK: Video rozhodca vo svete futbalu?
Video rozhodca je dnes v športovom svete samozrejmosťou. Jedinou výnimkou je svet futbalový, ktorý statne odoláva technickému pokroku aj v 21.storočí. Ako je to možné? Vyhovuje to nemenovaným pohlavárom a sponzorom? Pravdu o video rozhodcoch čítaj nižšie.
K napísaniu tohto článku ma „vyprovokoval“ verdikt rozhodcu na Africkom pohári národov, v zápase medzi Kamerunom a Egyptom. Pán Damon Jerome z Juhoafrickej republiky, bol až do tohto zápasu považovaný za jedného z najlepších rozhodcov na čiernom kontinente. Čo bolo, bolo, realita je dnes ráno úplne iná.
Chyby, ktoré produkoval počas celého zápasu boli do neba volajúce, všetko ale vyvrcholilo v predĺžení, kedy uznal v predĺžení Egyptu gól, ktorý podľa kamerových záznamov vôbec nebol. Po zahrávaní priameho voľného kopu, brankár vyrazil strelu do brvna a od toho sa lopta odrazila pred bránkovú čiaru. Na prekvapenie všetkých prítomných hlavný rozhodca ukázal na stredový kruh, s tým, že gól uznáva. On bol zrejme jediný, kto videl loptu za bránkovou čiarou, nepomohli ani masívne protesty hráčov Kamerunu.
Toto sa ale nemuselo stať, ak by boli tak, ako je to v bežné v iných športoch, na ihrisku prítomní video rozhodcovia, sledujúci sporné situácie.
Celkom dobre nerozumiem v čom môže byť problém. Možno v „senilnosti a skostnatenosti“ niektorých vedúcich predstaviteľov FIFA a UEFA, ktorý sa vehementne stránia technickému pokroku. Jedným z možných dôvodov môže byť aj to, že niekomu vyhovujú prípadné machinácie s výsledkami, dotláčanie atraktívnejších tímov na záverečné šampionáty a podobne.
Medzi hlavných odporcov zavedenia kamerového systému vo futbale je pán Sepp Blatter, prezident FIFA, 73ročný pán, ktorý nenávidí techniku a inováciu, podobne ako veľká väčšina jeho vrstovníkov (česť výnimkám). Svoje ideály obhajuje rečami o strate ľudskej tváre futbalu, kvôli prípadným prerušeniam.
Áno, na jednej strane má pravdu, prerušení spôsobených komunikáciou s video rozhodcom by pribudlo, ale čo by sa do súčasného futbalu vrátilo na 100%, by bol ideál FAIR-PLAY. Nie ten z transparentov, ale ten skutočný, kedy zápasy nerozhodujú hlúpe a nezmyselné verdikty rozhodcov, ale hráči na ihrisku, ich umenie a odhodlanie zvíťaziť.
Veď si predstavte sami seba v koži hráčov a fanúšikov takého Írska, ktoré bojuje o postup na MS2010, proti sponzormi, zväzom, médiami a verejnosťou tlačenému Francúzsku s tým, že sa jedná o remízový zápas a Vy dostanete po chybe rozhodcu gól v nadstavenom čase – po offside a dvoch rukách? Ako by ste sa cítili? Verili by ste, že spravodlivosť existuje? Verili by ste v dôveryhodnosť štatutárneho orgánu FIFA, ktorý ani po zhliadnutí video záznamu, usvedčujúceho hlavného rozhodcu z mýlky, ktorá sa len tak nevidí, neuzná protest maličkého Írska o opakovanie zápasu? Ja teda nie. Zvlášť po prehlásení hráča samotného, že sa o ruku naozaj jednalo a že svoj čin ľutuje? Smutné, ale je to tak.
Účasť Francúzska na šampionáte v Juhoafrickej republike je zásadná z pohľadu financií a sponzorskej účasti a toto si samozrejme uvedomujú aj páni Sepp Blatter a Michel Platini. Viac obyvateľov, viac sponzorov, viac príjmov do pokladnice FIFA. Ľahká matematika. Ale stále nechápem, prečo by mali neustále trpieť tí slabší, prečo by mali doplácať na to, že sú menší a prečo by mali byť neustále odsúvaní na druhú koľaj?
Myslím, že tak ako sa vyvíja šport, mali by sa vyvíjať a flexibilne reagovať aj funkcionári. 73ročný človek, by podľa mňa nemal byť pri kormidle takej organizácie, ako FIFA bez debát je. 73ročný človek, je 8rokov v dôchodkovom veku a mal by si pozrieť futbal akurát tak v televízií, odetý v pyžame a domácich papučiach, nie rozhodovať o jeho smerovaní.
Ako jednu z najzásadnejších prekážok v zavedení video rozhodcu na futbalových zápasoch vidím osobnú iniciatívu a zaujatosť TOP manažmentu FIFA, konkrétne pánov Blattera a Platiniho. Dokedy im to bude svet tolerovať? Dokedy budeme trpieť nespravodlivosť ešte aj v športe, ktorý ma byť pre ľudskú populáciu odreagovaním, útechou a povzbudením?
Toto ale nerozlúštime my, toto sú otázky a úlohy na už toľko krát spomenutých pánov. Teraz sa stal obeťou omylu Kamerun, čo ak to bude nabudúce Slovensko????
Ja len dodám, že ak by to bolo na mne, kamery by boli zavedené s okamžitou platnosťou!!!!